177471
14:08 16.022025

У Мукачеві виступив знаний онколог

Життя 4151

В Угорському домі ім. Мігая Мункачі відбулась освітня лекція, присвячена темі онкологічних захворювань. Захід проводився в рамках нової ініціативи, яка передбачає запрошення щокварталу закарпатських угорських лікарів для виступів перед краянами. Першим спікером циклу став онколог Павло Оросі, директор Християнського медичного центру Мукачева.

Від імені організаторів присутніх привітала голова Мукачівського міського осередку Товариства угорської культури Закарпаття (КМКС) Єлизавета Корольова. Вона зазначила, що в Угорському домі проводяться різноманітні культурні, мистецькі та громадські заходи, але питання фізичного здоров’я опинилося в центрі уваги вперше. Водночас фізичний та психічний стан людини має велике значення, адже сприяє покращенню якості життя.

Під час свого виступу Павло Оросі розповів про онкологічні захворювання, причини їх розвитку та можливості профілактики. За його словами, люди неохоче говорять про рак, багато хто вважає за краще ховати голову в пісок. Однак це найгірше рішення, оскільки раннє виявлення та відповідне лікування можуть урятувати життя.

Фахівець також розповів про фактори, які спричиняють розвиток пухлин. Підкреслив роль вірусів, ультрафіолетового й рентгенівського випромінювання, хімічного (деякі ліки, нікотин, азбест), травматичного та термічного впливу. Доповідач звернув увагу, що нездоровий спосіб життя, зокрема куріння, вживання алкоголю, малорухливість та ожиріння, також становлять значний ризик виникнення не лише раку, а й серцево-судинних захворювань.

Павло Оросі детально розповів про те, які профілактичні кроки необхідні на різних етапах життя, щоб уникнути онкологічних захворювань. Дітям і молодим людям (від 0 до 18 років) надзвичайно важливо отримати відповідні щеплення, зокрема проти вірусу папіломи людини (ВПЛ) і гепатиту В, оскільки вони відіграють важливу роль у профілактиці раку шийки матки та печінки. Крім того, ключове значення для запобігання раку шкіри має захист дітей від УФ-променів, зокрема використання сонцезахисного крему та уникнення прямих сонячних променів.

У молодому віці (від 18 до 40 років) велику роль відіграють регулярні медичні огляди та здоровий спосіб життя. Збалансоване харчування, відмова від куріння й надмірного вживання алкоголю, регулярні фізичні вправи – усе це знижує ризик розвитку раку. Особливо важливими для жінок є самообстеження й регулярне медичне обстеження на рак шийки матки (цитологічне дослідження) та грудних залоз. Чоловікам у цей період слід приділяти увагу профілактиці й ранньому виявленню раку яєчок, для чого рекомендується регулярне самообстеження. Онколог підкреслив, що молоді люди часто нехтують скринінговими тестами, хоча вони відіграють ключову роль у ранньому виявленні та своєчасному лікуванні. На жаль, незважаючи на те, що люди цікавляться цією темою, багато хто боїться медоглядів, хоча вони можуть урятувати життя.

Відтак присутні мали можливість поставити лектору запитання. Завершився захід спілкуванням у невимушеній атмосфері за чаєм.

Як сподіваються організатори, започаткована ініціатива матиме успіх і подібні лекції будуть проводитися й надалі, що сприятиме бережливому ставленню краян до свого здоров’я.

DA/Kárpátalja hetilap

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах