
Чи можуть заборонити в Україні дітям користуватися соцмережами
Нещодавно у Австралії дітям до 16 років заборонили користуватися соцмережами. Там прийняли закон, який забороняє таким цифровим платформам, як TikTok, Facebook та Instagram дозволяти вхід юним користувачам. Інакше їх оштрафують на 32 мільйони доларів. Новація викликала жваві обговорення і в Україні. Дехто навіть закликав до подібних кроків у нас.

Але чи законно це? І чи можуть закарпатські підлітки бути позбавлені можливості користуватися популярними в молодіжних колах платформами? Що загалом думають краяни? Це і з’ясовував «Карпатський об’єктив».
Заборонений плід – найсолодший!
Правник із Ужгорода Олексій Чопей не є прихильником багатогодинного просиджування дітьми у соцмережах, утім він впевнений, що чим більше комусь щось забороняти, тим більший супротив це викличе.
«Не секрет, що заборонений плід завжди солодкий. Навіть якщо гіпотетично у нас заборонили б користуватися популярними застосунками, діти б одразу придумали, як обійти заборони. Дехто кмітливістю може перевершити дорослих, у тому числі тих, хто приймає закони», – наголошує юрист «Карпатському об’єктиву». – Найпростіший приклад – вхід через VPN, який легко завантажити у будь-який телефон. Інших прикладів можна навести безліч. Жодні заборони, з якими коли-небудь зіштовхувалося суспільство, не приносили позитивних наслідків».
Також правник запевняє, що заборона користуватися дітям соцмережами є порушенням конвенції ООН.
«Звісно, будь-яка держава вправі приймати будь-які закони, які не суперечать бодай здоровій логіці. Якщо вже бути дуже прискіпливим, то загалом користування інтернетом може нести дитині загрозу. Це, якщо у загальному. Навіть онлайн-ігри можуть бути небезпечними! Але доступ до інформації є законним правом будь-якої людини незалежно від віку. І це – затверджено міжнародною Конвенцією ООН про права дитини. Якщо мова йде про безпекову складову, що дитина може наражатися на хейт, булінг, психологічне насильство, то це є справді проблемою. Захистити малечу від цього – обов’язок батьків і держави, тобто дорослого населення. Та яким саме чином? Передусім не забороною, а роз’ясненням, розмовами, діалогом! Це ж стосується захисту дітей від віртуальних шахраїв, яких із кожним роком, як не прикро, стає все більше і більше. Та їхньому впливу. На жаль, нерідко піддаються й дорослі», – каже він.
Культури спілкування мають вчити у родині
Психологиня з Мукачева Ірина Подоляк впевнена, що хоч соціальні мережі і можуть становити небезпеку, але в той же час допомагають декому з дітей знаходити заняття, хобі до душі, друзів та компенсувати нестачу уваги з боку батьків.
«Будь-яке явище, будь-яка палиця має два кінці. Так, дітки, які занадто багато часу проводять у інтернеті, іноді можуть мати низьку успішність у школі, занижену самооцінку, але в той же час саме в мережі вони можуть знайти для себе справу життя, майбутню професію. На мій особистий життєвий вибір вплинув Instagram. Там я побачила профіль однієї відомої фахівчині, яка пропонувала онлайн-консультації і безкоштовно розповідала щодня дуже багато цікавого про свою роботу. Я могла слухати її годинами і твердо вирішила, що піду її стопами. Тож який у цьому негатив, яка загроза? Я говорю не про зловживання соцмережами, а про здоровий інтерес до них!» – запевняє фахівчиня.
Звісно, без неприємних моментів користування застосунками не обходиться.
«У мене була клієнтка, дівчинка 15 років. Її привела мама. Матуся така собі, гламурна пані. Вона підсадила доньку на рекламування різних модних штучок. Одного разу на дівчинку полилося дуже багато бруду з боку дорослих. То вона має зайві кілограми, то розмальована, як писанка, то одягнена, як папуга. Одним словом, експерименти мами закінчилися психологічною травмою доньки. Дописи спочатку виставляла у себе на сторінці матуся, а потім, від 13 років і сама дитина. Це були різні фотосесії і світлини з салонів. Сторінки після хвилі бруду видалили обидві. Після курсу дитина повернулася до звичного ритму, зараз має новий профіль, але він тепер присвячений не красі, а домашнім улюбленцям. І в неї, між іншим, замовляють рекламу виробники кормів та ветеринарні аптеки. Але все зводиться до того, що до неприємностей малечі нерідко можуть бути причетними дорослі. До речі, хто з діток багато часу проводить у соцмережах, тому явно не вистачає в родині тепла та уваги. Це не означає, що родина є неблагополучною… Просто батьки надто зайняті своїми справами і недодають ласки своїм чадам, рідко відверто спілкуються. Загалом я проти заборони соцмереж серед молоді, але за те, щоб була культура поведінки, спілкування, а цього хлопчиків та дівчат мають навчати у сім’ях!», – переконує Ірина Подоляк.
Діти з телефонами з першого класу
Валентина Ковач – вчителька із Тячівщини. Вона впевнена, що якби соцмережі заборонили, успішність учнів стала б кращою.
«Діти з телефонами з першого класу. Ще читати-писати не вміють, а вже там щось натискають. Дівчата з 6 класу тільки й говорять про модний одяг та вихваляються у соцмережах нарядами. Заохотити їх вчитися важко. Багатьох цікавить тільки зовнішня краса, про внутрішню нині забули. Це йде із сімей… Діти віддзеркалюють цінності, які закладено вдома. Жодна школа кардинально не змінить поглядів. На контрольних усі з телефонами, списують. Доводиться гаджети забирати. А потім на мене образа з боку матерів. Одним словом, я б не проти, аби дітям до 16 років і в нас заборонили користуватися соціальними платформами… та й телефонами взагалі», – переконує вона.
Анастасія Лемак із Хуста – мама трьох дітей. Усі її доньки мають телефони і користуються соцмережами. Жінка впевнена, що якщо час просиджування у інтернеті регламентувати, проблем не виникне.
«Зараз ритм життя такий, що без цифрових технологій жити неможливо. Забороняти дітям користуватися гаджетами абсолютно неправильно. Нині без сучасної техніки важко уявити наше існування. Та й я хочу завжди знати, де мої діти. Можу зателефонувати, можу вирахувати по геолокації. Щодо соцмереж, то нічого поганого у них не бачу. Тільки ми регламентуємо час. У нас цьому заняттю присвячується не більше 2 годин на добу. Доньки займаються танцями, музикою, постійно зайняті. Також у нас у сім’ї дуже довірливі стосунки. Якби хтось їх хейтив, я б знала про це першою. Їм відомі основи кіберзахисту та вони вміють за себе постояти. Діти знайшли завдячуючи соцмережам подруг у багатьох країнах, вдосконалюють мовні навички з англійської, спілкуючись із ними. Тому, як на мене, нам не потрібні жодні закони із якимось заборонами. Такі питання мають вирішуватися конкретно в колі кожної з родин», – впевнена жінка.
Як бачимо, думки краян дещо різняться, але в загальному більшість закарпатців проти того, аби в нас, як у Австралії, користування соціальними мережами серед неповнолітніх стало недоступним.
Марина АЛДОН

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.
Підписатися