В Ужгороді відкрилася виставка панорамного живопису
У Закарпатському обласному художньому музеї ім. Й. Бокшая відкрилася виставка, присвячена історії виникнення, розвитку та жанровому розмаїттю панорамного живопису.
Експозиція розміщена в чотирьох залах музею і складається з інформаційних стендів, фрагментів робіт із Трансильванської Панорами, а також відеоматеріалів про Панораму Фести, пише Фундація розвитку закарпатського мистецтва.
Трансильванська Панорама 1897 року, відома також як Битва під Сібіу, представлена 8 фрагментами картини в третьому залі музею. Ця робота, яку виконав уродженець Львова Ян Стика, була замовлена угорцями у художника з нагоди 50-ти річчя Весни Народів. На картині описується історична подія, що відбулася 11 березня 1848 року, а саме – переможний бій, під час якого союзницька армія угорців, поляків та трансильванців завдала поразки росіянам. Картина була написана у Львові олією на полотні завдовжки 120 метрів і заввишки 15 метрів. Виставлялася робота на показ у багатьох європейських столицях, але 1908 року Ян Стика поділив її на частини-фрагменти. Як зазначає дослідник Alicji Majcher-Węgrzynek, це сталося тому, що замовник не виконав своїх зобов’язань і не сплатив кошти авторам за виконану роботу. Шістдесят частин цієї картини зараз розкидані по всьому світу. На сьогодні вдалося знайти 38 фрагментів, 20 із яких знаходяться в колекціях польських музеїв (Тарнів, Варшава, Коросно, Ленчиця), решта – в приватних колекціях.
В Україні наразі збереглися такі панорами: «Битва під Грюнвальдом», музей зброї Арсенал, Львів; «Оборона Севастополя 1854 –1855 років», музей-панорама, Севастополь; «Звільнення Проскурова», музей-панорама, Хмельницький.
Виставка проходить за сприяння Закарпатської обласної ради, департаменту культури Закарпатської ОДА, Національного меморіального парку Опустасер (Угорщина), Muzeum Okregowe в Тарнові (Польща) та Уряду Угорщини.
Оглянути експозицію можна до 18 травня 2018 року.
Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.
Підписатися