72479
15:17 25.122018

Живи та працюй в Україні: як закарпатцям знайти гідну роботу вдома. ФОТО

Життя 5839

Нашого цвіту по всьому світу. Здається, раніше ми не розуміли всю важливість та глибину цієї фрази. Але останнім часом вона зазвучала неабияк гостро. І це не дивно, адже тепер Україна переживає найбільшу хвилю міграції з 1990-х. За останні роки країну залишили від чотирьох до п’яти мільйонів українців. Тобто, десята частина населення, і це далеко не кінець.

Їдуть не тільки кваліфіковані кадри: програмісти, лікарі, фармацевти, вчені, але й прості робітники. Тож в останні 2–3 роки проблема кадрів на українських підприємствах (великих і малих) є однією з головних.

І Закарпаття не виняток. Чи можуть мешканці області знайти гідну роботу вдома? Які умови пропонують сучасні підприємства, чи вигідно започатковувати сьогодні власну справу і які переваги працевлаштування у власній країні? На ці та інші питання журналісти шукали відповіді під час прес-туру Ужгородського прес-клубу спільно із Закарпатським обласним центром зайнятості в Мукачево.

«Треба робити красу, а не війну»

Мукачівка Марина Яким знає, як це, починати життя з чистого аркуша, не на словах. Тривалий час жінка служила у Збройних силах України.

Більше того, була навіть у зоні АТО. А ось після демобілізації перед Мариною постало питання, що ж робити далі. Якщо працювати, то де? Їхати за кордон, продовжувати служити чи ризикнути й відкрити свою справу? У пошуках відповідей на ці питання жінка вирішила звернутися до Мукачівського центру зайнятості.

– Прийшла в центр зайнятості, щоб не переривати стажу, і дізналася, що є змога створити власний бізнес. Тут же згадала про своє давнє захоплення – косметологію. Тому ідею відкрити свою власну справу сприйняла на ура, хоча й сумнівлася. Не гаючи часу, пройшла стажування в одному з косметичних салонів, – розповідає Марина. – Від центру зайнятості отримала 30 тисяч гривень для старту свого бізнесу. Це стало потужним поштовхом – за ці гроші закупила різні косметичні засоби.

Жінка зареєструвалася приватним підприємцем і почала працювати з червня 2018 року. Попередньо підготувала бізнес-план, допомагали їй у цьому фахівці з центру зайнятості. Потім пройшла курси в Ужгороді та Києві, додатково освоїла професію масажиста. До Марини приходять колегині з 128-ї бригади, адже на службі не завжди є час на красу.

– Треба робити красу, а не війну, – каже жінка і додає, що над можливістю розпочати власну справу думає її чоловік, який теж завершує службу в 128-й окремій гірсько-піхотній бригаді. Адже якщо захотіти, то можна жити і працювати тут, у себе вдома, а не шукати щастя на чужині.

Знайти й утримати – завдання підприємств

Знайти кваліфіковані кадри, а також утримати їх – це досить складне завдання, яке нині постає перед керівниками великих підприємств. Ми мали нагоду в цьому переконатися, відвідавши черговий пункт нашого прес-туру – ТОВ «Флекстронікс ТзОВ». Це одне із ринкоутворюючих підприємств регіону з іноземними інвестиціями, де працює понад 3000 робітників.

Матей Міклош, генеральний директор ТОВ, розповів, як за 10 років невелика компанія, що розміщувалася в Берегові на території колишнього радіозаводу, розвинула виробничі потужності майже на 50 тисяч квадратних метрів.

– Ми постійно оновлюємо наш спектр виробничих можливостей і потребуємо працівників. Завжди були налаштовані на подальший розвиток бізнесу на Закарпатті, тож принесли в регіон нові технології, – каже Матей Міклош.

На наступний рік компанія заявила понад 1000 додаткових робочих місць. Підприємства співпрацює з місцевою владою, обласним та районним центрами зайнятості, а також активно залучає студентів вишів і профтехучилищ.

Андрея Макеєва, директор з управління персоналом ТОВ «Флекстронікс ТзОВ», розповідає, що робітників шукають по всій Україні і навіть за кордоном. Наразі на підприємстві задіяно 250 працівників з інших областей, зокрема і східних.

– Це нормальна практика для підприємства, таким людям ми надаємо гуртожитки, квартири, підтримку для всієї сім’ї, – каже Андрея Макеєва. – Їдуть до нас висококваліфіковані інженери з Харківської, Київської, Донецької областей, а також із сусідньої Білорусі, є навіть працівники з Угорщини.

Допомагає в пошуку персоналу для таких підприємств Закарпатський обласний центр зайнятості.

– Центр зайнятості тісно співпрацює з підприємствами, які потребують кадрів, упроваджує ряд програм для допомоги безробітним, їх перекваліфікації. Сьогодні в області спостерігається відтік робочої сили за межі України, – коментує Юрій Фущич, директор Закарпатського ОЦЗ. –

Наше завдання – зорієнтувати людей, що щасливими можна бути і знайти хорошу роботу в себе, в Україні.

З вірою в завтрашній день

Утім, як показує життя, дедалі частіше українці, втікаючи від злиднів, їдуть за кордон у пошуках щастя. І це проблема не тільки України. Це глобальний процес, який зупинити справді досить важко.

– Україна, як і Європа, перебуває в умовах великої міграції. Це виклик, з яким важко справитися. Для того щоб припинити відтік робочої сили, нам треба змінити країну. І йдеться не тільки про зарплату. Людина повинна мати віру в завтрашній день та жити в умовах, які б задовольняли й тішили її, – розповідає Володимир Панов, голова обласного об’єднання організацій роботодавців «Закарпаття». – Добре, що нарешті влада почала розуміти, що це мегапроблема, яку вона повинна вирішувати. Хочу зазначити, що на наступний рік великі підприємства області потребують близько 5 тисяч робочих місць. Починається конкуренція за робітника. Тому завдання № 1 – зупинити відтік робочої сили, а № 2 – зацікавити людей так, щоб вони могли тут працювати.

Українці хочуть відчувати впевненість у завтрашньому дні. Відчувати те, що їхня країна подбає про кожного. Підтримає молоді сім’ї, котрим дуже складно придбати житло; пенсіонерів, більшість з яких отримує просто смішні пенсії; хворих та недужих – створивши нарешті систему медицини не гіршу, ніж за кордоном. А поки що люди будуть їхати в пошуках кращого життя. Поки керівництво країни не задумається над тим, як утримати своїх громадян удома.

Христина БІКЛЯН

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах
Новини
На Воловеччині чоловік катував товариша, а на Тячівщині хотів заколоти знайомого вилами
20:36
У Хустському районі внаслідок зіткнення легковика та автобуса одна людина загинула та ще одна травмувалась
20:23
На Мукачівщині вогнеборці ліквідували пожежу в житловому будинку
20:11
На Закарпатті дві великі прийомні родини отримали нове житло
19:59
Академічний естрадно-духовий оркестр запрошує закарпатців на концерт
19:21
У Берегові триває турнір з боксу
19:11
Переправляли до Румунії двох «клієнтів» за 8 тисяч доларів США – на Закарпатті затримали спільників
16:02
В Мукачеві притягнули до відповідальності чоловіка, який кермував напідпитку та пропонував хабар
15:58
Ужгородські баскетболісти зустрінуться з лучанами та рівнянами
15:51
Довічне позбавлення волі отримав депутат, який підірвав гранати під час засідання сільради на Закарпатті
14:11
Всі новини