28686
18:09 31.032017

1 квітня – день сміху та веселощів

Життя 10422

Цей день не внесено ні в які календарі знаменних дат і всенародних свят, але його цілком можна віднести до міжнародних, оскільки він з однаковим успіхом відзначається майже у всіх країнах світу, десь його називають Днем сміху, десь – Днем дурня.

55c81d35dd002f03007231be-e3327e60-401b-11e5-9ca9-050901070303-compressed

1 квітня люди готують розіграші для оточуючих, прагнуть здивувати друзів і весело посміятися. Але ось чому цей день припадає саме на перше квітня, точно сказати ніхто не може.

Так звідки ж взялася традиція відзначати перше квітня?

На цей рахунок існує кілька версій, одні приписують зародження цього свята Стародавньому Риму, де в середині лютого (а зовсім не на початку квітня) святкувалося свято Дурних.

Ще за однією версією, звичай жартувати 1 квітня, пов’язаний з перенесенням нового року. До другої половини XVI століття, європейський Новий рік починався в кінці березня. До цієї події готувалися, ходили один до одного в гості, дарували подарунки. Сама зустріч Нового року відбувалася 1 квітня. Пізніше, за указом французького короля, початок року офіційно стали відзначати 1 січня, але багато підданих продовжували святкувати 1 квітня. Щоб зжити старі традиції, їх стали називати «першоквітневими дурнями», стало модним їх розігрувати та висміювати.

Є й версія, за якою цим святом ми зобов’язані неополітанському королю Монтерею, якому на честь свята з нагоди припинення землетрусу піднесли рибу. Через рік цар зажадав точно таку ж. Такої ж не знайшли, але кухар приготував іншу, дуже схожу. І хоча король розпізнав підміну, він не розгнівався, а навіть розвеселився. З тих пір і увійшли в звичай першоквітневі розіграші.

Що стосується України, то науковці припускають, що до нас це свято прийшло з Німеччини, імовірно, на початку XVIII ст. Його називали ще брехливим днем або Марією-брехухою – одним із народних прізвиськ Марії Єгипетської – святої VI ст., день вшанування якої за старим стилем збігається з 1 квітня. Того дня дівчата дурили людей, аби верховодити майбутнім чоловіком.

Як веселяться 1 квітня в різних країнах

У Франції, як і в Італії, 1 квітня можна зустріти людей з паперовою рибою на спині. Їх називають «квітневою рибою». Всі намагаються бути пильними, «не залишитися в рибах», тобто в дурнях. А ще французи жартують так: підсипають друзям в цукорницю сіль, кладуть перець в солодкий пиріг.

У Німеччині довгий час цей день вважали нещасливим. За повір’ями сатана був скинутий з неба, а Юда народився саме в цей день. Для розваги німці розказують один одному неймовірні історії і дають незвичайні доручення. Наприклад, піти в аптеку і принести комариного жиру, синього снігу або голубиного молока, а того хто повівся, називають «квітневим дурником».

У Англії прийнято дурити один одно, але тільки зранку, коли жертва повелася на розіграш, йому кричали: «Квітневий дурень». Британські жарти, як і весь їхній гумор дуже витончені. Один із таких цікавих розіграшів відбувся у 1698 році. У газеті було надруковано запрошення, на миття левів у Тауері. Людей прийшло багато, подивитися на дійство, яке не відбулося.

В Америці на 1 квітня люблять прості й невинні жарти типу «у тебе шнурок розв’язався, а спина біла». Люблять в Америці й масові розіграші. Одного разу в штаті Орегон ді-джеї на радіо повідомили, що дамбу прорвало, і всім потрібно екстрено евакуюватися. Жителі перехвилювалися і, звичайно ж, не оцінили гумор. А на 1 квітня в 1992 році в ЗМІ повідомили, що недалеко від узбережжя Вірджинії вибухнуло велике сховище метану. За цей жарт ведучих відсторонили від роботи на два тижні.

Найсмішніші першоквітневі жарти в історії

Кумедний жарт відбувся біля Лондона 31 березня 1989 року. На шосе приземлилася літаюча тарілка. Водії одразу викликали поліцію і уважно спостерігали за інопланетним вторгненням. Коли приїхала поліція двері тарілки відчинилися і перед стражами порядку з’явився 36 річний Річард Брендсон – голова звукозаписуючої компанії Virgin Records та відомий жартівник. Його план був приземлити свою повітряну кулю, яка нагадувала НЛО, 1 квітня у лондонському Гайд-парку. На жаль, вітер збив його з курсу, і він був змушений здійснити екстрену посадку на день раніше в іншому місці.

Лідером в індустрії сміху є жарт BBC News від 1 квітня 1957 року. Телеканал проінформував громадськість про те, що швейцарським фермерам вдалося виростити великий урожай спагеті. Доказом став відеоролик, в якому робітники збирають макаронні вироби прямо з дерев. Після показу передачі надійшли численні дзвінки від глядачів. Люди хотіли дізнатися, як виростити на своїй ділянці подібне дерево спагетті. У відповідь телеканал порадив помістити гілку спагетті в банку томатного соку і сподіватися на краще.

Серед кращих європейських масових розіграшів у ЗМІ: «Пізанська вежа таки впала», «НЛО приземлилося в Лондоні (Парижі) », «Фоторепортаж про літаючих пінгвінів», «Ми переходимо на десяткову систему відліку часу», «Значення числа Пі тепер не 3,14, а 3,0».

Не пасе задніх і наше рідне Закарпаття, де щороку теж вигадують різні цікаві та незвичайні жарти. До прикладу, головний 1-квітневий жарт 2016 року стосувався того, що у Невицькому замку обвалилася головна башта.

Першим «фейк» запустив місцевий активіст та журналіст Олександр Богданов, який свого часу ініціював проект «Ужгород, який ми втрачаємо».

У рамках цього проекту журналіст розповідав про впізнавані об’єкти обласного центру, які місто може втратити назавжди через байдужість як містян, так і влади. Тому жарт про башту Невицького замку, який є впізнаваною родзинкою всього Закарпаття, є своєрідним продовженням згаданої ініціативи, адже Невицький замок і зокрема башта справді потребують не просто більшої уваги з боку влади та громадськості, а негайної реконструкції та реставрації.

Ще одною спробою розіграти закарпатців була інформація, що моментально поширилася мережею Інтернет – «По закарпатському лісі бігає африканський слон». Водій мінської транспортної компанії, яка займалася перевезенням тварин для угорського цирку ніби-то запевняв, що втратив африканського слона одразу біля українського кордону. Пізніше виявилось, що це всього-навсього першоквітневий жарт.

Подивимось, що цікавого вигадають закарпатці цього року – будемо чекати….. Як каже народна приказка: «Першого квітня – брехня всесвітня!».

Вікторія КОПИНЕЦЬ

 

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах