Що відбувається в Мукачівській ЦРЛ та чи лікуватимуть там жителів району попри нестачу коштів?
Про те, що в Мукачеві тривають суперечки між районом та містом, відомо давно. Розбіжності в поглядах на деякі важливі речі врешті-решт спричинили конфлікт, який вийшов за межі владних структур та потенційно вплинув на кожного мешканця Мукачівщини.
Чому проблема лікування жителів району постала саме сьогодні? Чи приймають наразі в центральній районній лікарні пацієнтів із сіл? Спробуємо з’ясувати.
Винною всьому гроші, а якщо бути точними, то їхня нестача
Суть проблеми, як уже прийнято в нашій країні, звісно, полягає в грошах. Адже виділених 26 млн грн із медичної субвенції району для надання другого рівня медичної допомоги мешканцям району, за словами начальника відділу охорони здоров’я Мукачівського міськвиконкому Любові Мандзич, категорично замало.
«Розпочну з того, що Мукачево має свій бюджет на охорону здоров’я, а Мукачівський район – свій. Так, 74 мільйони отримує район, 65 мільйонів – місто. Бюджет, за рекомендаціями МОЗ, ділиться таким чином: на другий рівень – 70%, на первинний центр – 30%. Ми зробили трохи по-іншому й виділили 93% на другий рівень (ЦРЛ) і 7% на первинний центр, згодом дофінансували його за рахунок міського бюджету, бо інакше, не утримали б таку велику лікарню. А Мукачівський район зробив інакше: 34% дав на ЦРЛ, залишивши на первинний центр 66%.
Нагадаю, що у 2016 році ми поставили собі завдання, щоб усі ліки були безкоштовні. Планка дуже висока, і також потребує фінансування. На кожній сесії ми дофінансовували цю ланку й інформували про це району раду. Із серпня я ходила туди, щоб вирішити це питання. У підсумку дофінансування так і не відбулося, а вже до кінця року ми вийшли з мінусом у 9 мільйонів. Чому місто має віддати 9 мільйонів для району, якщо за ці гроші, наприклад, ми можемо відкрити хоспіс? Я вважаю, що це неправильно. Окрім того, у листопаді я писала листи до очільника району для того, щоб виділили хоча б 34 млн грн, а вони дали суму таку саму, як минулого року, – 26 млн грн, елементарно не враховуючи навіть те, що рівень мінімальної заробітної плати зріс майже удвічі. Насправді кошти, які виділила районна рада, не покривають повністю навіть фонд заробітних плат, у тому числі для лікарів, що надають медичну допомогу для мешканців району.
Думаю, у районній раді потрібно сісти й порахувати, я не буду робити це замість них, адже це їхня справа. Нехай просто подивляться на ситуацію, яку вони створили», – зазначила Любов Іванівна, додавши, що кошти від податків, котрі сплачують жителі району, які працюють у місті, ідуть у державний бюджет, після чого частина з них, згідно з Бюджетним кодексом, повертається на місця. «Ці гроші не районні й не міські, а державні», – запевнила очільник відділу охорони здоров’я Любов Іванівна.
Іншої думки голова райдержадміністрації Сергій Гайдай.
«Ситуація має суто політичні мотиви. Це вже не вперше, коли ЦРЛ нараховує кінцеву суму більшу, ніж районна рада виділяє грошей. Це відбувається з року в рік. Як наслідок, постійно формувалася певна заборгованість, цифра була іншою, але ніколи не виникало подібних проблем. У мене ще раніше випадково відбулася зустріч з міським головою. Він сам порушив тему щодо заборгованості й пообіцяв мені особисто, що це питання закриється, а вся заборгованість буде погашена. Якщо він не дотримався слова, це одне питання, якщо дотримався, але не проінформував Любов Мандзич, яка постійно згадує про ці кошти, це вже інше питання. У будь-якому разі з’ясовувати це потрібно їм.
Щодо шляхів вирішення проблеми, то в мене своє бачення. Днями я запропонував створити робочу групу, яка цим займатиметься. Для того, щоб вирішити будь-яке питання, потрібна політична воля. Якщо в когось є бажання штучно створювати проблему, то вона створюється, якщо є бажання її вирішити, вона вирішується. У мене своя математика. Я вже спілкувався і з податківцями, і зі статистичною службою, і з Центром зайнятості, і поки мене всі підтримали.
На сьогодні нам відомі статистичні дані про те, скільки людей з району має роботу в Мукачеві. Це близько 6 тисяч осіб. Середня заробітна плата по місту (з урахуванням її підвищення з цього року) – 4500–5000 грн. Загалом навіть з 5 тисяч громадян, які мають роботу в Мукачеві, сума податків за рік у місті накопичується близько 29 млн грн.
Зазначу, що після того як ми цю проблематику озвучили й підняли на належний рівень, мені стало відомо: є усна форма нового наказу керівництва ЦРЛ, що жителів району знову приймають. До мене поки не зверталися люди зі скаргами на те, що їх не обслуговують, а ті скарги, які були, ми вже відправили в прокуратуру. Відповідальність за оголошення, котре висіло на стінах лікувального закладу, взяв на себе головний лікар ЦРЛ Ярослав Луп’як, нехай і відповідає за свої вчинки».
Чи справді ЦРЛ приймає жителів району, я вирішила перевірити особисто й пішла в приймальне відділення лікарні. Там не знайшла жодної людини, яка б скаржилася на відмову в медичному обслуговуванні, проте дізнатися відповідь на поставлене питання вдалося не одразу – мене відправили до головного лікаря.
«Ми завжди приймали і будемо приймати людей з району, якщо виникатиме така необхідність», – зазначає головний лікар ЦРЛ і при мені телефонує в приймальне відділення, щоб дізнатися, скільки пацієнтів з району лікарня прийняла того дня.
Відповідь усе ж отримую: 22 людини за добу, серед них 15 осіб потрапили в стаціонар, дві жінки – у пологове відділення, 5 хворих забрала швидка.
Тож можемо видихнути з полегшенням: медичні послуги надають усім пацієнтам, незалежно від їхнього місця проживання.
Іванна БОНДАРУК
Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.
Підписатися