Міжнародний міст дружби будували скульптори з різних країн у замку Сент-Міклош
У замку Сент-Міклош, що в смт. Чинадієво Мукачівського району завершився ІІІ Міжнародний симпозіум скульпторів.
Скульптори з різних країн (Угорщина, Польща, Індія) приїхали на Мукачівщину, щоб з місцевого матеріалу – м’якого вапняку або рожевого мармуру, чи взагалі з дерева втілити власне бачення яким повинен бути міст, звісно, через призму мистецтва, коли значення слова не вичерпується його практичним призначенням та звичайним зовнішнім виглядом предмету, з яким асоціюється.
Відповідно до умов симпозіуму, митці дарують скульптури містам та населеним пунктам, а місцева влада зобов’язуються облагородити відпочинкову зону навколо предмета мистецтва. Так, одна зі скульптур, що народилися під мурами замку Сент-Міклош, прикрашатиме територію історичної локації, інші – вже знайшли своє місце призначення в Україні та за її межами.
Зазначимо, симпозіум проводиться громадською організацією «Pro Arte-Munkacs», керівник якої добре знаний скульптор Петро Матл разом з господарем замку Йосипом Бартошем представив роботи митців та підвів підсумки симпозіуму.
На запрошення Йосипа Бартоша та організаторів симпозіуму захід відвідали: очільник Мукачівщини Сергій Гайдай, депутат Закарпатської облради Гейза Гулачі, ведучий консул Генерального консульства Угорщини в м. Ужгород Ласло Куті, заступник голови Мукачівської РДА Олександр Богів, представники селищної ради, митці та поціновувачі мистецтва.
Захід відкрив господар замку Йосип Бартош, потім кожен з митців представив свою роботу.
Як зазначив угорський скульптор Янош Руперт, чия робота прикрасить центральну частину міста Старий Самбір, важливо, щоб форма скульптури була незрозумілою на перший погляд та спонукала людину до роздумів та формування власного погляду на мистецтво. Міст Яноша Руперта складається з двох частин. Більша частина скульптури символізує вікно, як прозорі та відриті відносини між двома державами та народами. Менша частина – це теперішнє і майбутнє. Частини скульптури з’єднані металічними конструкціями, які є мостом між минулим та майбутнім. Автор обрав метал для оформлення своєї композиції, підкреслюючи «залізні» окови, в яких перебували всі країни радянського простору, в тому числі й Угорщина до 1956 року.
Власне бачення мосту крізь призму політика й управлінця висловив і очільник району Сергій Гайдай:
«Як митці бачать міст або іншу тему крізь призму мистецтва, так і я бачу картину розвитку району. Мукачівщину я бачу успішним, економічно розвиненим та багатогранним у творчості регіоном. Якщо говорити про уявне мислення, то мій міжнародний міст дружби виглядав би як підвісна конструкція, яка складається з багатьох дощечок, – зазначив керівник району. – Кожна зі сторін з свого боку вибудовувала б цей міст взаємин, докладаючи по дощечці. Такий міст потребує поступної уваги та піклування, тобто якісного розвитку взаємовідносин у різних сферах життя».
Скульптура Яноша Дріановські прикрашатиме своє «місце народження» – замок Сент-Міклош. Як розповів автор, концепція його мистецького погляду полягала у зображенні води та власне мосту. Краплі води відтворені у двох частинах конусоподібної форми, посередині яких розташований гранітний «міст».
«Як вода, роками відшліфовуючи каміння, надає йому ідеальної форми, так і нації протягом тривалого часу вибудовують свою дружбу, вдосконалюючи її, плекаючи, – каже скульптор».
Матеріал для уявного мосту – граніт – також обраний митцем не випадково. Блискуча поверхня граніту віддзеркалює обидві сторони скульптури. Цей ефект символізує проблемні моменти, які виникають між народами, культурами. Адже у проблемі потрібно шукати дві сторони конфлікту, віддзеркалення своїх вчинків та помилок. Тільки тоді вдасться прийти до консенсусу.
Наостанок мистецького заходу всі присутні сфотографувалися біля скульптур, що кожна по своєму символізують міст між державами, народами, культурами, інформує Мукачівська Районна Адміністрація.
Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.
Підписатися