178873
09:47 19.032025

«Різні разом»: в Ужгороді презентували посібник з інклюзивної освіти для ромських жінок і дівчат

Життя 1891

В Закарпатській ОВА відбулася презентація унікального методичного посібника «Різні разом», який допоможе адаптувати освітні програми до потреб ромської громади. Його розробив ЗОБФ «Благо» у співпраці з ООН Жінки в Україні та Жіночим фондом миру та гуманітарної допомоги ООН (WPHF).

За словами Елеонори Кулчар, директорки ЗОБФ «Благо» та національної координаторки мережі REYN-Україна, цей посібник створений для українських і ромських жіночих організацій громадянського суспільства, які прагнуть розширити освітні можливості для жінок і дівчат ромського походження у своїх громадах. Він стане у пригоді тим, хто хоче допомогти жінкам здобути нові знання, навички та ресурси для особистого розвитку, кар’єрного зростання та активної участі в житті суспільства.

– Ініціатором проєкту став ЗОБФ «Благо». Заснований ромською жінкою у 2003 році в Ужгороді. Протягом понад 20 років наша діяльність зосереджена на освіті ромських дітей, забезпеченні рівних можливостей для навчання та дошкільного розвитку. Окрім роботи з дітьми, «Благо» активно співпрацює з батьками, мотивуючи їх підтримувати освіту своїх дітей, пояснюючи її значення та цінність, а також допомагаючи в організаційних питаннях, таких як вступ до школи, – розповіла Елеонора Кулчар.

Посібник базується на практичному досвіді тестової освітньої програми, розробленої ЗОБФ «Благо» у співпраці з 3-ма ромськими і 6-ма українськими жіночими ОГС.

– Ця програма була впроваджена у п’яти громадах – м. Одеса, м. Ужгород, м. Берегове та с.Середнє, Закарпатської області, а також м. Золотоноша, Черкаської області – і адаптована до потреб учасниць, враховуючи їхні реальні виклики. Цей посібник містить рекомендації, як розробляти та адаптувати освітні програми для жінок і дівчат ромської громади, забезпечуючи їм рівний доступ до знань і розвитку. Ми сподіваємося, що він допоможе громадським ініціативам створювати інклюзивні та ефективні освітні можливості, які сприятимуть зміцненню ролі ромських жінок у суспільстві, – зауважила Ася Цісар, координаторка освітнього напрямку проєкту.

Загалом спікери заходу наголошували на тому, що жінки та дівчата ромської громади в Україні часто стикаються з численними бар’єрами на шляху до освіти та особистого розвитку. Це твердження є настільки усталеним, що іноді звучить як кліше, яке автоматично супроводжує будь-яку розмову про освітні ініціативи для ромських жінок.

«Дискримінація, економічні труднощі, ранні шлюби та багатодітність» – цей перелік проблем стоїть поряд зі словом «ромка» навіть у Вікіпедії. Ми настільки звикли до цієї формули, що часто несвідомо сприймаємо ромську жінку не як особистість із власною історією, амбіціями та можливостями, а як уособлення цих викликів. Однак такий підхід не лише звужує бачення реальності, а й може призводити до ще глибших проблем. Адже, вирушаючи на допомогу «страждаючим та маргіналізованим» жінкам, ми ризикуємо несвідомо диктувати їм, що для них краще, що їм потрібно і як вони мають жити. Такий підхід позбавляє їх суб’єктності, перетворюючи навіть благородні ініціативи на ще одну форму патерналізму. Саме з усвідомленням цього ризику десять жіночих організацій – чотири ромські та шість українських – об’єднали зусилля, щоб створити освітню програму, в якій навчатися будуть всі: і аудиторія, і тренерки, і організаторки.

На презентації посібника була також присутня Агнеса Кудрон, директорка Берегівської гімназії «Опре Рома». За її словами, наразі в гімназії навчається 314 дітей ромської народності, де функціонує 11 класів.

– Гімназія «Опре Рома» має довготривале співробітництво із ЗОБФ «Благо». Наша співпраця заснована на спільній місії – допомозі дітям та родинам ромської громади м. Берегова. Ми разом працюємо над створенням простору можливостей для дітей ромів, які цього потребують, як ніхто інший. Ми переконані в тому, що через освіту, соціальну підтримку та приязне ставлення ми допомагаємо саме тим ромам, хто не зміг активно інтегруватися в українське суспільство, – розповіла Агнеса Кудрон.

Тож освіта може стати ключем до змін, допомагаючи ромським жінкам здобувати нові навички, ставати фінансово незалежними та впевнено інтегруватися в суспільство.

Христина БІКЛЯН

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах
Головне