4794
11:03 13.052016

В Ужгороді обговорювали досвід словацьких системних реформ місцевого самоврядування, адміністративно-територіального устрою і регіонального розвитку

Життя 2042

ukrayina_ta_slovachchinОбговорення і дискусії з проблемних питань відбулись в ході проведення 11 травня 2016 року в Ужгородському національному університеті Міжнародної науково-практичної конференції «Регіональна політика в Україні в контексті інтеграції і безпеки європейського простору: обмін досвідом». Конференція організована Словацькою Асоціацією зовнішньої політики (SFPA) і Прешовським університетом зі сторони Словаччини та Національним інститутом стратегічних досліджень і Ужгородським національним університетом (факультет суспільних наук) зі сторони України в рамках грантової програми Норвезького механізму.

До участі в конференції і виступів з доповідями були запрошені провідні вчені-політогоги з УжНУ Мирослава Лендьел, Юрій Остапець, Михайло Зан, Михайло Шелемба та ін., а також науковець з конституційного права Михайло Савчин. Науковців-політологів інших міст і університетів Західної України представляли Анатолій Романюк (м. Львів), Василь Климончук та Ігор Доцяк (м. Івано-Франківськ) і Анатолій Круглашов (м. Чернівці) та ін. Від Офісу реформ у Закарпатській області з доповіддю про ризики і загрози децентралізаційним реформам на центральному і регіональному рівнях в Україні виступив консультант і експерт Асоціації міст України Олег Лукша. Від Закарпатської облдержадміністрації про роль органів державної регіональної влади у практичній реалізації децентралізаційних реформ в краї розповів директор департаменту економічного розвитку і торгівлі, депутат обласної ради Денис Ман. Від обласної ради учасників конференції привітав керуючий справами виконавчого апарату Юрій Гузинець.

Генеральний Консул Словацької республіки у м. Ужгороді Янка Бур’янова, експерти і науковці зі Словаччини Владімір Бенч (Словацька Асоціація зовнішньої політики) та Владіслав Дудінський, Габріел Секелі і Михайло Цірнер (Прешовський університет) поділилися з українськими колегами тим досвідом системних реформ місцевого самоврядування і адімінстративно-територіального устрою у Словаччині, які були практично розпочаті 15 років тому і, в основному, були швидко проведені ще до вступу країни до Європейського Союзу у 2004 році. Звісно, як підкреслили словацькі науковці, в подібних реформах потрібна консолідація всього суспільства. При цьому, не слід зважати на окремі недоліки швидкого просування реформ і навіть певні прорахунки. Бо загальний позитивний результат від реформ територіальної організації влади – це основа для розвитку і процвітання демократичної, правової та модерної європейської держави.

На жаль, в Україні в попередні 2014-2015 рр. не підтримувались ані темпи і плани задуманих реформ, ані не забезпечувалась суспільна консолідація щодо їх здійснення. Втім, є надія, що новий Уряд України, очолюваний вихідцем із місцевого самоврядування Володимиром Гройсманом, змінить ситуація на краще.

Олег Лукша, експерт і консультант Асоціація міст України, член правління Асоціації Агенцій регіонального розвитку України.

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах