68052
10:33 7.112018

Найдавніша дерев’яна церква України розташована на Тячівщині. ФОТО

Життя 10256

Колодненська церква святого Миколая Чудотворця XV ст. вважається найстарішим дерев’яним храмом України та одним із найдавніших у Європі. Її вік от-от перетне позначку у 550 років. І сьогодні давня культова споруда вабить красою, досконалістю та автентикою.

Відомий дослідник закарпатської сакральної архітектури Михайло Сирохман стверджує, що збудували церкву первісно у Кричівському урочищі Одарів у 1470 році, де була головною церквою православного монастиря. А у 1800-му, коли за розпорядженням австрійської влади, монастир було закрито, перевезли на підводах, запряжених волами, до Колодного. Тут, на пагорбі у центрі села, серед кремезних дубів храм височіє і зараз. Найдавнішими є стіни храму з 12-метрових колод на кам’яному фундаменті, складеному насухо. Зруби надбудовано у XVI сторіччі. У XVII або другій половині XVIII ст. перебудували вежу і прибудували галерею над бабинцем та ґанок на різьблених стовпчиках.

На стінах храму збереглися напівстерті фрагменти настінного розпису ХVIII ст. майстра-дворянина Антонія Валі – обличчя святих. Всередині церкви є кам’яний престол.

Як свідчать записи у радянських архітектурних довідниках, востаннє реставраційні роботи всередині храму проводились у 1970-1971 рр. Тоді ж на реставрацію до Львова відвезли іконостас XVII ст., та, на жаль, до храму не повернули.

Свято-Миколаївська церква у Колодному – пам’ятка архітектури всеукраїнського значення. В останні роки ХХ століття сильно занепала: покриття прогнило, дахи протікали, вода змивала чудово відреставроване настінне малювання. У 2007-2008 рр. церкву реставрували завдяки гранту посольства США в Україні. На сакральній споруді замінили дах, закрили аркаду на дзвіниці сіткою від птахів, поремонтували двері, дерев’яними кілками закрили отвори і щілини у зрубах. На пожертви сільської громади зміцнили стіни, поставили браму, на вікна — ковані ґрати, вимостили кам’яними сходами дорогу на пагорб, де знаходиться церква.

Щороку, 22 травня, на весняного «Миколи» у Колодному відзначають храмове свято дерев’яної церкви.

Під час буревію у червні 2018 року на церкву впала гілка дуба. На щастя, пам’ятка не зазнала пошкоджень. Втім, наскільки безпечним надалі є сусідство більш ніж півтисячолітнього храму з віковими дубами – мали би визначити фахівці.

Підготувала Наталія Маджара, Tyachiv.com.ua

Фото автора

 

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах
Новини
Понад 14 тисяч доларів США за переправлення військовозобов’язаних: на Берегівщині судитимуть депутата міської ради та його спільника
17:15
8 років за ґратами та конфіскація усього майна – вирок суду мешканці Хуста за торгівлю метамфетаміном
16:50
Компенсації за розміщення ВПО виплачуватимуть до кінця року
16:33
На Ужгородщині попрощалися з одним із групи підлітків, засуджених за розповсюдження антирадянських листівок до другої річниці Угорської революції
16:21
В Ужгороді стартував чемпіонат України зі флорболу в першій лізі
16:05
Ужгород попрощався із 41-річним солдатом Романом Лабою
15:42
Піротехніки ДСНС Закарпаття продовжують очищати території Донеччини від небезпечних боєприпасів
15:29
В обласному центрі Закарпаття вирували баскетбольні баталії
14:42
У Мукачеві відкрилася виставка картин Петра Фелдеші та його внучки Евеліни
14:34
В Мукачеві пройде турнір з петанку
14:21
Всі новини