В Ужгороді обговорювали досвід словацьких системних реформ місцевого самоврядування, адміністративно-територіального устрою і регіонального розвитку
Обговорення і дискусії з проблемних питань відбулись в ході проведення 11 травня 2016 року в Ужгородському національному університеті Міжнародної науково-практичної конференції «Регіональна політика в Україні в контексті інтеграції і безпеки європейського простору: обмін досвідом». Конференція організована Словацькою Асоціацією зовнішньої політики (SFPA) і Прешовським університетом зі сторони Словаччини та Національним інститутом стратегічних досліджень і Ужгородським національним університетом (факультет суспільних наук) зі сторони України в рамках грантової програми Норвезького механізму.
До участі в конференції і виступів з доповідями були запрошені провідні вчені-політогоги з УжНУ Мирослава Лендьел, Юрій Остапець, Михайло Зан, Михайло Шелемба та ін., а також науковець з конституційного права Михайло Савчин. Науковців-політологів інших міст і університетів Західної України представляли Анатолій Романюк (м. Львів), Василь Климончук та Ігор Доцяк (м. Івано-Франківськ) і Анатолій Круглашов (м. Чернівці) та ін. Від Офісу реформ у Закарпатській області з доповіддю про ризики і загрози децентралізаційним реформам на центральному і регіональному рівнях в Україні виступив консультант і експерт Асоціації міст України Олег Лукша. Від Закарпатської облдержадміністрації про роль органів державної регіональної влади у практичній реалізації децентралізаційних реформ в краї розповів директор департаменту економічного розвитку і торгівлі, депутат обласної ради Денис Ман. Від обласної ради учасників конференції привітав керуючий справами виконавчого апарату Юрій Гузинець.
Генеральний Консул Словацької республіки у м. Ужгороді Янка Бур’янова, експерти і науковці зі Словаччини Владімір Бенч (Словацька Асоціація зовнішньої політики) та Владіслав Дудінський, Габріел Секелі і Михайло Цірнер (Прешовський університет) поділилися з українськими колегами тим досвідом системних реформ місцевого самоврядування і адімінстративно-територіального устрою у Словаччині, які були практично розпочаті 15 років тому і, в основному, були швидко проведені ще до вступу країни до Європейського Союзу у 2004 році. Звісно, як підкреслили словацькі науковці, в подібних реформах потрібна консолідація всього суспільства. При цьому, не слід зважати на окремі недоліки швидкого просування реформ і навіть певні прорахунки. Бо загальний позитивний результат від реформ територіальної організації влади – це основа для розвитку і процвітання демократичної, правової та модерної європейської держави.
На жаль, в Україні в попередні 2014-2015 рр. не підтримувались ані темпи і плани задуманих реформ, ані не забезпечувалась суспільна консолідація щодо їх здійснення. Втім, є надія, що новий Уряд України, очолюваний вихідцем із місцевого самоврядування Володимиром Гройсманом, змінить ситуація на краще.
Олег Лукша, експерт і консультант Асоціація міст України, член правління Асоціації Агенцій регіонального розвитку України.
Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.
Підписатися