181787
16:16 12.052025

Відстежуємо невидимий тягар: що стрес робить із нашим тілом? - Лекція доктора Ласло Вацко в Мукачеві

Життя 1094

Що таке стрес? Напевно, кожен з нас має особистий досвід його переживання – чи то стислі дедлайни, чи то напружена розмова, чи то ситуація, яка здається безвихідною. Але чи справді ми розуміємо, що відбувається в нашому організмі? Ми відчуваємо втому, виснаженість – але чи знаємо, які біологічні процеси при цьому відбуваються?

На ці питання шукали відповіді ті, хто відвідав лекцію про здоров’я, що відбулася 8 травня 2025 року в Угорському домі ім. Мункачі Мігая (УДММ), це другий етап спільної ініціативи Товариства угорської культури Закарпаття (КМКС) та УДММ. Метою програми є щоквартальне читання лекцій, для якого запрошують відомих лікарів, котрі працюють у сфері охорони здоров’я на Закарпатті.

Цього разу доктор Ласло Вацко, терапевт і керівник Християнського центру здоров’я в Мукачеві, прочитав лекцію про вплив стресу на організм.

Учасників привітала Ержебет Корольова, голова мукачівського осередку ТУКЗ-КМКС, яка підкреслила – їй приємно, що Угорський дім не тільки проводить культурні та громадські заходи, але й уже вдруге зосереджується на темі фізичного та психічного здоров’я. Вона також згадала, що після попередньої лекції один з учасників вчасно звернувся до лікаря з підозрою на серйозну проблему і таким чином запобіг її виникненню.

У своїй презентації д-р Ласло Вацко спочатку згадав роботу Яноша Шеє, засновника теорії стресу, який розрізняв гострий і хронічний стрес. У той час як перший є короткочасною, інстинктивною реакцією (наприклад, втеча від собаки, що кусається), хронічний стрес – наприклад, тривалий сімейний конфлікт або тиск на роботі – може мати серйозні фізичні та психічні наслідки в довгостроковій перспективі.

У презентації також йшлося про стресори на рівні громади, такі як пандемії та війни, а також про зовнішні фактори нашого повсякденного життя, які часто залишаються непоміченими: магнітні бурі, фронти, ситуації, що змінюють життя.

Лікар підкреслив, що ключовим моментом є баланс – врівноваження гормонів стресу та гормонів щастя, який є дуже важливим. Хоча ми не можемо позбутися страху і тривоги одним махом, ми можемо багато зробити для свого душевного спокою: прагнучи до гармонії із собою і навколишнім середовищем. Було також підкреслено роль віри, наголошено, що для віруючих людей знайти душевний спокій легше через довіру до Бога.

Організатори запевняють, що серія програм, які пропагують свідоме ставлення до здоров’я, продовжуватиметься і надалі – адже, як засвідчила презентація, профілактика може врятувати життя.

Джерело:DA/Kárpátalja hetilap

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах
Новини
На сесії обласної ради нагородили видатних закарпатців та виділили 176 мільйонів на розвиток громад
22:22
В Ужгороді підбили підсумки заключного етапу шкільної ліги зі спортивного орієнтування
17:10
На Рахівщині восьмеро людей допомогли чоловікові дістатися до лікарні
16:52
Міжнародний форум «Євроінтеграція – грантові та інвестиційні можливості»
16:38
Надходження єдиного внеску за 5 місяців зросли більше ніж на 23% порівняно з січнем – травнем 2024 року
16:24
У Великому Бичкові відбувся психологічний тренінг для ВПО
15:57
В Академії культури і мистецтв обрали голову студради
15:38
В Ужгороді продають ягоди довголіття
15:15
На зарплату освітянам Мукачівської громади спрямовано ще понад 28 млн грн
15:05
На Закарпатті перекрили черговий канал переправлення військовозобов’язаних за кордон: організатора схеми затримано
14:33
Всі новини
Головне