75520
16:01 15.022019

Як у Перечині Стрітення відзначали та свічки освячували

Життя 5346

15 лютого православні та греко-католики відзначають одне з найбільших християнських свят – Стрітення Господнє. Урочисто відзначати його почали з кінця V століття.

Празнують Стрітення в пам’ять про те, як Марія принесла до Єрусалимського Храму Ісуса Христа на 40-й день після Його Різдва. Коли Марія разом з Йосифом принесла Ісуса до храму, їх зустрів там сивий старий Симеон, який чекав зустрічі з Господом багато років. Згідно з Євангелієм від Луки, Симеон був праведником і від Духа Святого був звіщений, що він зможе вмерти лише тоді, як побачить Ісуса Христа. Те й здійснилося – Симеон міг одержати тепер вічний спокій. Перед смертю старець Симеон сповістив, що Немовля, яке йому нарешті судилося побачити, вийде «на служіння спасіння людей».

У церквах Закарпаття цього дня відправляли Божественну літургію. Після її завершення священик кадить свічки і кропить їх свяченою водою, виголошуючи: «Благословляються і освячуються свічі ці окропленням води цієї свяченої в ім’я Отця, і Сина, і Святого духа. Амінь». Там же їх запалюють, а потім несуть додому.

Так було і в Перечинському греко-католицькому Свято-Миколаївському храмі. Обряд освячення стрітенських свічок провів отець Мирослав. Прихожани принесли парафінові і воскові свічки. Дехто оздобив їх різнокольоровими стрічками, гілочками самшиту.

У дохристиянських звичаях цей час Стрітення здавна сприймається, як зустріч зими з весною. Казали, що “в цей день зима весну зустрічає, заморозити її хоче, та сама лиходійка від свого хотіння тільки потіє”.

– Стрітення знаменує собою зустріч зими з весною, коли у дня більше світла, а в ночі менше стужі, а також початок весняно-городніх робіт, – каже пані Оксана з Мукачівщини. – З 16 лютого приступали обрізати і щепити дерева. Казали: «До Стрітенія лиши дерева спати, а по Стрітенію можеш обрізати». Щепили з дерева на дерево, бо вважали, що прищепа і відщепа в’єдно просипаються і файно зростаються. Ґаздині, починаючи з Стрітенія, висівали в ящики насіння овочевих, щоб мати ранню росаду.

За повір’ям, грім до Стрітенія «спить, приколисаний зимою». Чути його – аномальне явище. Однак на Стрітеніє він прокидається, «йде небом гуляти й дає про себе знати». Тому Стрітеніє називають ще Грімницями.

Вважали також, що з приходом Стрітенія починають повертатися птахи з вирію: «Проснулись грімниці – повертаються птиці».

Придивлялися до Стрітенія і пасічники: якщо рій у вулику загув – значить весну відчув.

Серед закарпатців побутує прикмета: як зустрінеш і проведеш Стрітення, таким буде і наступний рік. Тому цього дня не можна сваритися, не грішити, а йти до церкви і добрі справи робити.

Тетяна Грицищук, фото автора

 

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах
Новини
Мукачево припиняє видачу дозволів на земляні роботи до весни
17:31
У Берегові вшанували пам'ять депортованих тематичною презентацією «Господи, допоможи нам повернутися додому»
17:15
На Закарпатті проводять ремонт дороги в Довжанській громаді
17:00
У Мукачеві попрощалися з полеглим на війні Андрієм Антонюком
16:46
Суд ухвалив рішення про застосування попередження за зневагу до суду до представника позивача у справі за позовом адвокатки
15:15
У Мукачеві вогнеборці запобігли знищенню житлового будинку
14:55
Закарпатський баскетболіст потрапив до символічної збірної третього ігрового тижня Першої ліги України
14:42
Закарпаття у світлинах: у Берегові підбили підсумки творчого конкурсу
14:31
Обстріли України: били по Одесі, Тернополі, Сумщині, Миколаївщині
14:00
Закарпатські шпажистки змагалися на Кубку світу з фехтування
13:46
Всі новини