На Закарпатті відзначили річницю національно-визвольної боротьби угорського народу.ФОТО
21 травня відбулась урочиста подія – відзначення 313-ї річниці початку національно-визвольної боротьби угорського народу на чолі з князем Ференцом Ракоці ІІ. Традиційно цей захід пройшов у селі Вари Берегівського району.
На святі були присутні Дьозо Віннай, парламентарій, Ендре Саліпскі, Генеральний консул Угорщини в м. Берегові, Йожеф Бугайло, Генеральний консул Угорщини в м. Ужгороді, Йожеф Шін, голова Брегівської районної ради й голова Берегівської районної організації ТУКЗ, Ілдика Орос, депутат обласної ради та президент Закарпатського угорського інституту ім. Ференца Ракоці ІІ, Карой Беркі, керівник місцевого підрозділу Товариства угорської культури Закарпаття.
Захід відкрив промовою Карой Беркі, а відтак запросив до слова Дьозо Вінная, який детальніше розповів про причини повстання й те, як саме селянин Томаш Есе та князь Ракоці почали боротьбу проти феодальної системи. «Ференц Ракоці був видатною і поважною людиною, він одразу погодився очолити антифеодальне повстання, адже був справжнім патріотом. Князя дуже поважали селяни й були готові відчайдушно боротися під його керівництвом за свободу і краще життя».
Далі слово взяв Йожеф Шін, він сказав: «Це була боротьба не за ранг чи титул, це була боротьба за свободу. У ті сумні часи, 1703–1711 роки, не тільки корінні угорці, а й русини активно вступали до війська Ференца Ракоці. На Закарпатті між угорцями та русинами завжди були мир і порозуміння».
Після цього в традиційних угорських костюмах виступили куруци, які розгорнули прапори й зачитали «Бережанську відозву». Потім глядачі мали змогу насолодитися виступами танцювальних та музичних колективів з Угорщини й Берегівського району.
Продовжилося свято в Берегові, де на головній площі міста промаршували куруци у традиційних костюмах з прапорами, їх супроводжували вихованці Берегівської школи мистецтв.
Зі вступним словом до присутніх звернулася Крістіна Кудлотяк, голова громадської організації «Pro Cultura Subcarpathica»: «Крім спогадів минулого та збереження традицій, наш захід показує, що й тепер ми маємо щось робити для майбутнього».
Також на святі виступила Ілдика Орос, президент Закарпатського угорського інституту ім. Ференца Ракоці ІІ: «Ми зібралися сьогодні для того, щоб згадати про одну з вагомих подій у житті закарпатців. Разом ми щороку організовуємо цей захід, аби пам’ятати й ушановувати тих героїв, які не боялися відстоювати своє право на краще життя».
Урочистості завершилися покладанням вінків до пам’ятки Томашу Есе. Свято продовжили виступи музичних і танцювальних колективів, а народні умільці показували різні витвори декоративно-прикладного мистецтва.
Вікторія КОПИНЕЦЬ, фото автора
Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.
Підписатися