Хуст лідирує у тижневому голосуванні за 7 історичних міст та містечок України. ФОТО, ВІДЕО
Містечко Хуст, що на Закарпатті, є не надто великим за розмірами, але по-своєму цікаве і не схоже ні на яке інше.
Гравюра Хустського замку
Тиждень тому, 1 червня 2016 року, стартувало Інтернет-голосування серед 21 фіналіста акції «7 чудес України: історичні міста та містечка».
На сьогодні десятка лідерів голосування виглядає так:
- Хуст (Закарпатська обл.)
- Біла Церква (Київщина)
- Галич (Івано-Франківська обл.)
- Канів (Черкаська обл.)
- Диканька (Полтавська обл.)
- Теребовля (Тернопільська обл.)
- Святогірськ (Донецька обл.)
- Жовква (Львівська обл.)
- Володимир-Волинський (Волинська обл.)
- Бердянськ (Запорізька обл.)
Нагадаємо, під час другого етапу акції (з 1 червня до 25 вересня 2016 року) на офіційному сайті www.7chudes.in.ua триватиме голосування, де кожен зможе обрати зі списку фіналістів свої 7 найкращих історичних міст України. Також відбудуться презентації фіналістів, прес-тури і анкетування експертів, інформує портал Рідна країна.
На заключному етапі акції відбудеться підведення підсумків за результатами опитування експертів та Інтернет-голосування (50/50). І 27 вересня 2016 року, в День туризму, відбудеться оголошення семи переможців акції «7 чудес України: історичні міста та містечка».
Після оголошення результатів акції Оргкомітет бере на себе зобов’язання протягом наступного року з метою популяризації фіналістів акції підготувати та випустити про них фільми, а також виготовити різноманітну поліграфічну продукцію.
Місто Хуст – це мальовничий куточок, розташований у долині Карпат, омитий ріками Тиса, Ріка та Хустець.
Центральна частина міста – чудова, оповита Замковою горою, архітектурними будівлями та красою Карпат. Тут витає дух історії, тут завжди привітні люди.
У місті є костел, церкви, пам’ятники видатним особам, історичні місця, музей, могили, меморіальні дошки.
Важливою пам’яткою є руїни замку, датовані ще ХІ століттям, які розташовані на окраїні міста.
Руїни Хустського замку
Перші згадки про початок будівництва замку належать до 1090 року, а закінчення будівницва позначають 1191 роком, оскільки серед руїн знайдено камінь саме з таким написом. Багато істориків вважають, що замок почав будувати угорський король Ласло І Святий (1077-1095). Інші ставлять цей факт під сумнів, оскільки лише в 1231 році через листи угорського короля Ондраша II достовірно відомо, що територія Марморошу належить йому. Як би там не було, але вже в 1329 Хуст отримав статус вільного королівського міста. Замок виконував функції охорони кордонів королівства і торгового «соляного шляху».
3D-реконструкція Хустського замку:
Неподалік міста, в урочищі Кіреші між річками Тиса та Хустець знаходиться унікальна долина. Один раз на рік вона перетворюється на справжнє диво.
Долина нарцисів
На зеленому оксамиті трав сходять мільйони білих зірочок диких нарцисів. Легким квітковим туманом вони вкривають підніжжя карпатських гір, створюючи просто дивовижної краси картину. У Долині нарцисів поширений вид дикий вузьколистий нарцис, він є підвидом поетичного нарциса (Narcissus poeticus). Насправді це високогірні рослини. Та щоб побачити карпатську квіткову долину, не потрібно підніматися у гори. Вона знаходиться у доступному місці, на висоті всього 200 метрів над рівнем моря.
Про диво-квітку в місті над Тисою існує безліч легенд. Згідно однієї з них, коли татари захопили Хустський замок, містяни вирішили позбутись ворогів хитрістю. Вони принесли загарбникам у подарунок подушки, набиті нарцисами, висловлюючи таким чином нібито покору і повагу. Проте завойовники не знали, що нарциси — отруйні квіти, а їхній аромат – вбивчий. Заснувши на м’яких «нарцисових» подушках, татарські вояки більше не прокинулись.
Про загадкову рослину, яка є окрасою Закарпаття побутує і більш романтична історія, у якій йдеться про те, що в сиву давнину у Хусті проживала княжа родина. Була в сімейства красуня-доня Руся. Якось дівчина почула чарівну гру простого гончара Іванка на сопілці, а побачивши юнака, палко закохалася. На 20-ліття Русю прийшли вітати вельможі зі всієї Європи. Вони принесли дівчині розкішні подарунки. Завітав до коханої і Іван. Він приніс їй вазу, зроблену своїми руками, оздоблену прекрасними нарцисами. Та побачивши незваного гостя, батько ошаленів і розбив виріб, жбурнувши його з гори. Ваза розсипалася на дрібні уламки, а долиною розсипались чарівні квіточки, які щовесни розквітають там донині. Закохані втекли з фортеці і таємно одружились. Із часом батько змирився з вибором доньки і дозволив їй повернутися з Іваном до замку.
Звичайно, легенди є, як правило, вигаданими народними оповідками, але вони красномовно свідчать про те, що нарциси любили і шанували в нашому краї навіть багато сторіч тому.
Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.
Підписатися