На Закарпатті в скандальній психлікарні після візиту комісії почали ремонт
Медики відразу після ревізії стали усувати недоліки
Про жахливі умови утримання пацієнтів у Закарпатській обласній психіатричній лікарні заявляють представники уповноваженого Верховної Ради з прав людини. Прибувши з перевіркою, вони знайшли чимало порушень і буквально жахнулися антисанітарії, яка панує в установі. Медики відразу після ревізії стали усувати недоліки. Що вже встигли зробити, з’ясовувала Марина Коваль.
Ці фото – зі звіту представників омбудсмена. Комісія побувала в обласній психіатричній лікарні в селі Вільшани. Побачене – потрясло: палати – переповнені, в одній нарахували аж 18 ліжок, старі меблі, брудні матраци, стіни в тріщинах, облуплена фарба.
“Хворі при особистих розмовах розповідали, що дуже обмежений доступ до свіжого повітря. Санітарний вузол знаходиться в антисанітарному стані, санітарні кімнати не дообладнані, туалетні кімнати не має поручнів, нема перегородок, двері не закриваються”, – говорить Діана Швардак, регіональний представник уповноваженого з прав людини ВР в Закарпатській області.
Але головне порушення – навіть не антисанітарія, кажуть правозахисники. У лікарні пацієнтів тримають роками, хоча за законом можуть не більше півроку. З майже двохсот пацієнтів – двадцять три – старожили.
“Довготривале перебування тягне за собою порушення права також на пенсійне забезпечення, так як їх соціальні виплати чи пенсії забирають їхні родичі за колишнім місцем проживання”, – говорить Діана Швардак.
Головлікар лікарні виправдовується: деяких пацієнтів доставляють сюди без документів. Тому після лікування відправляти їх просто нікуди.
“Дуже часто родичі привозять пацієнтів з направленням, у психомоторному збудження і зникають. Пацієнти лікуються, їх просто нема кому забрати, ведеться переписка, часто нам вдається знати родичів, часто вони їх забирають”, – говорить Ірина Липчей-Семенишин, головлікар Вільшанської обласної психіатричної лікарні.
А ось щоб відремонтувати приміщення – потрібні гроші. Їх обіцяють виділити в цьому році – з обласного бюджету. Головлікар проводить для нашої знімальної групи екскурсію: в двох з п’яти корпусів – ще старі туалети.
“Вони потребують капітального ремонту, але, сподіваємося, в цьому році ми це виправимо”.
Ще одна проблема – на цілий поверх всього одна ванна.
“На двадцять сім хворих. У нас постійно вода тепла, коли хвора має бажання прийняти душ, вона може прийняти душ”.
А ось тріщини на стінах – з’явилися буквально на днях, коли встановлювали батареї, запевняє медперсонал. Тепер в лікарні буде централізоване опалення, до цього – топили піч.
“Ми нігде не встигли поточний ремонт робити, бо у всіх відділеннях зразу пішло”.
Скоро, запевняють в лікарні, тріщини залатають. А насамперед – тут списали і замінили старі матраци. Але меблі оновити – навряд чи вдасться, грошей не вистачає. Вирішуватимуть питання і зі старожилами – головлікар попросила районних чиновників виділити співробітника, який би займався паспортизацією пацієнтів і шукав їх рідних.
Марина Коваль, “Подробности-ТВ”
Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.
Підписатися