58634
19:30 24.062018

Чеським школярам прочитали лекцію в УЖНУ

Життя 2833

Молодь п’яти різних гімназій із Пардубіце завітала до УжНУ 18 червня в рамках співпраці філологічного факультету з представниками чеських регіонів. Хлопці та дівчата приїхали до України на тиждень, а в Ужгороді гостювали протягом двох днів.

Під час лекції, яку підготував для них т. в. о. декана філологічного факультету Василь Шаркань, захоплено слухали про чесько-українські контакти у новітній час.

Перед лекцією іноземну молодь привітала проректор Мирослава Лендьел, яка зауважила, що філологічний факультет – один із найстарших в УжНУ. Викладання тут провадять українською, російською, польською, словацькою, чеською мовами. П’ятий рік поспіль на цьому факультеті готують фахівців чеської мови і літератури. За цей час центр богемістики в УжНУ став одним із кращих в Україні. Саме тут працює єдина в Україні лекторка чеської мови Петра Зламана. Факультет має підтримку Чеського консульства, співпрацює з представниками краю Височина, Чеською академією наук.

Спеціальність «Чеська мова і література» в УжНУ можна здобути на словацькому відділенні філологічного факультету. Завідувач кафедри словацької філології, доктор філологічних наук, професор Світлана Пахомова у вітальному слові розповіла чеським школярам, що кафедра існує з 1996 року. У вересні 1994 року на основі міждержавних угод при кафедрі загального і слов’янського мовознавства УжДУ було відкрито лекторат словацької мови і культури і розпочато перший набір студентів спеціальності «Словацька мова і література».

Сьогодні перша і єдина в Україні та на пострадянському просторі університетська підготовка словакістів провадиться лише на словацькому відділенні в УжНУ. Тут навчаються не лише представники національної меншини, а й усі охочі здобути фах словацького філолога.

Після вітального слова чеські школярі слухали лекцію, яку підготував т. в. о декана філологічного факультету Василь Шаркань. Він розпочав із цікавих фактів, котрі пов’язують українців із чехами. Відзначив, зокрема, про те, що у Празі в 1876 році було опубліковано перше видання нецензурованого «Кобзаря» Тараса Шевченка, а професор хімії Іван Горбачевський певний час обіймав посаду ректора Карлового університету.

Докладніше Василь Шаркань зупинився на історичному періоді, спільному для закарпатців і чехів, – міжвоєнному. Нагадав, що Підкарпатська Русь у 20-30 рр. ХХ століття була найсхіднішим регіоном Чехословацької республіки й увійшла до її складу зокрема й завдяки підтримці громади у США. Близько 60 % тамтешніх українців проголосували за приєднання, а посприяли такому рішенню особисто два президенти – Вудро Вілсон і Томаш Масарик. І хоча русини становили трохи більше 3 % населення в тодішній республіці, але стали державотворчим народом.

На початку 1919 року Закарпаття зайняло чехословацьке військо, паралельно існували військове і цивільне керівництво. Першим цивільним губернатором Закарпаття став громадянин США Григорій Жаткович.

Василь Шаркань зауважив, що задекларовані для жителів Підкарпаття принципи не були повністю реалізовані для русинів. Утім старші закарпатці, які ще пригадують той період, стверджують, що такої демократії, як за часів Чехословаччини, вони раніше не знали.

Закарпаття ввійшло до складу республіки в дуже гнітючому культурному, економічному стані, тож і загальний рівень життя тут був значно нижчий, ніж на інших територіях. Однак упродовж міжвоєнного періоду влада збудувала для цієї частини своєї держави чимало архітектурних, промислових об’єктів тощо. Тож сьогодні в Ужгороді є багато місць, архітектурних споруд, які нагадують нам про Чехословаччину. Навіть історія філологічних студій пов’язана з Чехословацькою державою: у той час, коли в Україні не можна було мати вільні навчальні заклади, вони існували в Празі.

Наприкінці лекції Василь Шаркань продемонстрував трихвилинне архівне відео з відкриття аеропорту в Ужгороді в 1929 році з участю ключових посадовців того часу.

Молоді з Чеської Республіки філфак Ужгородського університету і Закарпаття загалом сподобалися, тож дехто відгукнувся про враження від візиту в коментарях Медіацентру УжНУ.

Зденьку Новакову своєю архітектурою вразив Ужгород. Під час екскурсії вона змогла дізнатися чимало цікавого про місто. І хоча в Ужгород дівчина приїхала на два дні, ця поїздка їй запам’ятається найприємнішими враженнями.

Даніел Геніх відзначив, що йому дуже сподобалася лекція, також радіє, що зміг побачити ювілейну школу Масарика. Вразило, що тут учні вивчають чеську з перших класів. Залишився під враженнями й від чеського кварталу та будинку крайового уряду – сучасної Закарпатської ОДА й облради.

Чехословацька Республіка і Закарпаття мають спільну історичну спадщину міжвоєнного періоду, а на сучасному етапі ці зв’язки продовжуються міждержавною співпрацею, функціонуванням відділення богемістики в УжНУ, а також успішно реалізованими проектами філологічного факультету з краєм Височина.

Наталія Толочко,
фото Віталія Завадяка
Медіацентр УжНУ

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах