Закарпатці здійснили паломництво святинями Угорщини, Словаччини, Австрії (ФОТО)
Протягом 16-19 березня 50 закарпатців здійснили паломництво святинями Угорщини, Словаччини, Австрії та оглянули головні архітектурні пам’ятки цих країн.
У складі групи була і я. Поїздку «Поклоніння частинці Хреста Господнього» організував керівник Паломницького центру Святого Миколая Мукачівської греко-католицької єпархії отець Августин Соланський. Дорогою паломники молилися ружанець, Хресну дорогу, переглянули художні фільми про Папу Римського Іоана Павла ІІ та Святого Августина.
Угорщина
З Ужгорода виїхали вчасно, але на митниці застряли на чотири години, бо в угорців завис комп’ютер. Принаймні так нам сказали митники. Розпочали ми з Марія-Повч. Це невелике село 300 років є одним з найбільш значимих паломницьких місць історичної Угорщини. В церкві Святого Архангела Михаїла знаходиться копія славної на всю Європу чудотворної ікони Божої Матері. Ікона, оригінал якої знаходиться у церкві Святого Стефана у Відні, належить до плакучих ікон. З часу написання ікони були три сльозіння: у 1696, 1715, 1905 роках. Ці дати викарбовано на вхідних металічних дверях храму. Починаючи з першого сльозіння греко-католицький храм у Повчі невпинно притягує до себе спраглих до духовного поновлення зцілення душі і тіла паломників. Мукачівська греко-католицька єпархія щороку у вересні організовує паломництво у Марія-Повч, де проводиться традиційний День МГКЄ, адже у свій час ця парафія належала МГКЄ.
У церкві три священики МГКЄ відправили Божественну Літургію, ми вклонилися чудотворній іконі Божої Матері і попросили про її заступництво та допомогу.
Будапешт дуже вразив. У четвер побачили нічне місто (емоцій не стримували: «Напевно, електрика у них коштує копійки». Все у вогнях.
Краса неймовірна. Скульптури воїнів на конях на площі Героїв наче живі), а в неділю здійснили екскурсію по столиці Угорщини. Побували на Замковій горі, побачили рибальський бастіон, храм Матяша, чумний стовп, відвідали базиліку Святого Іштвана. Якщо Палац президента – це скромна непримітна двоповерхова будівля, то будівля угорського парламенту займає друге місце у світі за величчю і красою.
Словаччина
П’ятницю ми провели у Братиславі. Відвідали замок Х століття, погуляли містом, помилувалися архітектурними пам’ятками, побували на Літургії Преждеосвячених Дарів у греко-католицькому храмі. Історичні будівлі вражають, чого не скажеш про сучасні. Більшість з них дзеркальні, багатоповерхові, вони ніяк не вписуються в архітектурний ансамбль. Тут дуже багато графіті: розписані стіни, опорні стінки, паркани. Для чого – не зрозуміло.
Туристів багато. На них пильнують цигани, скоріше всього місцеві. Спритники тим користуються, що туристи відволікаються під час розповіді екскурсовода чи коли розглядають чергову архітектурну пам’ятку. Я хотіла поставити фотоапарат до сумки, побачила, що у ній застряла рука молодого смаглявця. Біля нього була юна смаглявка. Не на жарт злякалася. Коли зарепетувала, то вони невинно полупали очима і звернули вбік. На щастя, нічого не встигли поцупити. Бог таки змилувався наді мною і не допустив, аби я стала жертвою липких на руку циган. А в сумці були і гроші, і телефон, і паспорт. Аллу Іванівну обступили три циганки, дві відволікали, а одна простягнула руку до її сумки. І це під час екскурсії. Тому порада туристам: будьте пильними й уважними.
Австрія
Побували у римо-католицькому монастирі у Хайлігенкройц. Це є один з найдавніших монастирів світу. Зведений 1133 року, відтоді тут тривають молитви. Турки палили, нищили його, але угорські королі багато жертвували,
аби святиня вкотре відроджувалась, була у належному стані. Тут знаходиться частинка Животворящого Хреста, на якому був розіп’ятий Спаситель. Храм вражає своєю величністю, красою, тому тут дуже багато туристів з різних куточків світу. Для них екскурсії проводять монахи.
Відень – це щось неймовірне: куди не повернешся – всюди архітектурні пам’ятки, і одна величніша від іншої. І дуже-дуже багато скульптур! Не вірилося, що це реальність, а не кіно. Ми побачили костел Святого Стефана, імператорський Палац, парк Шенборна, Ратушу, парламент. В українській греко-католицькій церкві Святої Варвари побували на Службі Божій.
Дорогою додому заїхали до монастиря в Сенткуті (Угорщина) – (Сенткут – Святий колодязь, або Святе джерело), де набрали цілющої води і побували на недільній Літургії. Тут нас почастували смачним угорським гуляшем.
Чотириденна поїздка для всіх паломників була корисна і незабутня.
Тетяна Грицищук, фото автора
Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.
Підписатися