Живі чи штучні: яким ялинкам надають перевагу закарпатці?
Головний новорічно-різдвяний атрибут закарпатці починають ставити 5 грудня, напередодні мадярського (словацького) Миколая.
Кореспондент «Карпатського об’єктива» з’ясовувала: яким ялинкам надають перевагу закарпатці. У кожного свій смак і погляд, тому наші краяни під час Нового року і Різдва любуються в своїх домівках і живими ялинками, і штучними. Дехто обмежується гілочками хвої.
– Зимові свята у нашої родини асоціюються із ароматом хвої та мандаринів, тому ми за живу ялинку. Два роки поспіль купував на ринку в Ужгороді ялинку за 200 гривень, тепер за таку ж довелося викласти 450. Ціни зросли – не те слово, – розповів пан Василь з села Оноківці Ужгородського району.
Так, дійсно, кому кортить мати вдома справжню красуню, мусить викласти чималу суму.
На площі Корятовича в Ужгороді триває жвава торгівля вічнозеленими деревами. Ціни на деревце від 70 грн. Багато є за 250-350 грн. 2,5-метрову срібну ялинку чоловік купує за 800 грн. Каже, що в офіс.
– Шеф дав гроші і наказав купити файну ялинку, бо до нас приїдуть партнери, то аби не ганьба було. Дівчата прикрасять іграшками, дощиком, буде що чепити – того добра у нас дві коробки, – сміється.
На моє зауваження, що ялинки цьог річ дорогі, хлопець років 25 у чорній куртці каже, що 30 і 31 грудня будуть ще дорожчі.
– Та не страхайте нас так. За день-два перед Новим роком люди купуватимуть продукти, аби було що на святковий стіл поставити, – серйозним тоном говорить чоловік у коричневому пальто.
Користуються попитом в’язані ялинки. Ціни від 60 до 150 грн., все залежить від висоти. Біля входу на Зелений ринок дівчата торгуються з продавцем:
– Уступіть нам десятку на цю ялиночку, – показують на невелику в’язану ялинку за 60 грн.
– Не можу, я продавець.
– Ми студентки. Ну, будь ласка. У нас залишилася п’ятдесята.
– Ціни на ялинки поставила хазяйка. Казала, ані на гривню не спускати, бо будеш свої докладати.
Видно, що дівчата засмутилися. Розвертаються і йдуть геть.
Під стіною дві пенсіонерки трусять гілочками ялинки. Одну правлять за десятку. Три гілочки купує жінка в світлому пуховику.
– Штучну ялинку купили п’ять років тому, дуже зручно – не сиплеться. Ставимо її у холі. Гілочки хвої – для запаху, – виймає з рожевого гаманця три десятки.
Мукачівка Елеонора зустрічає Новий рік з 70-сантиметровою ялинкою із зеленого та білого дощику. Виріб зробив і подарував племінник Василь. У вазу ставить декілька гілок ялинки, прикрашає їх дощиком, іграшками.
Чимало закарпатців уподобали ялинки у горщиках.
– Ялинка у горщику – зручна, не боїшся, що перехилиться і впаде на підлогу. Купили файне деревце за 200 гривень. Головне, що дітям полюбилося, – каже ужгородка Вікторія Леонідівна.
Тетяна Грицищук, фото автора та з мережі
Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.
Підписатися