19804
09:54 18.112016

У Закарпатській обласній науковій бібліотеці відбулась презентація історичного фотоальбому. ФОТО

Життя 3349

За ініціативи Інституту історії Церкви УКУ та підтримки ГО «Європейське Закарпаття» у Закарпатській обласній універсальній науковій бібліотеці ім. Ф. Потушняка відбулась презентація фотоальбому «Переслідувані за правду: українські греко-католики в умовах тоталітарних режимів ХХ ст.».

img_9936-001

В презентації взяли участь Світлана Гуркіна – директор ІІЦ, упорядник альбому, м. Львів, Ірина Коломієць, авідувач кімнати-музею Йосифа Сліпого в УКУ, Володимир Нетак директор видавництва УКУ, м. Львів та Марія Майороші, член ГО «Європейське Закарпаття, дослідниця історії ГКЦ».

Попередньо альбом вже було презентовано в межах 23 форуму видавців у вересні у м. Львів, де увійшов до списку 23-х найкращих книжок 2016 року, а також у польському місті Кенштин.

Видання має 5 тематично-хронологічних розділів, які охоплюють непросту і водночас драматичну історію Греко-Католицької Церкви ХХ ст., а саме Галицької митрополії (включно із західною частиною Перемишльської єпархії, яка після Другої світової війни опинилася в межах Польської Народної Республіки) та Мукачівської єпархії у період з 1921 по 1991-й роки. Особливість альбому в тому, що читач може познайомитися з історією Церкви через людські обличчя, наочно побачити як відбувалися служби в 1920-46 рр., потім в Катакомбний період, умови життя були в таборах. Крім того, багато світлин та документів (а їх є 440) та уривки з інтерв’ю священиків з архіву ІІЦ, які публікуються вперше.

Марія Майороші привітала гостей і далі презентація розпочалася з представлення фільму, в якому мова йшла про історію формування Архіву ІІЦ та ідею створення альбому.

Ірина Коломієць – дочка священика – поділилася спогадами про період підпілля, а також про те, як 20 років тому приїжджали на Закарпаття брати відеоінтерв’ю від священиків Мукачівської греко-католицької єпархії, їх жінок та дітей (зберігаються в Аріхів ІІЦ). Відзначила, що зустрічі були дуже приємними і всі інтерв’юери з радістю ділилися спогадами.

Світлана Гуркіна розповіла про цікавинки альбому, процес його формування, підкреслила, постать митрополита Йосифа Сліпого, яка стала ключовою і всі періоди його життя викладені на сторінках альбому. Історію Мукачівської єпархії висвітлено в 1920-49 рр., окрему увагу приділили спецоперації по ліквідації єпископа Теодора Ромжі.

Володимир Нетак поділився тонкощами видавничої діяльності і розповів наскільки кропіткою є робота саме над такими проектами.

Не можна оминути увагою свідчення очевидців, які завітали на презентацію: з середовища священиків з нами поділився спогадами о. Констянтин Сабов, з мирян – Філіп Людвіг (перший редактор часопису «Благовісник»), який наразі займається формуванням архіву світлин та документів Мукачівської єпархії та син репресованого священика п. Володомир Матейко, а також цікаві факти з життя помічного єпископа Мукачівської єпархії Йосифа Головача розповів його син п. Йосиф Головач.

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах
Новини
На Воловеччині чоловік катував товариша, а на Тячівщині хотів заколоти знайомого вилами
20:36
У Хустському районі внаслідок зіткнення легковика та автобуса одна людина загинула та ще одна травмувалась
20:23
На Мукачівщині вогнеборці ліквідували пожежу в житловому будинку
20:11
На Закарпатті дві великі прийомні родини отримали нове житло
19:59
Академічний естрадно-духовий оркестр запрошує закарпатців на концерт
19:21
У Берегові триває турнір з боксу
19:11
Переправляли до Румунії двох «клієнтів» за 8 тисяч доларів США – на Закарпатті затримали спільників
16:02
В Мукачеві притягнули до відповідальності чоловіка, який кермував напідпитку та пропонував хабар
15:58
Ужгородські баскетболісти зустрінуться з лучанами та рівнянами
15:51
Довічне позбавлення волі отримав депутат, який підірвав гранати під час засідання сільради на Закарпатті
14:11
Всі новини