Закарпатський коваль відтворив у залізі Хустський замок. ФОТО
Ковальство – одне з найдавніших, але призабутих ремесел наших предків. Останнім часом ковані ворота, перила, альтанки, ліхтарі, підставки для квітів, мангали та різні елементи дизайну користуються нечуваним попитом серед краян, утім мало хто з умільців займається «залізною» справою не для отримання прибутку, а для душі.
І все ж… серед умільців є такі, хто працює з металом виключно задля власного задоволення.
Вогнем і мечем
Руслан Лемак із Хуста – не художник, не дизайнер, не спадковий коваль, обробляє метал тільки трохи більше року.
-За фахом я сантехнік, як коваль – самоучка. Зацікавився процесом випадково, побачивши один цікавий виріб у Інтернеті. Відтак – почав самотужки експериментувати. З близьких ніхто ніколи не мав хисту до чогось подібного, – розповідає для «Карпатського об’єктива» майстер. – Загалом ковальство не є легкою справою, але за бажання, тонкощі ремесла може опанувати будь-хто. Тим більше, що сьогодні стільки хорошого обладнання і ковалю не потрібні помічники, кожен може працювати один. Проте це – лише технічні аспекти. У мистецтві «приборкання вогню» головне – творчість.
А фантазія у хустянина справді багата. Серед його виробів чимало унікальних експонатів – і всі в єдиному екземплярі, і в кожен вкладено тепло працьовитих рук та неабияку наснагу.
-Улюбленим моїм витвором є меч, довжиною 1,5 метрів. На ньому я викарбував власне ім’я. Ця робота справді для мене є важливою, працювати над нею довелося не один день. Але, на мою думку, головною метою ковальства є зробити таку річ, аби аналогів вона не мала ніде, аби з нею не хотілося розлучатись, – усміхається умілець.
Професія для справжніх чоловіків
У колекції пана Руслана більше двох сотень виробів – від маленьких – до величезних. З його слів, надихає на творчість саме життя.
-Якось одного разу мені треба було змайструвати огорожу. Звісно, замовляти тин у інших майстрів не хотілося. Змайстрував його самотужки. Довжина забору – 16 метрів. Не дарма кажуть, що кувати залізо треба, поки гаряче. Так само з ідеями – реалізовувати їх слід, поки бурлять в уяві. Найменшою ж річчю, зробленою мною є крихітна ваза із трьома ромашками, величиною, трохи більшою за сірникову коробку, – наголошує Руслан Лемак.
У той же час умілець переконаний, що ковальство – виключно чоловіча справа, у якій без сильних м’язів і витримки не обійтися.
-Навіть не кожному представнику сильної статі легко знаходитись біля жаровні, температура якої складає 2000 градусів, а у самому приміщенні – перевищує 35-38. Однак коли метал від дотику інструментів і наполегливих рук починає м’якшати, змінювати форму, перетворюватися на дивовижні орнаменти, на душі стає так радісно, що навіть нелегкі умови праці стираються з пам’яті, – ділиться думками чоловік. – Щоб розклепати шматок заліза, треба його передусім добре нагріти. Далі ж, б’ючи молотком по матеріалу, треба захистити шкіру рукавицями та спецодягом, адже з поверхні сталі розлітаються гарячі уламки. Аби зробити метал покірним, слід «загартувати» не тільки його, але й власний характер.
Утім про те, що обрав для себе таке непросте хобі, пан Руслан не шкодує, бо робота йому подобається.
-На улюблену справу витрачаю не більше години на добу. Це – небагато, але цікаве заняття дозволяє отримати неабияке задоволення, – зауважує майстер. – Працюю зі звичайним залізом, а виробний процес і підхід – до кожного виробу вибираю індивідуальний – від нагрівання до холодного зварювання.
Металевий імпресіонізм
Цікаво, що Руслан Лемак робити ніколи не продає – або залишає їх собі, або віддає на згадку друзям, бо переконаний, що «залізні сюрпризи» є кращими подарунками за будь-який грошовий приз. Особливо йому подобається радувати дружину квітами, які ніколи не в’януть. Такі залізні троянди привабливі у всі пори року… Найбільше ж «металевих» шедеврів умільця з міста над Тисою нині у Празі.
Звичайно, як усі люди, закохані у свою справу, має хустський коваль і творчі плани, але вони стосуються не відвідин різноманітних виставок чи фестивалів, а реалізації певних виробничих задумів.
-Я людина дуже зайнята, часу для поїздок не вистачає, хоча досвід інших мене, безумовно, цікавить. Проте хочеться більше часу виділяти саме мистецтву вогню і заліза. Бо ж якщо в голові з’являється якась цікава задумка, ні їсти, ні пити не можу, поки вона не стане об’ємною реальністю. Так було й із макетом Хустського замку. Історія приваблювала мене з дитинства, завжди притягував овіяний легендами таємничий силует фортеці. Тож захотілося мати свою, маленьку цитадель. Ночами не спав, малював ескізи, розмірковував, як краще «виліпити» фортецю. Коли ж зробив – заспокоївся, – зізнається умілець.
Наразі пан Руслан мріє відтворити і деякі інші закарпатські замки. Крім того, йому хочеться більше працювати над авторськими залізними виробами, тож сподівається, що невдовзі викує ще чимало ексклюзивних речей.
Марина АЛДОН
Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.
Підписатися