182474
13:35 22.052025

Програма підтримки ім. Ілони Зріні на Закарпатті триває – інтерв’ю з держсекретарем Левірінцем Нача

Життя 669

За словами державного секретаря з питань національної політики Угорщини, продовження програми підтримки ім. Ілони Зріні надає не лише фінансову, а й моральну підтримку мешканцям Закарпаття, які опинилися в скрутних життєвих ситуаціях.

В ексклюзивному інтерв’ю тижневику “Карпатолйо” Левринц Нача наголосив, що угорський уряд продовжуватиме підтримувати закордонні угорські громади й у найскладніші часи. Відтак, із 21 травня знову можна подавати заявки на участь у грантовій програмі соціальної підтримки, яку координує Державний секретаріат з питань національної політики, котра служить для допомоги угорцям Закарпаття та зміцнює зобов’язання уряду Угорщини.

‒ Програма підтримки закарпатців імені Ілони Зріні – важливий меседж для угорської меншини краю. Чому ви вважаєте необхідним продовжувати програму в поточній воєнній ситуації?

‒ Ім’я та спадщина Ілони Зріні є гідним символом стійкості та мужності угорців Закарпаття, особливо у ці важкі часи. Ця програма, перш за все, направлена на підтримку жінок, матерів, вчителів та діячок культури, які зберігають угорську ідентичність у своєму повсякденному житті. Для Угорщини важливо висловлювати свою відповідальність за закордонні угорські громади не лише словами, а й діями. Цьому сприяє зокрема і Закарпатська програма підтримки ім. Ілони Зріні. Мир був би справжнім рішенням, але поки він не настане, будь-яка підтримка має значення. Ця програма надає конкретну допомогу, що виходить за рамки символізму, наприклад, у формі одноразових виплат, зокрема, на дитяче харчування.

‒ Чи очікуються якісь зміни у цьогорічній подачі заявок?

‒ Основна концепція програми не зміниться, адже вона добре працює, гарно продумана й надалі спрямована на найбільш вразливі групи: дітей та дорослих, які з ними працюють, – вчителів, працівників дитячих садків та шкіл, фахівців у сфері культури, медичних працівників тощо. Їхня робота відіграє ключову роль у збереженні нашої громади. Особливо важливо, щоб угорці Закарпаття відчували, що вони не самотні. Підтримку можуть отримати й освітні та соціальні, церковні організації, які також чимало роблять на місцевому рівні для збереження угорської громади на Закарпатті.

‒ Чи змінилася кількість та активність заявників з початку війни?

‒ Радий констатувати, що різкого спаду не було. Сила закарпатської громади демонструється саме в тому, що, попри труднощі, установи функціонують, а вчителі, працівники дитячих садків, культурні та громадські діячі стало тримають свої позиції. Вони займаються громадським життям, вихованням дітей, передають новим поколінням угорську мову та культуру. Ця програма і для них – це не лише фінансова підтримка, а й форма подяки та визнання їхньої праці.

‒ Чи думали вже про те, як допомогти угорцям Закарпаття, котрі зараз перебувають за кордоном, але хочуть повернутися додому після війни?

‒ Національна політика Угорщини завжди була зосереджена на питанні процвітання на батьківщині. Найважливіше зараз — це мир, це основа для будь-якого довгострокового планування. Звісно, ​​ми вже думаємо про те, як надати нового поштовху закарпатській громаді після війни. Важливо, щоб ми впроваджували це разом, виходячи з локальних потреб та ініціатив. Поточні роки довели, що угорці Закарпаття можуть на нас розраховувати – так буде й надалі.

‒ Окрім програми Ілони Зріні, які ще види підтримки доступні для закарпатської угорської громади цього року?

‒ Ми реалізовували паралельно кілька програм, і раді констатувати, що із Закарпаття надійшло багато заявок, наприклад, на Програму Зміцнення Карпатського басейну чи Програму “Майбутнє покоління”. Вони надають підтримку на реалізацію громадських ініціатив, що допомагають утримувати молодь на батьківщині, будувати тут громади чи навіть утворювати сім’ї. Активність подачі заявок та отримані відгуки щодо програм свідчать про те, що сила угорського суспільного життя на Закарпатті не надщерблена. Громади живі та процвітають – це надзвичайно обнадійливо.

‒ Чи поширюються стипендіальні програми імені Кьорьоші та Петефі на закарпатську угорську молодь?

‒ Так, ми закликаємо подавати заявки. Стипендіальні програми імені Кьорьоші та Петефі надають чудову можливість молодим людям попрацювати в угорських громадах по всьому світу. Це не лише служіння, а й особистісний розвиток, пригода, досвід спілкування. Прийом заявок для південної півкулі вже закрито, але прийом заявок для північної півкулі розпочнеться влітку – ми радо вітатимемо заявників із Закарпаття.

‒ Що би ви хотіли передати закарпатським угорцям?

‒ Що вони не самотні. Угорщина стоїть поруч із ними. Ми поважаємо та цінуємо їхню роботу на користь громади, зокрема, у ці складні часи. Бажаємо їм витримки, сили та віри, і надсилаємо меседж: ви – важлива частина угорської нації.

Програму ім. Ілони Зріні на Закарпатті реалізовує Благодійний фонд “КМКС”.

Давід Шімон/Simon Dávid/Kárpátalja hetilap

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах
Новини
На сесії обласної ради нагородили видатних закарпатців та виділили 176 мільйонів на розвиток громад
22:22
В Ужгороді підбили підсумки заключного етапу шкільної ліги зі спортивного орієнтування
17:10
На Рахівщині восьмеро людей допомогли чоловікові дістатися до лікарні
16:52
Міжнародний форум «Євроінтеграція – грантові та інвестиційні можливості»
16:38
Надходження єдиного внеску за 5 місяців зросли більше ніж на 23% порівняно з січнем – травнем 2024 року
16:24
У Великому Бичкові відбувся психологічний тренінг для ВПО
15:57
В Академії культури і мистецтв обрали голову студради
15:38
В Ужгороді продають ягоди довголіття
15:15
На зарплату освітянам Мукачівської громади спрямовано ще понад 28 млн грн
15:05
На Закарпатті перекрили черговий канал переправлення військовозобов’язаних за кордон: організатора схеми затримано
14:33
Всі новини
Головне