
На Ужгородщині відбувся традиційний конкурс угорського красномовства
28 березня в актовій залі Великодоброньського ліцею відбувся фінал обласного етапу Конкурсу угорського красномовства ім. Казінці. Учні змагалися у двох вікових категоріях. На конкурсі треба було красиво й виразно прочитати обов’язковий текст, а також твір на вибір. Крім того, учні старших класів мали виконати письмове завдання. Організатором події виступило Закарпатське угорськомовне педагогічне товариство.

На початку заходу своїми думками про минуле традиційного конкурсу поділилася голова Товариства опікунів рідної мови Едіта Санто: «Конкурс має близько півстолітню історію, і вже 22 роки його приймає Великодоброньський ліцей». Щодо ролі мови в нашому житті вона зазначила: «Мова – це не лише минуле і сьогодення, але й майбутнє – джерело цінностей та радості. Мова єднає нас. Ми є її носіями та однією з найважливіших об’єднувальних сил національної громади. Саме тому повинні прагнути до вишуканого мовлення, до збереження національної культури, патріотизму. Конкурси з рідної мови також слугують цій меті, як, наприклад, змагання з орфографії імені Ласла Караді або з використання мови імені Гізелли Драваї. А зараз ми всі разом шануємо гарну угорську мову тут, у Великій Доброні».
Відтак учні Великодоброньського ліцею представили невеличкий тематичний виступ про любов до рідного краю, прагнення миру, об’єднувальну силу мови. Після цього розпочався конкурс. Оцінювало виступи професійне журі, до складу якого ввійшли викладачка-пенсіонерка Магдолна Дьорке, мовознавиця Едіта Санто, методистка Єва Браун та журналістка Єлизавета Ковач-Мартон.

У двох турах фіналу учасники змагались у двох вікових категоріях: учні 7‒9-х та 10‒11-х класів. Спочатку треба було представити твір на власний вибір – есе угорського автора XX–XXI століття, написане розмовною мовою. Виступи тривали по три хвилини. Затим учасники зачитували обов’язковий твір, наданий організаторами. Відповідно до правил конкурсу, журі оцінювало не акторські здібності, а чіткість вимови, логічність наголосів та інтонацію. Учні 10‒11-х класів виконали також письмове завдання.
Педагог-організатор, учителька угорської мови та літератури Великодоброньського ліцею Валерія Ускаї в коментарі журналістам наголосила на необхідності плекання рідної мови: «Конкурс угорського красномовства дуже важливий. Адже, будучи представниками нацменшини, ми маємо завдання плекати, зберігати та передавати рідну мову, а також виховувати учнів, які представлятимуть наш край на конкурсах в Угорщині. Ми повинні донести до дітей думку про те, наскільки важливою є рідна мова, її об’єднувальна сила».

Торкаючись питання організації конкурсу, вона повідомила, що вчителі допомагають дітям з підготовкою довільного тексту, дають настанови, як правильно, гарно й виразно читати його. Тут важлива не акторська гра, а правильне складання слів, красива угорська мова. «Крім того, ми традиційно готуємо і невеличкий виступ, щоб додати конкурсу відповідної атмосфери», – зауважила Валерія Ускаї.
Голова журі Маріанна Дьорке наголосила на великому значенні заходу: «Конкурс угорського красномовства ім. Казінці важливий для закарпатської угорської громади: дітей, учителів, усіх. Великодоброньський ліцей роками організовує його, як районний, так і обласний етапи. Кожного разу діти мають дедалі кращу підготовку. На початку навіть вибір тексту був проблемою, адже учасники повинні обрати гарний розмовний прозовий уривок. Важливо, щоб вони не вивчали текст напам’ять, бо це фактично має бути аналітичний та інтерпретаційний виклад. Це не конкурс декламаторів, треба уявити, що ми ніби слухаємо диктора радіо. Старші переможці візьмуть участь у національному фіналі в угорському місті Дьор. Бажаю їм успіху».

Конкурс слугує не лише підтримці гарного угорського мовлення, але й об’єднує дітей та їхніх учителів заради спільної мети. Сподіваємося, що багато талановитих дітей братимуть участь у конкурсі й надалі, опановуючи та передаючи цінності рідної мови.

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.
Підписатися