Розпізнаймо талант дитини вчасно. ФОТО
Майбутнє країни належить дітям. Ким вони виростуть, як сприйматимуть цей світ, залежить від нас з вами.
Бо саме в ранньому віці формується характер дитини, її звички, уподобання. Прислів’я: «Що посієш, те й пожнеш» тут дуже доречне. Адже Господь кожній людині при народженні дарує талант, важливо лише його розпізнати й розвивати, а не загубити на життєвих дорогах. Чудово, коли є таке місце, де допоможуть розкрити талант дитини, де працюють люди, які частинку своєї душі щодень віддають малечі, які люблять свою справу і пишаються нею. Ось таким для ужгородців є «Падіюн» – Закарпатський обласний палац дитячої та юнацької творчості.
Заклад розпочав свою історію в 1946 році. У ті часи він розміщувався у двоповерховій будівлі на лівобережжі Ужа. Сотні маленьких ужгородців відвідували цей заклад, хоча діяло тут тільки 10 гуртків. Наприкінці 1986 року новий величний палац для дітей гостинно відчинив свої двері. Його площа становить 8 500 кв. м.
Сьогодні «Падіюн» – провідний навчально-виховний заклад і творчий центр для дітей та молоді Закарпаття. У палаці функціонують 8 відділів, 355 навчальних груп, більшість з яких художньо-естетичного спрямування.
«Одним із пріоритетних напрямів «Падіюну» є робота із талановитими дітьми. У рамках комплексної програми «Обдарована дитина» з 2000 року діє благодійний проект «Зореграй». У кінці кожного навчального року ми нагороджуємо найобдарованіших діток. Ми вже зробили висновок, що 90% «зореграївців» – це наші майбутні викладачі, – розповідає заступник директора з виховної роботи «Падіюну» Галина Пендерецька. – Щоб виховати дітей у дусі патріотизму діє довгострокова комплексна історико-пошукова програма «Збережіть скарби рідного краю». Унікальний проект, що не має аналогів у позашкільному вихованні, – «Минуле руками майбутнього». Це історико-етнографічне макетування, де за допомогою авторської техніки і звичайних матеріалів: картону, шпону, листя, глини, піску, камінців – відтворюються фрагменти побуту, промислів, ремесел, звичаїв Закарпаття.
Цікавою формою роботи є також практика проведення спільних творчих занять дітей з батьками, що дуже подобається і дорослим, і малечі. Як наслідок цього, фестиваль творчих сімей «Родинний дивосвіт», який з кожним роком набуває дедалі більшої популярності».
Наразі в «Падіюні» займається близько 4 тисяч дітей. Більшість гуртків безкоштовні, щоправда, є благодійні внески, які йдуть на пошиття костюмів, закупівлю матеріалів, різноманітні поїздки.
Поряд із «Падіюном» в Ужгороді працюють й інші центи розвитку дітей. Одним із них є арт-студія для дорослих і малих «Небо». Назва виникла не випадково. Адже творчість дарує людині путівку на «сьоме небо».
Ось що розповідає керівник арт-центру Ірина Мич: «Наша програма дуже насичена. Ми пропонуємо близько 23 напрямів розвитку. З дітьми працюємо від 1,5 років. Ідеться про спеціальні заняття з мамами. Також у нас є така послуга, як альтернативний дитячий садочок. Він для малюків від 3 до 5 років. Комплекс побудований із чотирьох частин: розвивальної, педагогічної, творчої та спортивної. Під час першої дітлахи зайняті цікавими іграми для розвитку. Спортивна частина – це гімнастика, хореографія або лікувальна фізкультура. Навчальна – англійська, математика, письмо, читання. Під час творчої частини діти ліплять, малюють, займаються пісочною анімацією. Із 2, 5 років ми починаємо брати дітей на гуртки. У нас є гімнастика, балет, хореографія, кераміка, живопис, валяння, театральний гурток. Для цього в арт-центрі працюють 23 педагоги. Серед цікавих напрямів – «English Improvisation Drama». Це виключно англійськомовний урок. На ньому діти переглядають фільми англійською, спілкуються, ставлять уривки Шекспіра».
За словами Ірини, завдання центру – це комплексний підхід та зручність. З однієї сім’ї діти різного віку можуть займатися одночасно. Оскільки центр як для малечі, так і дорослих, діти приходять разом з батьками. До прикладу, мама танцює чи займається йогою, а дитина малює чи ліпить.
«Я схиляюся до думки, що дітей потрібно максимально займати різноманітними гуртками і заняттями, щоб дурість у голову не лізла, – каже Ірина. – Важливо давати дітям пробувати різні творчі речі, аби вони зрозуміли, що їм близьке і що найбільше подобається, знайшли себе. Бо ж як вони знатимуть, що їм подобається, коли вони жодного разу це не спробували? Тут також багато залежить від батьків. Від їхньої працездатності та матеріальних можливостей. Дітьми потрібно займатися, аби вони не виростали бешкетниками й були соціально адаптованими».
Молода мама із Ужгорода Ангеліна Гнат ділиться: «У мене двоє дітей 3 і 5 років, у них різні уподобання. Старший обожнює ліпити – спокійна дитина, а малий дуже активний і допитливий. Тут вони знайшли для себе все, що їм подобається. А для мене це, у свою чергу, можливість відпочити і зайнятись улюбленою справою».
Отож подарувати дитині радість так просто! А дорослим інколи за метушнею та проблемами здається, що це неможливо. Піклування часто зводиться лише до того, щоб дитина була нагодована й одягнена, а на все інше не вистачає часу. Але коли бачиш щасливу дитячу посмішку, то розумієш, що ніякі матеріальні блага не зможуть замінити задоволення від улюбленого заняття, спілкування з друзями та батьками.
Христина БІКЛЯН
Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.
Підписатися