
У Будапешті відбулася конференція на тему «Вплив війни на закарпатську угорську громаду»
До третьої річниці початку російсько-української війни Національний інститут політичних досліджень Угорщини організував конференцію «Вплив війни на угорську громаду Закарпаття». На заході йшлося про повсякденне життя закарпатців, які переїхали до Угорщини, а також про становище громади, яка залишилася на батьківщині.

Голова Товариства угорської культури Закарпаття (КМКС) Василь Брензович під час виступу зокрема зазначив, що останні три роки були трагічними для закарпатських угорців, адже багато хто виїхав із рідного краю. Наукові дослідження підтверджують, що громада перебуває у складній ситуації і для повернення потрібен мир. Чим довше триватиме війна, тим менше буде закарпатських угорців. Найважливішими наразі є підтримка освіти, місцевих шкіл і церков, берегівського угорського інституту, що вкрай важливо для збереження громади. «Якнайшвидше досягнення миру – запорука майбутнього закарпатських угорців», – резюмував голова ТУКЗ-КМКС.

Державний секретар з питань національної політики Угорщини Левринц Нача, у свою чергу, наголосив на важливості підтримки закарпатської угорської громади. За його словами, Угорщина Угорщина продовжує виступати за якнайшвидше припинення вогню та мир, оскільки закарпатські угорці теж платять високу ціну у війні.

Левринц Нача підкреслив, що для Угорщини мир – не лише політичне, а й національне питання. Водночас він висловив сподівання, що зростаюча сила міжнародної коаліції, яка підтримує мир, нарешті принесе довгоочікувану безпеку та спокій. Під час майбутніх мирних переговорів Угорщина вважає особливо важливим питання повернення закарпатським угорцям прав, набутих до 2015 року. Держсекретар підкреслив, що за останні три роки угорська громада Закарпаття не тільки зберегла, а й розширила мережу своїх закладів. Як приклад, він назвав відкриття нового дитячого садка на околиці Берегова.

Депутатка Європарламенту від «Фідес» Вікторія Ференц наголосила, що Угорщина вже неодноразово доводила – вона здатна діяти згуртовано та допомагати у важкі часи, так було і з моменту початку російсько-української війни, коли країна надає найбільшу гуманітарну допомогу в своїй історії.
Конференцію організували з нагоди річниці російського вторгнення в Україну, де також проживає закарпатська угорська громада. Вікторія Ференц – представниця наукової сфери, вона вивчає щоденні закарпатських угорців – як тих, що залишилися в Україні, так і тих, хто знайшли притулок в Угорщині. «Дані досліджень свідчать, що на Закарпатті не довелося закрити жодної угорськомовної школи чи інших навчальних закладів, громада успішно зберегла їх завдяки самовідданій праці місцевих лідерів, активних в освітній та релігійній сферах», – наголосила депутатка Європарламенту. За її словами, закарпатська угорська громада в умовах війни проявила силу та витримку і змогла подолати випробування минулих трьох років.
(SD/Kárpátalja hetilap)

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.
Підписатися