Бюджетникам Закарпаття увірвався терпець
Ситуація з виплатою заробітних плат на Закарпатті виходить за всі розумні межі. «Таке буває, мабуть, тільки в нашій країні!» – обурюються одноголосно медики й освітяни області, які по кілька місяців сидять без своїх чесно зароблених грошей. Доведені до відчаю люди змушені перекривати дороги міжнародного значення, аби там, у Києві, їх нарешті почули…
Такої критичної ситуації з виплатою зарплат в області не було протягом останніх 10 років. Через відсутність коштів у місцевих бюджетах Воловецького, Міжгірського та Хустського районів працівники бюджетних установ не отримують заробітну плату вже три місяці, Берегівського, Виноградівського, Тячівського – два. Раніше гроші на це виділяли з держбюджету, але з 2017 фінансування перекинули на плечі місцевих бюджетів, які фактично порожні. Якщо місцевий бюджет є дотаційним, то зрозуміло, що виплату заробітних плат він не потягне.
Передбачений у листопаді додатковий ресурс із державного бюджету – стабілізаційна дотація та медична субвенція в загальній сумі 79,4 мільйона гривень – розподілений між місцевими бюджетами виключно для забезпечення виплати заробітної плати працівникам бюджетних установ, однак станом на 9 грудня цього року кошти в область так і не надійшли.
Найбільш напружена ситуація склалася в трьох районах, які майже повністю є дотаційними. Обурення працівників освітньої й медичної галузі зростало з кожним днем. Вони влаштовували акції протесту у своїх містах та селах, але їх так і не почули. Тож днями люди відважилися блокували трасу Київ – Чоп у районі поста «Нижні Ворота». Кажуть, якщо ситуація із зарплатами не вирішиться негайно, то зберуться й масово поїдуть пікетувати Кабмін.
– Зараз ситуація дуже напружена. Люди просто вимагають свої чесно зароблені гроші. Я спілкувалася з протестувальниками, і ми домовилися про певну паузу в мітингу до 11 грудня. За інформацією Міністерства фінансів, саме тоді в область має надійти стабілізаційна дотація, – пояснює ситуацію голова Воловецької райдержадміністрації Валентина Рогова. – Наразі в нас у районі є заборгованість по виплатах працівникам садочків, технічним працівникам шкіл, а також медикам. Усе через те, що нам не надійшли субвенція та стабілізаційна дотація. Коштів не було досить довго, тож ми ще в липні покривали заробітні плати як могли. Наразі всі резерви з районного бюджету вичерпані. Аби повністю погасити заборгованість по заробітних платах, нам потрібно 8 мільйонів гривень.
Бюджетників, які потребують виплати заробітних плат, навіть в одному Воловецькому районі немало. Адже тут знаходяться 26 дошкільних навчальних закладів, 17 шкіл, лікарня, а також численні пункти медико-санітарної допомоги.
Найкритичніша ситуація склалася в дошкільних навчальних закладах. Персонал садочків востаннє тут отримував зарплату ще влітку. Директори зізнаються, атмосфера в колективах дуже напружена. Працівники у відчаї проклинають і країну, в якій живуть, і безсоромну владу, якій чхати на людей.
– Останнього разу ми отримали зарплату в серпні. Уже четвертий місяць сидимо без грошей. У нас 22 працівники, – розповідає директор Воловецького дошкільного навчального закладу № 2 Оксана Кравчик. – Ми зверталися і до районної влади, і до обласної, писали звернення в Київ, але все марно. Відповіді так і немає. Нас просять чекати, але ми більше не можемо і не хочемо. У кожного своя сім’я: голодні діти, неоплачені кредити та комунальні послуги. Я вже мовчу про те, що в нас є старші, хворі працівники, які навіть не мають за що купити собі ліки. А йдуть свята… Я навіть не знаю, що буде, якщо кошти в район так і не надійдуть.
Трохи кращою є ситуація у школах. Адже там заробітну плату вчителі отримали, ідеться про заборгованість господарському та навчально-допоміжному персоналу.
За словами директора Воловецької ЗОШ I–III ступенів Михайла Паця, педагогам виплатили зарплатню за листопад. У технічних працівників, яких у школі 26, наразі є заборгованість за жовтень – листопад. І буквально на днях вони отримали по 1600 грн.
Тож працівники садочків обурені не на жарт і взагалі не розуміють, що коїться. Кажуть, їх Міністерство освіти прирахувало до технічних працівників шкіл. Вийшло так, що вони, так як і останні, теж повинні фінансуватися з місцевого бюджету. У той час як учителів усіляко стимулюють, підвищують їм заробітну плату, педагоги садочків опинилися в безвихідному становищі.
У Закарпатській ОДА кажуть, що ситуація із виплатами заробітної плати дійсно критична і, якщо вона не вирішиться, люди зберуться й масово поїдуть пікетувати Кабмін.
– У понеділок, 11 грудня, ми очікуємо довгождану стабілізаційну дотацію, яка мала надійти ще у вересні, – заявив Геннадій Москаль. – По документах ці гроші вже давно розподілені між районами Закарпаття, і як тільки вони надійдуть із Києва, одразу будуть направлені на місця. Таким чином, із середи чи навіть вівторка нарешті почнуть погашати заборгованість по зарплатах бюджетникам, які в окремих районах уже чотири місяці не отримують грошей.
Протягом жовтня, листопада й на початку грудня голова Закарпатської ОДА неодноразово надсилав Прем’єр-міністру України урядові телеграми з проханням втрутитися в ситуацію й направити на Закарпаття закладені в державний бюджет стабілізаційну дотацію та медичну субвенцію. Але поки що все марно…
Цікаво, що така нездорова тенденція із виплатою заробітних плат склалася не тільки на Закарпатті, але й в інших гірських районах Івано-Франківської, Чернівецької та Львівської областей. Тож абсурдно в той же час звучать полум’яні промови можновладців про те, що Україну покидають кваліфіковані кадри. Дійсно, чому б це?!
Сподіваємося, що люди таки отримають днями свої чесно зароблені гроші. Бо інакше страшно уявити, що чекає на урядовців.
Христина БІКЛЯН
Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.
Підписатися