31790
16:23 13.052017

В Ужгороді можна побачити унікальні світлини Закарпаття 1919-1939 років

Життя 6266

В Ужгороді відбувся вернісаж виставки «Зниклий світ Підкарпатської Русі на фотографіях Рудольфа Гульки». Це підбірка унікальних фотографій Закарпаття 1919-1939 років.

1

Автором світлин є чеський фотограф-любитель Рудольф Гулька (1887‒1961). Усе своє життя Гулька пропрацював фінансовим контролером та попри це прославився, як талановитий перекладач (перекладав на чеську з української оповідання Василя Стефаника, Михайла Коцюбинського, Івана Франка) і фотограф.

Річ у тім, що молодого чиновника, невдовзі після виникнення Чехословаччини (вже на початку двадцятих років) відрядили у найсхіднішу частину республіки – Підкарпатську Русь. Впродовж свого перебування на теренах Закарпаття і численних відряджень по регіону Рудольф Гулька знаходив час і для свого основного хобі – фотографії.

2

Представлені кольорові та монохромні світлини показують сюжети щоденного життя сіл та міст Закарпаття двадцятих років минулого століття, їхні традиції, архітектуру, побут, відтворюють природу.

Також задокументоване розмаїття народного вбрання та унікальні церковні пам’ятки. На фото зображені русини різних національностей: українці, угорці, євреї, роми, словаки і чехи. Колекція робіт Рудольфа Гульки зберігається у фондах празької Слов’янської бібліотеки. Загалом – близько 4500 негативів з різних подорожей фотографа.

Відкривав виставку господар галереї Михайло Ілько, поважні гості з Чехії та США.

3

«Вперше я відкрив для себе втрачений світ Підкарпатської Русі в Нью-Йорку,  ще малим хлопцем, кілька десятків років потому, коли цей регіон відкрив, на місці, Рудольф Гулька головний герой цієї виставки. Наприкінці тридцятих років мої батьки, обоє економічні емігранти з містечка Середнє, оселились разом із іншими емігрантами старої батьківщини   у Малій Богемії Нью-Йорка, районі Йорквіль, – ділиться враженнями присутній на виставці Едвард Касинець. – Живо пригадую, як чимало цих емігрантів ідеалізувало – цілком зрозуміло – свою молодість, яка пройшла на теренах Підкарпатської Русі, і відчувало сильну ностальгію. І хоча знімки Гульки майстерно показують незайману природу і мешканців Підкарпатської Русі, вони закарбували і їхню бідність, а також погіршення навколишнього середовища та строкату суміш мовних і релігійних груп цієї області.

Повторне відкриття Підкарпатської Русі завдяки матеріалам Гульки не тільки освіжило мої дитячі спогади, але й водночас, що ж є ще важливішим, поглибили моє розуміння факторів, які спонукали відважних русинів, словаків, чехів та представників інших національностей цього регіону  дістатися до берегів Америки».

Виставка триватиме в Ужгороді до 31 травня. Тож усі бажаючі можуть доторкнутися до «Зниклого світу Підкарпатської Русі».

Христина БІКЛЯН, фото автора

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах