64507
11:10 26.092018

Вільховецька об’єднана територіальна громада як приклад успішного господарювання

Життя 12727

Вільховецька ОТГ – це перша сільська об’єднана територіальна громада на Закарпатті. Вона розташована поруч із Тячівською міською об’єднаною громадою, разом з якою вони стали першопроходцями у процесі децентралізації на території краю.

Три роки тому понад 13 тисяч жителів шести сіл Тячівського району: Вільхівців, Добрянського, Вільхівців-Лазів, Сасова, Вільхівчика та Ракова об’єдналися в єдину громаду. Фінансові результати завдяки децентралізації – надихають.

У десятці кращих

– За темпами розвитку ми увійшли у десятку кращих об’єднаних територіальних громад України у рейтингу темпів зростання власних доходів бюджетів, – розповідає голова Вільховецької ОТГ Михайло Цірик. – Попри те, що на території нашої громади немає якихось потужних підприємств, заводів. Тому всі говорили, що вона буде депресивною та дотаційною. Утім, якщо до об’єднання доходи нашої громади становили близько 2 млн 200 тис грн, то вже у бюджет 2016 року ми запланували понад 4 млн власних надходжень, а закінчили рік із перевиконанням на 2 млн. У 2017 році власні надходження становили близько 10 млн 600 тис. грн, що дало нам великий поштовх для розвитку.

Цього року у бюджеті заплановано 13 млн грн власних надходжень. Основними наповнювачами бюджету ОТГ є приватні підприємці та податок на доходи фізичних осіб.

Керманичі громади ставили собі за мету полегшити життя своїм мешканцям. Тож за час створення їм вдалося створити архітектурний відділ та відділ архбудконтролю, а також побудувати Центр надання адміністративних послуг, який орієнтовно вже у жовтні почне працювати. А це у свою чергу – додаткові надходження до місцевого бюджету. Наразі закуплено спеціальне обладнання для виготовлення ID-карток та біометричних паспортів. Тож мешканці Вільховецької ОТГ вже незабаром матимуть змогу виготовляти паспорти за місцем проживання.

Помітні досягнення громади і в розвитку інфраструктури: відремонтовані дороги і тротуари, спортивні майданчики та паркові зони, зроблені ремонтні роботи комунальних будівель.

Голова ОТГ наголошує: з часу об’єднання з’явилося й чимало зобов’язань. Зокрема, у підпорядкування громади перейшли освіта і медицина. На території Вільховецької ОТГ знаходяться кілька дошкільних навчальних закладів, а також шкіл, сімейних амбулаторій та ФАПів.

Відремонтовані амбулаторії та ФАПи

Вільховецька ОТГ першою в області отримала ліцензію на надання первинної медичної допомоги. Тож уже в 2016 році ОТГ почала ремонтувати свої медичні заклади. На території громади є три сімейні амбулаторії та п’ять ФАПів. До створення громади у цих закладах абсолютно нічого не робилося.

– Тепер 600 тис. грн було виділено на капітальний ремонт Вільховецької амбулаторії сімейної медицини. За понад 30-річну історію існування цього закладу таких грошей не було, – наголосив головний лікар Центру первинної медико-санітарної допомоги Вільховецької ОТГ Василь Бібен. – Наразі у всі амбулаторії закуплені комп’ютери, оргтехніка, усюди є Інтернет. Нам вдалося зробити ремонт у Добрянській сімейній амбулаторії. Загалом Вільховецька ОТГ медичним персоналом забезпечена. Наразі йде процес укладання декларацій між лікарями та пацієнтами.

Оснащені школи та інклюзивний центр

Не менш вагомі кроки були зроблені громадою й у сфері освіти.

Загалом у Вільховецькій громаді працює шість шкіл. У всіх проведені ремонти, відновлені спортивні майданчики, закуплені нові меблі.

Журналісти мали можливість на власні очі побачити Вільховецьку загальноосвітню школу І-ІІІ ступенів Вільховецької сільської ради Тячівського району, яка б могла дати фору деяким міським школам. Новенькі парти, мультимедійні дошки, інтерактивні комплекси.

– Окрім державної субвенції у розмірі 500 тис. грн, ми виділили понад 350 тис. грн на освітню реформу. Аби обладнати для першокласників сучасні класи, забезпечити школи усім необхідним, – наголосив Михайло Цірик.

Учитель початкових класів Вільховецької ЗОШ Олеся Лаврищенко розповіла, що нова українська школа – це справжній виклик як для вчителів, так і для дітей, батьків. Вчитель повинен підходити творчо до процесу навчання, аби розкрити потенціал кожного учня. У свою чергу діти повинні вміти вчитися не тільки наодинці, але і в групах.

– Дитина повинна вміти висловлювати та відстоювати свою думку. Загалом урок проходить дуже цікаво. Триває він 35 хв. Самі уроки проводимо за допомогою інтерактивної дошки, – розповіла вчителька.

За словами начальника управління освіти Вільховецької ОТГ Михайла Габора, в об’єднаній територіальній громаді – 217 першокласників, а загалом учнів 1088. Також на території ОТГ діє інклюзивно-ресурсний центр для навчання дітей з особливими потребами. Зараз таких діток в ОТГ є 12.

– Навчальний процес у перших класах у нас багато в чому залежить від творчості вчителя. Використовуючи ігрові форми навчання, педагог повинен досягти відмінного рівня знань учнів. Тобто програма не змінюється, змінюється сама форма навчання, – наголошує Михайло Габор. – Наразі у нас майже всі учні забезпечені підручниками, партами. Усі вчителі пройшли перепідготовку.

На сьогодні адміністрація Вільховецької ОТГ будує нові плани щодо розвитку громади та охоче ділиться своєю історією успіху, особливо з тими органами місцевого самоврядування, які роблять перші кроки на шляху до децентралізації.

Христина БІКЛЯН

 

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах
Новини
У Чопі затримали батька та сина, які викрали автомобіль у місцевого жителя
12:29
У Тячеві затримали водія, який скоїв смертельну ДТП та втік з місця події
12:02
На Закарпатті два підприємця вкрали газу на 33,5 млн грн
11:44
Ужгородська футзальна ліга: розклад протистоянь 3-го туру
11:27
До відома громадян, які планують закордонні поїздки до Румунії через пункт пропуску «Солотвино»
11:10
Мукачево планує припинити видачу дозволів на земляні роботи до весни
10:48
В Ужгороді відкрили меморіальну дошку Степану Баллі
10:29
Рятувальники провели навчання у другій з двох висотних будівель Ужгорода
10:11
На Закарпатті викрито чергову схему ухилення від мобілізації – серед підозрюваних посадовці, медики та експравоохоронці
09:38
Мукачівський музикант і композитор Мирослав Екман представив другу концертну програму «Спектри української фортепіанної музики»
09:22
Всі новини