Перші весняні теплі дні: Шандор, Йосиф, Бенедек…
Минулого тижня жителі Закарпаття відчули приємне потепління та перші лагідні промені весняного сонця. Природа прокинулася, радують око підсніжники, нарциси та зелені бруньки на деревах, які швидко, практично на очах, перероджуються в молоде соковите листя.
У нашому багатонаціональному краї знають, що таке потепління відбувається на потрійні іменини чоловіків Шандора, Йосифа та Бенедека. Існує приказка: «Шандор, Йосиф, Бенедек у мішках несуть тепло для нас». Тож саме 18, 19 та 21 березня закарпатці відчули справжнє весняне тепло.
Серед сили-силенної приказок і прикмет особливою популярністю користується така: якщо в ці три іменні дні світить сонце й по-весняному тепло, слід очікувати теплого сонячного літа, якщо ж падає дощ, то буде сіра, мокра та мрячна осінь.
А хіба знайдеться закарпатець, який не знайомий з приказкою про трьох святих, що несуть у мішках тепло? Навряд чи! Тож хто вони такі й чому тепло несуть саме у мішках?
Легенда звучить так…
Після довгої та холодної зими Святий Петро зібрав тепло у величезний мішок й відправив з ним Шандора, свого посланця, на Землю. Той ішов собі, ішов, та дуже втомився під вагою міха із теплом. Даремно він витирав спітніле обличчя, знімав із себе верхній одяг, нічого не помагало, посланець залишався втомленим і змученим спрагою. Та ось під час чергового перепочинку, зупинившись неподалік Чумацького шляху, побачив корчму. Щоб набратися сил, скинув із плечей важкий мішок і попросив попити чогось холодного. Та втома далася в знаки, і він заснув біля стола, тож затримався в дорозі…
Однак люди на Землі не переставали молитися й просити настання теплої пори, бо вже несила було терпіти холод, та й запаси їжі майже вичерпалися. Святий Петро не витримав і відправив на пошуки свого першого посланця ще одного – Йосифа, щоб той знайшов Шандора й пришвидшив його ходу.
Йосиф шукав-шукав свого попередника, та й нарешті знайшов його у корчмі. Але сидячи за келихом доброго вина, і сам забув, для чого його відрядили. «Іди, сину мій, Бенедеку, подивися, де заблукали ті двоє, що й досі на Землі немає весни», – говорячи такі слова, відправив старий Петро свого молодого помічника на пошуки перших двох. Та Бенедека спіткала така сама доля, що й двох старших посланців.
Святий Петро марно чекав та споглядав з Небес на Землю, коли ж ті троє донесуть обіцяне людям тепло. Через деякий час у святого урвався терпець, і він відправив за ними Матяша, але йому вже дав батіг. Цей посланець швидко знайшов своїх трьох попередників, адже від випитого вина їхній спів було чутно далеко. Коли вони побачили наближення Матяша із батогом, то так хутко зібралися, поспішили до Землі й випустили з мішка тепло, що там різко стало дуже тепло, розтанув лід і зійшли сніги. Так Шандор, Йосиф, Бенедек несуть тепло, а Матяш отримав почесне звання криголама.
У день Шандора, 18 березня, селяни починали обробляти землю, сіяли перші зернові культури.
День Йосифа
Серед трьох імен саме це відзначають як найголовніше та саме з ним пов’язують найбільше прикмет. Адже воно походить від Біблійного імені бідного столяра, чоловіка Марії, названого батька Ісуса.
У давнину своє професійне свято відзначали столяри та теслі. В окремих сільських місцевостях вважають, що птахи починають весняний спів саме цього дня, адже Святий Йосиф розподілив між ними всіма сопілочки.
Але не тільки погодні прикмети та пророкування природних явищ пов’язані з цим днем. Вважається, що сумний, дощовий день є передвісником частих похоронів протягом року. Безмежну фантазію та яскраву уяву сільських жителів минулого демонструє й така прикмета. Великою «серенчею» вважалося побачити в день Йожефа веселку. Але це ще не все… Люди спостерігали за шириною кожної з її кольорових смуг. Тож широка червона смужка означала щедрий та солодкий урожай грона, тобто повні бочки вина. Жовта пророкувала хороший урожай зернових. У день теслярів помітно посилюється вітер, а потім протягом усього Великоднього посту також спостерігаються пориви сильного вітру, які в народі звикли називати «постовими вітрами». Якщо протягом цих свят часті та сильні вітри, слід очікувати засушливого літа. Та якщо вони зовсім не дують, це, згідно з повір’ям, теж не добре, адже передвіщає слабкий урожай.
Цей день також був сигналом для бджолярів. Після 19 березня вони вже сміливо могли випускати своїх маленьких працьовитих комах для збору нектару з весняних первоцвітів.
До сьогодні вважається, що ластівки, які зимували в теплих краях, повертаються додому після дня Святого Йосифа.
21 березня святкує іменини Бенедек, чи Бенедик. Це також іменини одного із католицьких святих. Цього дня поминають відомого на весь світ італійського монаха Бенедикта, якій, згідно з легендами, усамітнився в печері з 14 років і присвятив своє життя Господу.
Відповідно до народних прикмет, саме в день іменин згаданого святого найпізніше дасть про себе знати настання весни.
Але чи правдиві твердження, що з іменинами цих трьох Святих настає весняне тепло? Науковці, які займаються спостереженнями за природними явищами, зазначають, що не всі прикмети правдиві. Ось, наприклад, про ведмедя та його тінь є однією з таких. Але про вісників весняного тепла – Шандора, Йожефа та Бенедека – цілковитий збіг. Проаналізувавши дані останніх 30 років, науковці дійшли висновку, що саме на ці 3–5 днів температура дійсно суттєво піднімається, і люди радіють настанню весняної теплої погоди. Та потім знову відбувається незначне похолодання, тож не слід довіряти оманливим «хлопцям, що несуть тепло».
Софія ПЕКАРОВИЧ
Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.
Підписатися