31545
12:39 10.052017

В Берегові згадували стародавні угорські традиції та ремесла. ФОТО

Життя 2853

Вчора, 9 травня, будапештський «Дім традицій» організував день відкритих дверей у Берегові. Долучився до заходу і Закарпатський угорський інститут ім. Ференца Ракоці ІІ, який підтримав задум та надав свої приміщення, а відтак всі охочі мали змогу послухати виступи фахівців народного мистецтва та промислів.

IMG_8188

На відкриття святкувань завітали численні гості, серед яких Іштван Грежо, уповноважений уряду Угорщини, Ласло Келемен, керівник «Угорського дому традицій», Ендре Саліпскі, Генеральний консул Угорщини у місті Берегово, Дийнеш Балог, консул Генерального консульства Угорщини у місті Ужгород, Ілдика Молнар, заступник начальника управління культури Закарпатської ОДА.

З вітальними словами до присутніх звернулася Ілдика Орос, ректор Закарпатського угорського інституту ім. Ф. Ракоці ІІ.

«Традиції завжди відіграють окрему роль в житті людини. Ще в моєму дитинстві ми пізнавали їх з оточуючого середовища – вони лежали ніби на поверхні… Я ще застала той час, коли молодь ходила на «маленький бал», де збиралася молодь та наспівувала народні мотиви, це було дуже весело. Тоді всі дівчатка з мамами та бабусями вишивали весільні рушники, а для приданого їх потрібно було вишити аж 30. Варто згадати й про весільні традиції, тоді кожний мав певні обов’язки яких і дотримувався – на кухні заправляли жінки, а в залі тамадували та пригощали чоловіки», – нагадала Ілдика Орос.

Зокрема, пані ректор наголосила, що потрібно створити місце, де можна «насититись» традиційною спадщиною, адже лише щоразу повторюючи та передаючи традиції наступним поколінням можна їх незабути та зберегти.

«Я бачу, що протягом останніх років у молоді з’явилася цікавість до всього народного та в стилі «етно» – саме це і розвиває «Дім традицій», а до нього долучилися Закарпатський угорський інститут ім. Ф. Ракоці ІІ та громадська організація «Про Культура Субкарпатіка», – додала Ілдика Орос.

Після цього Іштван Грежо урочисто відкрив захід. Він наголосив, що в кожного народу є свій фольклор, традиції та звичаї, які він несе для майбутніх поколінь.

«Важливим є те, щоб громадськість побачила той великий фольклорний скарб, який зуміли зібрати в «Домі традицій». Зараз, ми маємо показати цей скарб за межами Угорщини і я вдячний, що певним чином зміг посприяти цьому, а першими таке зібрання матимуть можливість побачити закарпатці. Зокрема, планується розпочати збирати матеріали і на території Закарпаття, адже скільки народних вбрань, виробів та традицій втратились тут протягом років», – заявив пан Грежо.

Керівник «Угорського дому традицій», Ласло Келемен розповів про ідею виникнення «Дому традицій», його основні галузі та величезну базу матеріалів, які вже вдалося зібрати.

Також, з доповіддю під назвою «Культурний генофонд» виступила Ілдика Шандор, науковий співробітник «Дому традицій». Вона розповідала про традиції в контексті «культурного генофонду» і висловила думку, що елементи народної культури тим чи іншим чином підлаштовуються під сучасне життя.

Після урочистої частини в аудиторіях Закарпатського угорського інституту ім. Ф. Ракоці ІІ проходили різнопланові майстер-класи народних промислів, адже основною метою заходу було представлення народних традицій, зокрема музики, співу, танців і казок.

Вікторія КОПИНЕЦЬ, фото автора

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах