Закарпаття разом із Словаччиною працюють над активним обміном інформацією
У минулому році за підтримки Норвезького фінансового механізму у Пряшівському краї (Словаччина) розпочався проект «Інформація для громадян та співпраці». У березні в Ужгороді заплановано провести спільну українсько-словацьку конференцію, головними темами якої стануть: місцеве самоврядування, освіта та туризм. Реалізує проект компанія Clinicum в Кежмарок спільно з партнерами: компанією DJ Nautilus (Братислава) та Ужгородським прес-клубом. До співпраці залучено багато професійних і громадських організацій, державних установ та мас-медіа. Координують проект Міхал Бенадік (за сумісництвом голова Асоціації регіональних видавців періодичної преси в Словаччини Мартін) та Мілош Немечек, публічний менеджер проекту, співробітник DJ Nautilus.
Міхал Бенадік розповів детальніше про мету проекту: «Суть вже вкладена у назву проекту: «Інформація для громадян та співпраці». Ці три компоненти містять величезний потенціал для розвитку співробітництва «Словаччина-Україна». Поступ відчутний, але обидві сторони неодноразово підкреслювали, що нинішній стан співробітництва далеко не відповідає інтересам і потребам Словаччини або України, а також можливостям співпраці. І це шкодить всім зацікавленим сторонам. Ми як журналісти та видавці вважаємо інформацію ключем розвитку багатьох процесів. Стан інформування про Україну в Словаччині, відомості про вже існуючі форми співпраці не є достатніми, не кажучи вже про можливості розвитку. Тому наш проект об’єднав багатьох людей, організації у підготовці та створенні інформації та механізмів її поширення: за допомогою статей та додатків у трьох регіональних тижневиках Східної Словаччини: Гуменне, Стропков і Вранов, у двох національних професійних журналах: InStore – журнал про торгівлю та логістику, Generacie – журнал для літніх людей; на регіональному ТБ Zemplin і, звичайно ж, на спеціальному веб-сайті про співпрацю «Словаччина-Україна». До сфери діяльності проекту належать також конференції та семінари. Дві конференції та п’ять семінарів вже відбулися в листопаді 2016 року в Пряшеві, на яких також були присутні представники посольства України в Словаччині, Торгово-промислової палати, представники громадських організацій та державних установ Закарпатської області. Очікуємо на активну співпрацю з нашим партнером Ужгородським прес-клубом– центром для закарпатських регіональних мас-медіа, тому що розвиток співпраці є необхідною умовою для покращення потоку інформації на українському боці кордону.
Мілош Немечек каже: «Норвезький грант підтримує у всій Європі розвиток прикордонних територій, які контактують з країнами, які межують з Європейським Союзом. Для Словаччини це східний кордон з Україною, який проходить біля Кошицького та Пряшівського країв. Раніше ми вже реалізовували менший проект по обміну інформацією, який був дуже успішним. Але тоді у нас не було партнера в Україні. Після перерви ми повторили його. Крім медійної та комунікативної частини проекту проекту також важливо створювати мережі установ і організацій. Ми визначили їх легко, обирали тих, хто має вирішальне значення для громадянського суспільства: державні, неприбуткові організації, мас-медійні. Для економіки є важливими державні установи, бізнес-структури, в нашому випадку – це торгово-промислові палати і конкретні підприємці. Тому на наших заходах були представники Міністерства України енергетики та вугільної промисловості україни, з організацій, які працюють у сфері транспорту, туризму та інших областях.
Приблизно третина проекту вже реалізована, за словами Міхала Бенадіка зараз до проекту активно долучається Ужгородський прес-клуб у співпраці із ЗМІ, НДО, державною владою та бізнес-спільнотою. Громадяни в прикордонному регіоні України повинні дізнатися через інформацію із різних ЗМІ про конкретні форми співробітництва, а також можливості для усунення бар’єрів на шляху розвитку нормальних, дружніх, культурно і економічно вигідних відносин, які взаємозбагачують обидві країни. В Ужгороді заплановано конференцію та вокршопи, інші подібні заходи будуть готуватися, ймовірно, у квітні в Кошице.
«Основною перешкодою є те, що Україна не є частиною Європейського Союзу, де вільно пересуваються люди, товари і послуги. Таким чином, ми будемо звертати увагу на цю проблему,- кментує Мілош Немечек. – Україна є нашим найбільшим сусідом, це надзвичайно перспективна країна з великим потенціалом – людським, сировинним, економічним. Хтось би сказав: залиште все, яка є, хай вони вирішать проблеми, а ми прийдемо вже на готове, але це нерозумна позиція. З моєї точки зору і з точки зору громадсько-політичної, економічної зараз гарний час, щоб працювати разом. Ми хочемо бути друзями не тільки в хороші часи, але й у несприятливі».
Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.
Підписатися