Ужгородська університетська капела святкує 55-річний ювілей
Колектив самодіяльної народної чоловічої капели «Боян» УжНУ готується відзначити її створення (осінь 1963 року) та перший виступ колективу (22 лютого 1964 року) із звітнім концертом капели щоб підбити підсумок своєї діяльності за цей період, згадати першозасновників капели та відмітити роль окремих хористів у надбаних здобутках капели і передати наступним поколінням ці здобутки для збереження духовної пам’яті колективу. В той же час вважаю доцільним акцентувати увагу на сучасний стан капели.
У складі капели брали участь проректори, секретарі парткому та секретарі партбюро факультетів, зав. кафедрами та курсами, члени профкому та народного контролю університету, доценти, професори та академіки вищої школи України, викладачі та співробітники різних підрозділів університету. І така співпраця дала свій результат, бо для капели став девіз латинського прислів’я: «Per aspera ad astra» («Через терні до зірок»). Досягнення капели у творчій діяльності стало результатом прийняття Постанови Президії Української республіканської ради профспілок від 30 вересня 1971 року про присвоєння капелі звання «народна», а в 1988 році вона отримала назву билинного героя «Боян».
Художніми керівниками і головними диригентами капели працювали Петро Гудз (1964–1977) та заслужені діячі мистецтв України Петро Рак (1977–2001) та Василь Гайдук (2001–2018), він же є членом Національної спілки композиторів України.
До роботи з капелою в різний час залучались також диригенти Тетяна Бабець, Арпад Іллар, Тамара Мальованик та Володимир Олексин. Акомпаніаторами на протязі цього звітнього періоду були: М. Немеш, Т. Червенкова, Л. Тобіяш, Л. Дащенко, К. Воска, В. Боднар, В. Машіка заслужений діяч мистецтв України, голова спілки композиторів Закарпаття В. Теличко та М. Рибалко.
Основу репертуару капели становить українська і світова класика (М. Лисенко, М. Леонтович, Д. Бортнянський, П. Ніщинський, С. Воробкевич, О. Нижанківський, Й. Брамс, Дж. Верді, К. Вебер, Ф. Шуберт, П. Чайковський, А. Рубінштейн), хорові твори сучасних авторів та народні пісні в їх обробці (А. Кос-Анатольський, Ф. Колесса, О. Міньковський, С. Козак, С. Людкевич. М. Кречко, Д. Задор, С. Мартон, М. Попенко, П. Гудз, П. Рак, В. Гайдук, В. Теличко та ін.); пісенна творчість сусідніх із Закарпаттям народів (словаків, угорців, румунів) та пісні країн Прибалтики. Окремий розділ репертуару складають 13 духовних творів. Слід відмітити, що твори зарубіжних композиторів виконуються в оригиналі: на латинській, грузинській, словацькій, угорській, естонській, румунській, литовській, німецькій, російській мовах.
Пам’ятними для капелян були участь у звітних концертах Закарпатської області в Палаці культури «Україна» (Київ, 1973, 2004); фестиваль українського фольклору в Камйонці (Словаччина, 1983), нагородження Дипломом і великою медаллю лауреата Всесоюзного фестивалю та Дипломом Великого Академічного театру опери і балету (Москва, 1985), участь у міжреспубліканському конкурсі хорів (Латвія, Рига, 1989) та фестиваль «Ризький півень» (Рига, 1991), конкурс-огляд ім. М. Леонтовича (м. Львів, 1992), Шевченківський концерт в Румунії (Бая Маре, 1995), участь у IX Міжнародному фестивалі хорів вищих навчальних закладів у Банській Бистриці (Словаччина, 2001) та у XXIV Міжнародному фестивалі ім. В. Фігуша-Бістрого (Банська Бистриця, 2002). На високому художньому та організаційному рівні у травні 2004 року в місті Ужгороді пройшов міжнародний фестиваль чоловічих хорових колективів «Лине пісня над Ужем», присвячений 40-річчю капели «Боян».
За всі роки існування капели в ній співали 225 чоловік, у тому числі 24 доктори наук, професори та 65 кандидатів наук, доцентів. Особливо плідною була участь у капелі таких солістів: професорів Маринця В.В. та Задорожного В.С.; доцентів Борця О.М., Гама М.С., Голінки П.І., старшого викладача Попа Ф.П., І. Беня, С. Важельського, а також професорів Маркуша І.І., Мешка І.М., Попика Ю.В., Чучки П.П., Шульги І.Г., Болдижара М.М., Головацького А.С., доцентів Макари М.П., Сільвая К.К., Сірого Є.І., Чаварги І.М., Шманька І.І., начальника навчальної частини Лошака М.С., завідуючих лабораторіями Пархоменка О.А., Фенцика Л.В., інженера Царя В.Д. та інших.
У різні роки допомагали капелі як солісти народні артисти України Марія Зубанич, Клара Лабик та Петро Матій, заслужені артисти України Оксана Ільницька, В. Даньо та Михайло Ходанич, заслужений працівник культури України Йосип Сакс, артисти Заслуженого Закарпатського народного хору та обласної філармонії Михайло Кадар, Борис Дерда, Олександр Машіка, Юстина Дідик, лікар Богдан Кошель та ін.
Федір ПОП,
член ради Закарпатського крайового товариства «Просвіта»,
ветеран капели «Боян» з 1971 року
Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.
Підписатися