22395
09:56 23.122016

Ужгороду намагаються продати «мертву схему озеленення»

Життя 2333

Вчора в Ужгородському прес-клубі відбулася прес-конференція, на якій обговорювали проблему зелених зон у місті. Проблематика – катастрофічне зменшення зелених зон в Ужгороді, зміна їхнього призначення та, за словами експертів, подальше узаконення «дерибану» останніх клаптиків землі, які так необхідні місту.

img_5545

Як розповіла Оксана Станкевич-Волосянчук, еколог, кандидат біологічних наук, голова РМЕО “Екосфера” розповіла, що зовсім нещодавно міська влада презентували програму озеленення та робочу групу, в яку увійшли спеціалісти. «Ми думали, що як фахова громадськість зможемо впливати на ситуацію з озелененням міста, – каже Оксана Станкевич. – Проте ситуація склалася така: міська влада замовила «Схему перспективного озеленення території міста Ужгорода» у Державного підприємства НДІ проектування міст «Діпромісто» ім. Ю.М. Білоконя (м. Київ) – того самого, яке розробило славнозвісне «Коригування генерального плану м. Ужгорода», яке вже 10 місяців оспорюється громадськими захисниками у судах. Одна з причин судових позовів – неприпустиме нищення зелених зон. За нормативами, площа зелених зон в Ужгороді повинна становити 192 Га, із них 72 – у житлових кварталах. За генпланом 2015 року їх передбачено 159,88 Га із них 18,73 – у житлових кварталах, що загалом на 32 Га менше норми і на 53 Га менше норми у житлових кварталах. Слід звернути увагу, що навіть ця цифра, 159,88 Га, «притягнута за вуха» – в ній враховані вже забудовані ділянки, а також ділянки в районах приватної забудови на околицях міста, де потреба в зелених насадженнях значно менша.

Цього тижня представники інституту привезли свою роботу, за яку місто має розрахуватися. За проектом «Схеми перспективного озеленення території міста Ужгорода», який зараз намагається затвердити «Діпромісто» й отримати гроші за пророблену роботу, зеленими зонами вважаються, наприклад… неіснуючі острови посеред річки Уж. На обговорення проекту міська влада навіть не вважала покликати представників громадськості».

За словами Станкевич-Волосянчук, при розробці таких документів існують певні нормативи, який процент зелених зон має бути в селітебній частині міста, в житлових районах, у мікрорайонах. «Але щоб знати, куди йти, до якої цифри прямувати, треба мати дані про поточний стан. Цих даних немає,- каже фахівець. – Планування здійснюється кожного разу на якихось інших цифрах. Працівники інституту «Діпромісто» базуються на земельному кадастрі, який прямо суперечить генплану, який вони ж самі і розробляли. У цих документах одні й ті ж ділянки позначені як зелені зони загального користування і як зони будівництва одночасно. Фактично, проектанти не запропонували місту жодної нової зеленої зони, всі вони де факто завжди існували й існують. А їх нам подають, як новостворені. Більше того, у якості зелених зон загального користування проектанти пропонують місту заплави, які періодично підтоплюються і там неможливий благоустрій, неіснуючі у руслі річки острови, індивідуальні присадибні ділянки, які давно залиті бетоном і там щось побудовано, вільні площі та території, позначені на генплані 5 років тому як зелені зони, на яких сьогодні вже побудовані будинки. Це профанація.»

Наталія Майстренко, юрист, громадський захисник розповіла, що інформація про роботу ДП «Діпромісто» була для членів робочої групи сюрпризом, нікого заздалегідь не попередили і не дали ознайомитися із документами. «Також ужгородським міським головою сьогодні на сесії було винесене на голосування питання внесення змін до Проекту зонування території Ужгорода (що затверджений 10 березня 2016 р. рішенням ради №119 «Про затвердження містобудівної документації») щодо території прилеглих до парку Боздоський зелених зон загального користування, а також питання розроблення детального плану цієї території з метою «упорядкування» і підготовки до передачі в користування чи оперативне управління новоствореному КП «Акватік», – додала громадський захисник Наталія Майстренко. – Незважаючи на пояснення експертів, що цього робити не можна, влада все ж хоче «відкусити» величезний шматок парку».

«Чому ми б’ємо на сполох, – каже Анастасія Бачинська, член Громадської ради при Ужгородській міській раді. – Щоб не допустити прийняття злочинного Генплану, який 10 березня цього року міська рада перезатвердила. Перед тим, як Генплан намагалися затвердити вдруге, ми провели круглий стіл, виробили свої пропозиції, довели до відома керівництва. Зазначили, що має бути інвентаризація блакитних зон, зелених зон. Мають бути закладені сучасні тренди. Однак міська рада крокує неправовим шляхом. Через те, щоб бюджет має перевиконання складається враження, що міська рада просто не знає, куди розпихати гроші. При цьому, що не вистачає грошей на важливі статті, на 2016 рік, наприклад, на створення фототопозйомки закладено 1 млн.500 тис. тощо. Міська рада зробила все, щоб усунути громадськість від участі. Нема комплексного плану саме озеленення. Зважаючи на прогнози щодо глобального потепління, багато міст розробляють програми адаптації до змін клімату, намагаючись створити нормальні умови для життя. А в Ужгороді все навпаки – зелені насадження масово винищуються, зелені зони забудовуються. Виникає питання: чим будемо дихати ми і наші діти? Яка температура буде на вулицях міста через 10 років? Чи не пора припинити це свавілля?»

Резюмуючи свої виступи експерти озвучили вимоги активістів:

  • до влади міста – відповідально ставитися до створення стратегічної містобудівної документації з ефективним використання ресурсу, не змінювати цільове призначення земельних ділянок зелених насаджень загального користування;
  • до громади – активної участі у розробці пропозицій щодо стратегії озеленення міста та відстоюванні існуючих зелених насаджень.zelenizony_genplan2015 img_5541 img_5536 img_5535
telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах
Новини
На Закарпатті привітали з професійним святом працівників культури і майстрів народного мистецтва
18:11
Безкоштовні обіди для учнів початкових класів: як працює новація в Ужгороді
17:59
На Рахівщині вогнеборці ліквідували значну пожежу в будинку
17:50
На Закарпатті з першим офіційним візитом перебуває голова Національного агентства з питань запобігання корупції
17:03
Слідчі поліції Берегівщини повідомили про підозру зловмиснику, який підпалив будинок місцевої жительки
16:47
На Закарпатті понад 5 тисяч домогосподарств встановили сонячні панелі
16:34
«Творчість, що об'єднує: інтеграція ВПО через арт-терапію» – проєкт для підлітків в Ужгороді
15:42
У вищій лізі ДЮФЛ України «Минай» удома переграв «Спарту»із Чернівців
15:30
Аудіовізуальна студія «KONTENTA» запрацювала в Ужгороді
15:14
З Києва до Братислави вже цього року запустять новий потяг
15:06
Всі новини