18091
10:25 23.102016

Закарпатці завершили збір урожаю винограду. Сезон виготовлення напою богів у розпалі

Життя 6875

Закарпаття – край виноградників. У Мукачівському, Виноградівському, Берегівському, Іршавському, Ужгородському районах біля кожної хати чималий ловгош.%d0%b2%d0%b8%d0%bd%d0%be%d0%b3%d1%80%d0%b0%d0%b42

«Влітку винниця рятує від спеки, діти можуть сміло гратися у дворі, не боячись сонячних опіків, а дорослі щось робити. Восени обійстя пахне стиглими грезниками  Ізабелли – дихаєш- не надихаєшся цього аромату. З’їси грезник – і ніяких тобі цукерок не треба, бо у винограді багато глюкози. Для здоров’я добре випити погар домашнього файного вина», – каже старожил Василь з Мукачівщини. У високогірних населених пунктах мало хто вирощує виноград, бо клімат несприятливий, а ця ягода потребує багато сонця і тепла.

Дотримуючись прадідівських традицій

68-річний пан Петро з Малого Раківця розповідає кореспонденту «Карпатського об’єктива», що здавна винороби намагаються зібрати урожай винограду в сухі та теплі дні до Покрови, бо потім грона осипатимуться та можуть вдарити перші заморозки, що є шкідливим для ягоди. Грезники молотять на млинку, дають підкиснути три-чотири дні, далі пускають під прес. Вичавлений сік заливають у чисті дубові бочки для бродіння. До цієї справи долучається майже вся родина.

– Наша хата та обійстя на бережку, з усіх боків дмуть вітри, – каже чоловік. – Раніше вітрову «оборону» тримали фруктові дерева. Останніми роками буревії  повалили більшу половину старого саду. Я насадив молоді дерева та кущі винограду. У дворі та перед хижею чимала винниця. Цього року багаторазові бурі з градом читаво понищили виноградник, через дощі погнило много, оси повисисали, але таки зібрали 400 кг урожаю. Робитиму вино для власних потреб.

За виручені гроші від продажу винограду купили крупи

У вересні заготівельники їздили селами Іршавщини і приймали у селян виноград. За кілограм платили 2,5 грн. Наталія здала майже три центнери. За виручені гроші купила продукти, зокрема, крупи, муку, макаронні вироби, цукор, сіль, мішок капусти.

 – У нашій родині напій богів не дуже люблять, тому ми вирішили здати його, хоча ціна на нього була низька, а на базар везти ніколи було, бо маємо чимале господарство – корову, свині, кури, качки, – пояснює жінка. – З винограду наварила соку, закрила декілька банок компотів, відро грезників поставила у комору. В прохолодному місці не псуватимуться, отож діти можуть ласувати солодкими ягодами до Різдва.

Перевірити цукристість ягід можна курячим яйцем  

Цьогоріч  виноград добре вродив і в Перечині, непогана його і цукристість.

– Незважаючи на те, що у період дозрівання винограду часто дощило, урожай хороший, та ще і цукристий. У мене нема цукрометра, цукристість перевіряю яйцем. Беру свіже куряче яйце й опускаю його у сік, який уже підготував до бродіння. Якщо яйце тоне, то цукристість слабка. Зазвичай, на 10 літрів соку треба кіло цукру, – говорить перечинець Іван. З двох молодих кущів рожевого сорту начавив 20 літрів. З п’яти кущів Ізабелли, які ростуть на лугоші на дачі, – 80 літрів. Заклав бродити у скляні бутлі. Чоловік тішиться, що буде чим пригостити гостей.

Тетяна Грицищук

%d0%b2%d0%b8%d0%bd%d0%be%d0%b3%d1%80%d0%b0%d0%b43

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах