На Мукачівщині оформлюють традиційні писанки-шкрябанки
Має свої великодні традиції писанкарства й Мукачівщина – край, багатий на талановитих майстринь – берегинь народних традицій та культури.
Справжні витвори мистецтва створюють у селі Макарьові: тут, у сільському будинку культури вправні руки народних майстринь пишуть писанки у техніці дряпанки або шкрябанки.
Як народжується велике диво малої писанки – народна майстриня Софія Алмаші показала під час майстер класу зі своїми вихованцями – школярами місцевої школи.
«Майбутню писанку готують до роботи: яйце відварюють у цибулинні, додаючи оцет, щоб колір вийшов насиченим та добре тримався, – розповідає майстриня».
Колір шкаралупки яйця стає насичено коричневим, писанка готова, щоб стати шедевром художнього мистецтва. «Писанку пишуть, а не малюють, – каже Софія Михайлівна. А ще – її можна читати, наче книгу…»
Інструментом виконання такої роботи може слугувати голка, шпилька, цвях, бути будь який гострий предмет, яким зручно працювати. Софія Михайлівна обрала звичайний канцелярський ножик, який у її руках перетворює яйце у справжнє Великоднє диво.
Символи, зображені на писанці, також не випадкові. Вони несуть у собі побажання та сподівання господині, яка їх виготовляє.
Притаманним для шкрябанок є зображення біблійних мотивів, елементів релігійної тематики та сонця – небесного світила, яке завжди було символом життя, – каже Софія Михайлівна, – якщо молода жінка хотіла стати мамою, її рука виводила лелеку, для того, щоб вся родина була здоровою – виписували лікарські рослини.
Також освячена шкрябанка має силу оберегу: її кладуть під стріху, щоб охороняла оселю від блискавок, вогню та всякої біди. У давнину на шкрябанках переважав строгий геометричний орнамент, основою композиції був хрест.
До слова, про традиції писанкарства у селі Макарьово знають не тільки на Мукачівщині, чи Закарпатті. Так, Надія Лазар разом з майстринею Софією Михайлівною готувалися до поїздки у словацьке Гуменне, щоб взяти участь у міжнародному відкритому майстер класі писанкарства, представляючи Мукачівщину серед інших майстринь, повідомила Мукачівська РДА.
Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.
Підписатися