Кедринські лісівники діляться секретами збереження червонокнижних насаджень
Кожна робоча поїздка журналіста – це нові відкриття, якими можна поділитись з читачами.
Виявляється у нас на Закарпатті ростуть раритетні насадження модрини польської та сосна кедрова європейська (кедр європейський) які занесені до Червоної книги й дійсно заслуговують на повагу. На Тячівщині у Брустурянському ЛМГ на території Кедринського лісництва на висоті понад 1350 метрів розташований кедровий заказник, деревам якого по 500 років (а живуть вони взагалі 1000 років) і які плекають лісівники.
Господар Кедринського лісництва, лісничий Василь Васильович Золотар та його працівники поділилися з журналістами секретами лісорозведення та лісовідновлення. Процес заготівлі насіння в Кедринському лісництві має у собі багато складових. Ми побачили в сучасному цеху переробку шишок смереки, ялиці білої, кедру європейського – єдиному в Закарпатській області, де отримують в тому числі і селекційне насіння кедру. Насіння смереки лісівники починають заготовляти у лютому-січні, коли починається сезон стійких морозів. Заготівлю кедру – так само. І тут своя технологія – від збору шишок до зберігання насіння. Від плодів в приміщенні стійкий аромат живиці й можна проводити сеанси ароматерапії. Спочатку урожай відлежується, виходить зайва волога, і тільки через кілька днів шишки ретельно сортуються і починається процес. Після збору врожаю шишки потрібно прогрівати близько двох діб в спеціальних сушильних шафах, до повного їх розкриття. Далі шишки поміщають в спеціальний барабан, де їх чекає «шокова терапія». Опісля – так зване обезкрилення насіння, просіювання вручну на вітру, а далі уже в кімнаті для зберігання насіння його розважують та засипають у бутлі, де воно може зберігатися до 10 років. Василь Васильович Золотар розповідає: « Цього року у порівнянні з минулими роками був невеликий врожай смереки, – всього дві тони шишок. А після кінцевої переробки ми отримаємо приблизно 2% від заготівлі. Якщо порівнювати з минулими роками, то до прикладу два роки тому назад вдавалося заготовити до 350 кілограм насіння смереки через великий врожай. Цьогоріч заготовили й насіння кедру. Шишки ми зберігаємо на кордонах лісівників, яких у нас є шість. Де збираємо, там їх і тримаємо. За одну зміну лісокультурниці можуть переробити до 150 кілограмів шишок. Золоте правило закарпатських лісівників – превалювання відновлення лісонасаджень над їх використанням. Частина хвойних насіння отриманих в Кедринському лісництві залишають для своїх розсадників, а частину віддають по лісництвах. Молоді саджанці, отримані з насіння, ідеальні для відновлення лісфонду природним способом. Кедр – красень і гордість наших лісів, за влучним висловом академіка Н.В. Цицина, – Однак щоб його висадити, то треба дуже акуратно до нього відноситися, щоб не пошкодити коріння й висаджувати потрібно на приполонинських висотах понад 1000 метрів. Тому лісівники ставляться до красеня – кедру з любов’ю! Ми бережемо кедр, адже корисні властивості насіння кедру виліковують навіть рак», – зазначає Василь Васильович.
Останнім часом все помітнішою стає тенденція відкритості роботи лісопромислової галузі. На тлі негативу та скандалів, якими, на жаль переповнена сучасна преса, ми можемо бачити позитивні зрушення в лісових господарствах області, познайомитись з чудовими людьми, які щиро вболівають за свою роботу. Дуже зворушило спілкування з одним з керівників підприємства, який попросив: «Ви не пишіть про мене. Напишіть про моїх підлеглих. Вони працьовиті й чудові люди!» – що тут можна додати…
Підготувала Анна Пащук, фото автора
Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.
Підписатися