42816
18:15 14.102017

Грип наступає: як урятуватися від нового штаму «Мічиган»

Життя 2662

З початком осені та навчального року в Україні стартував сезон застудних захворювань. У ЗМІ вже стали з’являтися жахіття про новий вірус та епідемію, яку очікують у прийдешньому сезоні 2017–2018 років.

flu-survey-website-752x501

Три штами грипу: вже звичні «Гонконг» і «Брісбен» та новий «Мічиган» – пануватимуть в Україні цієї зими. Останній – це різновид так званого «свинячого» грипу. Він небезпечний тим, що може викликати великі епідемії й провокувати значні ускладнення, найчастіше запалення легень. Особливо загрозливий для малюків і людей старшого віку.

У Міністерстві охорони здоров’я України кажуть, що великої епідемії, швидше за все, уникнути не вдасться.

«Багаторічні спостереження за грипом, дані про імунітет до захворювання у здорових людей, а також низький відсоток вакцинації населення плюс погіршення соціально-економічної ситуації в Україні дозволяють прогнозувати збільшення кількості захворілих на 14%», – відзвітували у відомстві.

Епідемічний сезон на Закарпатті розпочнеться не раніше грудня

  • Сезон захворюваності на грип та ГРВІ зазвичай розпочинається з вересня поточного року і триває до травня наступного, – коментує «Карпатському об’єктиву» обласний інфекціоніст Вікторія Тимчик. – З метою своєчасного проведення протиепідемічних та профілактичних заходів ми будемо щотижнево збирати інформацію із закладів охорони здоров’я області щодо кількості звернень хворих з приводу грипу та ГРВІ.

Як проінформував «Центр грипу» при МОЗ України, актуальними будуть три штами грипу: типу А – «Мічиган» та «Гонконг», а також типу В – «Брісбен». Саме вони увійшли до складу цьогорічних вакцин проти грипу.

Що стосується нового штаму «Мічиган», то він почав циркулювати на території нашої країни з 2015 року. Тож дуже мало українців мають до нього імунітет. І можна говорити про те, що він ще не повністю виявив свій епідеміологічний потенціал. Тобто цей вірус подібний до пандемічного, або, як його ще називають, «свинячого» грипу. Він може викликати не настільки страшні клінічні прояви, як ускладнення. Найчастіше це пневмонії, які дуже важко діагностуються та піддаються лікуванню.

Вакцинація ось-ось розпочнеться

Варто зазначити, що вакцинація проти грипу не входить до національного календаря щеплень. Тобто вона не фінансується державою. Якщо людина захоче прищепитися, то вакцину проти грипу можна замовити, попередньо звернувшись в аптеку або ж до свого лікаря.

Вакцини вже перереєстровані й наразі проходять експерту оцінку. Ідеться про «Інфлувак» (виробництво Нідерландів), «Джиси Флю» (Корея), «Ваксігрип» (Франція).

Як тільки вони надійдуть в аптечну мережу, можна бути придбати одну комбіновану вакцину і прищепитися від цих трьох актуальних штамів. Узагалі на Закарпатті не дуже популярною є вакцинація проти грипу. За минулий сезон прищепилося вдвічі менше осіб, ніж планувалося.

Вакцинуватися чи ні – особиста справа кожного. Як наголошують медики, найефективніший метод не заразитися – не контактувати з хворими.

Але якщо ви перебуваєте серед людей, то шанси підхопити вірус значно зростають. Самоізолюватися в сучасному суспільстві не вийде. Тому вакцинація – надійніший спосіб. Особливо це стосується осіб, які належать до груп ризику: ВІЛ-інфікованих, пацієнтів з цукровим діабетом, бронхіальною астмою, ураженими нирками, хронічними захворюваннями печінки, легенів, серця тощо.

Відмінності між вірусами

  • Особливістю штамів «Мічиган» і «Гонконг» є те, що вони належать до грипу типу А. Тобто це ті види, які порівняно з вірусом типу В дуже швидко поширюються й викликають епідемії, – розповідає лікар-інфекціоніст, кандидат медичних наук Віктор Петров. – Зазвичай вірусом типу А уражається 80% тих, хто контактував з хворою людиною. Найчастіше це пов’язано з тим, що він має свою антигенну структуру, яка дуже швидко змінюється. Тож імунітет не встигає його запам’ятати. Однак для нас небезпека наростає у зв’язку з тим, що, починаючи з 2009 року, циркулював вірус «Каліфорнія», який трохи послабив нашу імунну систему, і тому інші віруси типу А надзвичайно легко нас вражають.

Крім того, віруси змінюють свою антигенну структуру і стають більш схожими на ті, котрі циркулюють в Азії та в Південній півкулі, а вони мають таку особливість, що найбільше вражають легені та дихальні шляхи. Тобто людина, яка хворіє на грип, дуже швидко, за день-два, може отримати надзвичайно швидкий розвиток пневмонії. Найбільша група ризику – це діти до 6 років, а також люди похилого віку, після 60–70 років.

Грип штаму А не піддається традиційному лікуванню

За словами лікаря, традиційне лікування, яке виписують дільничні лікарі чи терапевти, зазвичай на ці види грипу не діє. Для лікування таких агресивних штамів є спеціальні препарати – «Занамівір», «Осельтамівір». Утім простий лікар у рутинній практиці ними не користується. У всьому світі грип лікують інгаляційними препаратами. Тобто якщо в перший-другий день захворювання вдихнути кілька разів на добу дозу противірусного засобу, то він, потрапляючи на верхні дихальні шляхи у вигляді мікродисперсного порошку, повністю знищує вірус грипу. Звісно, враховуючи бідність нашого населення, про таке лікування не йдеться, адже найдешевший такий препарат коштує від 400 до 700 грн.

Яким чином можна відрізнити грип А від інших типів

По-перше, різкий початок усіх клінічних проявів, уже через 3–4 години після контакту з хворим; по-друге, дуже різка слабкість у м’язах, сильна ломота, температура тіла до 40°С; по-третє, ураження ЦНС, коли страждають когнітивні функції (марення, втрата свідомості).

  • Коли мене запитують, чи варто робити щеплення, я завжди кажу, що тим, кого він може вбити, це треба робити, – наголошує Віктор Петров. – Адже щеплення наразі коштує значно дешевше, ніж будь-який противірусний препарат. На мою думку, профілактика за допомогою таблеток є неефективною. Єдиний перевірений спосіб – це щеплення.

Ще одне: часто наші пацієнти отримують величезні списки на лікування ГРВІ та грипу. Скажу, що грип лікується нелегко й для цього використовуються специфічні препарати. Але в більшості випадків будь-яку застуду, котру могли помилково прийняти за грип, можна лікувати зволожувачем повітря, рясним питтям і симптоматичною терапією. Перш за все до лікаря потрібно звертатися вагітним жінкам, адже хворі на грип А чи В можуть втратити дитину.

Тож якщо ви входите до групи ризику, вам необхідно зробити щеплення.

Вакцинальна кампанія в Україні триватиме до середини листопада. Хоча в більшості країн навколо нас: у Польщі, Румунії, Чехії – вона вже йде до завершення. Наші сусіди почали вакцинуватися ще з 20 серпня.

Варто зазначити, що щеплення – річ не проста. Його потрібно робити, якщо немає ніяких симптомів застуди. Тому краще звернутися в клініку, аби вакцинуватися під наглядом лікаря. Вартість такої послуги коливається від 200 до 300 грн.

Щеплення вбереже вас від трьох агресивних штамів грипу, але не захистить від різних вірусів та паровірусів, які циркулюватимуть цього сезону. Тож варто звернути увагу на прості речі для зміцнення імунітету. Такі як правильне харчування, збільшення в щоденному раціоні кількості хороших жирів, фруктів та овочів. Хорошим імуностимулятором є волоський горіх. До прикладу, 100 г лимона містить максимум 30–35 мг вітаміну С, а волоського горіха – від 1300 до 1700 мг, тобто різниця в 40–50 разів. Немаловажним є також правильний режим праці, відпочинку, сну. Тож дбайте про себе та своїх рідних і будьте здорові!

Христина БІКЛЯН

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах
Новини
Оперативники Чопського загону викрили спробу незаконного переміщення партії безакцизних сигарет
16:45
В Україні за останній період почастішали випадки реєстрації захворювання свиней на африканську чуму
15:40
Перший сніг на дорогах – поради для водіїв
15:03
Жіночий форум на Закарпатті об’єднав жінок-лідерок, щоб привернути увагу до їхньої ролі у відновленні України
14:18
До уваги жителів Ужгорода, голів ОСББ, керівників домоуправлінь та підприємців!
13:10
На Закарпатті 4 осіб збиралися перепливати повноводну Тису. Відео
13:04
На Воловеччині чоловік катував товариша, а на Тячівщині хотів заколоти знайомого вилами
20:36
У Хустському районі внаслідок зіткнення легковика та автобуса одна людина загинула та ще одна травмувалась
20:23
На Мукачівщині вогнеборці ліквідували пожежу в житловому будинку
20:11
На Закарпатті дві великі прийомні родини отримали нове житло
19:59
Всі новини