Торік на Закарпатті вперше діагностували 75 пацієнтів на термінальній стадії хвороби нирок
Щороку в другий четвер березня увесь цивілізований світ відзначає Всесвітній день нирки. Його мета – підвищення обізнаності населення про важливість наших нирок, як про дивовижний орган, який відіграє ключову роль у збереженні життя і здоров`я людини.
Головною проблемою надання медичної допомоги нефрологічним пацієнтам в Україні є виявлення хвороб нирок на пізніх занедбаних стадіях, практично – стадії ниркової недостатності, коли простими терапевтичними методами хворому допомогти вже неможливо. Про це під час брифінгу в Закарпатській ОДА розповів обласний нефролог Василь Стрижак.
– Хронічна хвороба нирок належить до так званих «мовчазних вбивць». Тривалий час хвороба може себе не проявляти, але через прихований прогресуючий перебіг неминуче веде до руйнівних, часто – летальних наслідків. Поширеність хронічної хвороби нирок коливається в середньому у межах 10-14% населення та має тенденцію до зростання. Цьому сприяють такі фактори ризику як цукровий діабет, артеріальна гіпертензія, ожиріння, тощо, – розповідає Василь Стрижак. – Без методик нирковозамісної терапії (НЗТ) – гемодіалізу, перитонеального діалізу чи трансплантації нирки – хронічна хвороба нирок термінального ступеня несумісна з життям, а сама НЗТ – важкий тягар для економіки любої країни, не говорячи вже про багатостраждальну Україну.
За словами обласного нефролога, торік у нашій області на обліку перебувало 2205 хворих з вираженою та тяжкою стадіями ХХН (чоловіків-1001, жінок-1204), 358 з них – у термінальній стадії. Життя 318 хворих в термінальній стадії продовжено завдяки НЗТ: 261 – програмний гемодіаліз чи гемодіафільтрація, 23 – перитонеальний діаліз, 34 – реципієнти ниркових трансплантатів.
Серед даного контингенту хворих – 164 осіб з вперше встановленим у минулому році діагнозом вже на стадії тяжкої ниркової недостатності, 75 серед яких – вперше в термінальній стадії та 68 розпочата нирковозамісна терапія.
Закарпаття серед регіонів-лідерів в Україні за кількістю відділень амбулаторного гемодіалізу – їх 9, що наблизило спеціалізовану допомогу до місць постійного проживання хворих.
У той же час, обізнаність з проблемою пацієнтів чи їх родичів, «нефрологічна настороженість» лікарів дозволили б виявляти хвороби нирок на початкових стадіях завдяки використанню мінімуму простих та доступних методик – загального аналізу крові, загального аналізу сечі, біохімічного дослідження з визначенням рівня креатиніну та розрахунком швидкості клубочкової фільтрації, ультразвукового дослідження нирок.
Щоб зберегти здоров’я нирок, необхідно дотримуватися низки простих рекомендацій. Найперше – контролюйте рівень цукру в крові та артеріальний тиск. Ведіть активний спосіб життя, уникайте шкідливих звичок, правильно харчуйтеся та пийте не менш 1-1,5 літра води в день.
Христина БІКЛЯН
Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.
Підписатися