178533
16:42 12.032025

У Перечині презентували спільний медичний проєкт зі словацькими Собранцями на 476 300 євро

Життя 3798

«Здорове майбутнє – спільна діяльність міст Перечин та Собранці для зміцнення здоров’я» – під такою назвою розпочалася реалізація спільного проєкту між Перечином Закарпатської області та Собранцями Словацької Республіки. Презентували його днями у Перечині на вступній пресконференції.

Проєкт реалізується в рамках Програми транскордонного співробітництва Interreg VI-A NEXT Угорщина – Словаччина – Румунія – Україна.

Менеджерка проєкту Юдіта Курилич детально розповіла про проєкт.

Його мета – забезпечення та покращення якості надання медичних послуг на території словацько-українського прикордоння шляхом спільного інвестування та покращення матеріально-технічної бази Перечинської міської лікарні та лікарні міста Собранці шляхом проведення інфраструктурних та інвестиційних заходів, організації навчальних візитів та освітніх заходів, спрямованих на підвищення якості медичних послуг.

Проєкт був відібраний конкурсною комісією та схвалений до фінансування. 14 жовтня 2024 року відбулося підписання тристоронньої угоди між партнерами: Перечинська міська рада, регіональна лікарня міста Собранці та КНЗ «Перечинська лікарня». Тривалість проєкту – 24 місяці. Загальний бюджет становить 476 300 євро, в тому числі внесок ЄС – 428 670 євро. Решта – власні кошти партнерів.

До 24 лютого 2022 року дитяче відділення функціонувало у терапевтичному відділенні Перечинської лікарні, що розміщене по вул.Садовій, на БАМі, як кажуть у народі. Повномасштабна війна внесла свої корективи: було прийнято рішення перенести дитяче відділення у центральний корпус лікарні. Три поверхи терапевтичного корпусу були передані на потреби військовим. Наразі проєктом передбачено реконструкцію господарського корпусу лікарні. У відділенні буде 25 ліжок, 9 палат і всі необхідні приміщення для повного функціонування дитячого відділення, а це – 377 кв метрів. Проведуть два тренінги з обміну досвідом між лікарями Перечинської лікарні та регіональної лікарні м.Собранці. Буде закуплено обладнання для кабінету фізіотерапії, зокрема дитячий динамічний вертикалізатор, вібраційну платформу, прилади ультразвукової терапії тощо. Інноваційним елементом було відзначено також використання іглотерапії та кольоротерапії у лікуванні дітей із гіперактивним синдромом, неврозами та наслідками стресу, що є актуальним з огляду на події в Україні за останні три роки.

Менеджерка проєкту із Собранців Надія Юркова зауважила: «Собранці підписали з Перечином партнерську угоду 20 років тому, але такий спільний проєкт маємо вперше. Сподіваюся, що успішно реалізуємо його».

Спікери зауважили, що прикордоння у нас спільне, ми дуже близькі сусіди, тому для нас є важливим проводити роз’яснювальну роботу серед населення щодо профілактики різних захворювань.

Перечинський міський голова Іван Погоріляк розповів, що медична галузь у місті розвивається, упродовж останніх чотирьох років, відтоді, як Перечинська районна лікарня була передана Перечинській територіальній громаді, зроблено чимало.

– Я радий, що нарешті ми виграли спільний проєкт і сподіваюся, що успішно реалізуємо його. Протягом декількох років подавалися на різні програми, але, на жаль, не змогли здобути перемогу, – констатував Іван Михайлович. – Радий, що ми нарешті завершимо проєкт, який трохи затягнувся, це реконструкція дитячого відділення.

Нагадаю передісторію. З початком війни ми віддали три поверхи терапевтичного корпусу під формування військового підрозділу. Дітей перемістили у не пристосоване для того приміщення. Відтоді малих пацієнтів лікують там. У дитячому відділенні є 15 ліжок. Це дуже мало, бо не вистачає ліжок для хворих у період збільшення захворювання, зокрема на грип та застуду. В рамках цього проєкту в нас буде 25 ліжок з сучасним обладнанням, з сучасними меблями, з різними кімнатами. Буде застосовано різні сучасні технології щодо лікування дітей. Хочу сказати, що зараз наші лікарі їдуть за кордон і там залишаються, але у мене є думки, чи не станеться так, що словацькі лікарі приїдуть до нас і після побаченого захочуть працювати у нас.

У нашій громаді є два рівні медицини: перший рівень – це сімейні лікарі, другий – це лікарня, яка має 13 законтрактованих пакетів. Всі будівлі ми отримали наприкінці 2020 року від районної ради. Практично всі об’єкти, крім одного, де розміщене хірургічне, гінекологічне відділення та травматологія, потребували ремонту. Розпочали роботи, вкладали кошти спільно із обласною державною адміністрацією, фінансування ішло 50 на 50. Ми витратили близько 45 млн грн і зараз маємо всі чотири поверхи у гарному стані, відремонтовані. На першому поверсі розміщено приймальне відділення та терапевтичне на 50 ліжок. Три поверхи вільні. На сесії міської ради ми прийняли рішення, що у разі загрози окупації міста Краматорськ, це наше місто-побратим, воно знаходиться на відстані 15 км від фронту, обладнання їхньої лікарні буде перевезено до Перечина.

У нашій громаді проживає 14 тисяч населення, лікарня обслуговує жителів колишнього Перечинського та Великоберезнянського районів. Це близько 60 тисяч населення.

Відремонтували будівлю 1903 року, в якій була перша аптека Перечина, потім стоматологічне відділення. Тепер тут сучасна лабораторія, яка може конкурувати із приватними лабораторіями.

Також завершуємо ремонтні роботи у приміщенні, в якому колись було гінекологічне відділення, а потім понад 10 років пустувало. Загальна вартість ремонту – 12 млн грн. Це наші власні кошти. У травні плануємо відкрити травматологічне відділення.

У терапевтичному корпусі зроблені внутрішні роботи, але фасад потребує утеплення та ремонту. Будемо розробляти і подавати проєкт.

Хочу сказати, що сама лікарня заробляє кошти і вкладає у медичне обладнання. На ці потреби вже використано 17 млн грн. Завдяки цьому до нас приїжджають лікарі з Ужгорода. Якщо б ми нічого не робили, то лікарні не було б, і це було б закономірно, бо до обласного центру 20 км, і пацієнти лікувалися б в Ужгороді. Завдяки тому, що ми ремонтували приміщення лікарні, ми зберегли медичний заклад, який наразі обслуговує два колишні райони. Це є позитив, тим паче у такий важкий час, час війни. Я впевнений, якщо ми і надалі будемо так розвиватися, то до нас будуть приїжджати лікуватися і з Ужгорода. Додам, що у нас на новому обладнанні проводять операції з дроблення каменів у нирках.

На заході також виступив директор КНЗ «Перечинська лікарня» Михайло Лабич. Він подякував колегам за роботу та висловив сподівання, що реконструкцію дитячого відділення завершать до кінця року.

Директорка регіональної лікарні м.Собранці Тетяна Максімова розповіла, що для їхнього закладу закуплять сучасний ендоскопічний апарат, а також підготують проєктно-кошторисну документацію на реконструкцію старої будівлі (1948 р).

Ян Скляр, міський голова м.Собранці, зауважив, що спільний транскордонний проєкт- вдала інвестиція в охорону здоров’я не тільки міста, але й регіону. «За рахунок проєкту ми закупимо обладнання для нашої лікарні для більш якісного обстеження пацієнтів. Також плануємо підготувати проєктну документацію для реалізації інших завдань і лікарні, аби вибудувати цілу інфраструктуру. Також будемо здійснювати обмін лікарями», – поділився планами.

Відтак журналістам та гостям із Собранців мер Перечина та директор лікарні влаштували екскурсію по медичній базі міста, показавши відремонтовані приміщення.

Тетяна ГРИЦИЩУК

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах