48593
14:30 26.012018

Коли держава буде платити за харчування в садочках на Великоберезнянщині

Життя 5610

На Великоберезнянщині батьки обурені тим, що повинні самостійно і повністю платити за харчування своїх дітей у дошкільних навчальних закладах. Мовляв, фінансування немає, а платити біля 400 гривень на місяць за одну дитину для сільських мешканців цього району надто дорого.

574c1d99bde42

При цьому батьки не знають, чи був тендер чи не було, ходять плітки, що жоден підприємець не бажає постачати продукти на дитсадки, бо надто великі ризики: ціни зростуть невідомо на скільки, а поставляти продукти треба цілий рік по теперішніх цінах. Інші говорять, що в районі грошей нема, що краще було, коли садок підпорядковувався сільраді і т.д,.

Ми поспілкувались як із керівництвом деяких дитсадків, так і відділу освіти Великоберезнянської РДА, щоб розвіяти всі міфи, якими за кілька тижнів обросло питання харчування дітей на Великоберезнянщині

Батьки зорганізувалися

Ми навідалися до Костринського дитячого садочку, щоб дізнатися, як тут вирішили питання із забезпеченням продуктами харчування. Марія Миколаївна, завідуюча, розповіла: «На кожні два тижні у садочку складають перспективне меню, в якому детально розраховують необхідну кількість продуктів для кожної страви на кожен день. Директорка також показала комірчину і холодильник із продуктами і зазначила: «Запас продуктів маємо, чекаємо у понеділок результатів торгів».

Батьки ж у свою чергу розповіли, що на зборах їх попередили: в разі нестачі продуктів потрібно буде докуповувати за власний рахунок. Одна мама підраховує: «На 30 дітей по 18 гривень маємо 540 гривень на день. Та на такі гроші можна купити і міх картоплі і стегна і сметану і сири, а вони там зварять кілограм каші наполовину з водою, та й уся їжа!»

У ДНЗ №2 «Берізка» у Великому Березному проблему з харчуванням теж вирішували на зборах батьків, усі розглянуті питання задокументовані в Протоколі зборів. Домовились, що, поки платитимуть батьки, сума за харчування не перевищуватиме 12 гривень на день. Продукти поставляти погодився один місцевий підприємець, власник магазину продуктів харчування. В кінці місяця один із батьків розраховуватиметься за отримані продукти. Про це «КО» розповіли методист Марта Андріївна Молнар та медсестра Ревть Наталія Федорівна. Також додали, що кожного ранку рахують дітей, і з цієї кількості визначають кількість потрібних продуктів, а в кінці місяця підраховують, скільки кожен має заплатити. Також підкреслюють: «Є калькуляції, меню у нас хороше і повноцінне: і м’ясо, і риба, і фрукти, і соки».

«Держава оплатила за харчування у садочку до 17 січня. З наступного дня батьки оплачують харчування. На зборах домовились, що котрі згідні, водять своїх дітей, а котрі ні, – не водять, чекають поки виділять кошти», – пояснюють далі працівниці ДНЗ і додають, що дітей менше не стало, як ходили, так і ходять».

До слова, нещодавно у садочку завершили капітальних ремонт за рахунок чеських спонсорів. На вхідних дверях оголошення про електронний запис у садочку, у холі бачимо розпорядок дня дітей, сьогоднішнє триразове меню. Ніздрі лоскоче аромат чогось смачненького, що доноситься з кухні. У двоповерховій будівлі, наче у вулику, чути гул дітей.

«Зараз тут налічується 136 дітей. Садок відвідують діти від півтора року у молодші групі. Роздільного меню немає. А ідею із тим, щоб батьки самостійно приносили продукти, тут відхилили одразу, – ведемо далі розмову із працівницями. «Адже то вдома можна «квасолю колотити», а тут відповідальність за здоров’я стількох маленьких людей. На кожен продукт є вимоги, мають мати сертифікати», – підкреслює Марта Андріївна.

Кошти виділені, тендер відкритий

У Відділі освіти Великоберезнянської РДА Владислав Ладані нам пояснив, що ще в грудні кошти на харчування були виділенні рішенням райради. Наразі триває реєстрація учасників на платформі Prozorro, яка завершиться 29 січня опівночі. Чи подав хтось заявки, чи ні, начальник відділу освіти сказати нам не в змозі, оскільки система дає доступ тільки до результатів торгів. До слова, останні відбуваються за принципом аукціону, тобто, перемагає той учасник, який запропонував найменшу ціну за свої послуги.

«Після завершення торгів протягом десяти днів з переможцем заключають договір. Якщо ж учасники не подали жодної заявки, тендер відкривають знову, і на протязі 15 днів є можливість знову подавати заявки для усіх бажаючих підприємців», – пояснює пан Владислав нам процедуру проведення торгів і уточнює:

«Є кошти на весь наступний рік, – 2 млн. 97 тис. грн. Це на садочки і 1 млн. 373 тис на школи. На 2018 ми прийняли програму, згідно з якою безкоштовно харчуватимуться діти із малозабезпечених сімей, на інклюзивній освіті, діти ветеранів АТО, діти-сироти і діти, позбавлені батьківського піклування. Харчування один раз на день. У школах де є столова, там гарячі обіди, де нема – булочки. На ці потреби пільговиків з бюджету виділено 10,5 на день»

Очільник відділу освіти розповів: «Щодо садочків, то з 2018 року витрати на харчування збільшено до 18 грн/день. Це триразове харчування, збалансоване меню, продукти по ГОСТах і т.д., половину коштів покриває районний бюджет, ще половину – батьки. Проблемою на сьогодні є те, що органи місцевого самоврядування, з одного боку, прагнуть об’єднуватися у територіальні громади, при цьому збільшуючи свої повноваження. Однак, з іншого боку прагнуть «віддати» садочки, уникаючи зайвого навантаження на свій бюджет. Відтак, минулого року 7 садочків Великоберезнянського району були переведені на наш баланс, тобто фінансуватимуться за рахунок коштів районного бюджету, а не сільських рад. Цього року ще три садки перевели у наше відання, отож всього маємо 10 дитсадків на нашому утриманні».

Щодо нашого питання, як так сталося, що продукти закінчуються, а постачальника нема, пан Владислав підкреслив, що очільників ДНЗ попереджували щодо процедури електронних торгів ще в кінці минулого року, і просили закупити продуктів на січень місяць, але, на жаль, не всі директори садочків зробили запаси продуктів. При цьому, нестачі грошей не було, а навпаки, ще близько 40 тисяч гривень було повернуто до бюджету невикористаних коштів.

Отож, як бачимо, вже за кілька днів ситуація із харчуванням у школах і дитячих садках району має нормалізуватися. Сподіваємося, що цьогорічні січневі перебої із постачанням продуктів наступного року не повторюватимуться, адже садочки і школи профінансовані на цілий рік. Процедури ж, звісно, можуть затягнутися, але чому мають страждати сімейні бюджети?

Оксана ЧОПАК

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах
Новини
В Ужгороді зникла літня жінка
18:35
У США визнали частину України безпечною для подорожей
17:39
В Іршаві пройшла зустріч із волонтерами
17:13
Відбувся день відкритих дверей в Ужгородському музичному фаховому коледжі ім. Д. Є. Задора
16:40
У Берегові відбулась лекція на тему «Цифрова культура та підлітковий вік: переваги та ризики»
16:01
ПАДІЮН спільно з Донецьким театром провели вечір класичної української драматургії. ВІДЕО
15:38
Міжнародний турнір із художньої гімнастики «Карпатія 2024» стартував в Ужгороді: за перемогу змагатимуться більше 1000 гімнасток
14:59
Іноземець обкрадав підприємців на Тячівщині
14:08
На Закарпатті внаслідок ДТП загинула жінка. Ще четверо людей серед яких маленька дитина – постраждали
11:12
Майже 300 захисників і захисниць скористалися пілотним проєктом із зубопротезування та зуболікування на Закарпатті
10:20
Всі новини