
Ротавірус: що потрібно знати про небезпечну інфекцію

Ротавірусна інфекція – одна з форм гострої кишкової інфекції, збудником якої є ротавірус людини. Ротавірус отримав свою назву від латинського слова “rota” – колесо, саме на нього схожий цей вірус, якщо розглядати його під мікроскопом.
Інфекція має виражену зимово-осінню сезонність. Хворіють люди всіх вікових груп, але більш сприйнятливі маленькі діти у віці від півроку до 2-3 років. Іноді, на початку захворювання, ротавірусний ентерит розцінюється як ГРВІ, а потім приєднуються симптоми діареї.
Джерелом інфекції є тільки хвора людина або вірусоносій. Інкубаційний період (час від моменту зараження до появи перших клінічних ознак) при ротавірусної інфекції, в середньому, становить від 14 годин до 3-5 днів. Під час інкубаційного періоду відбувається розмноження і накопичення ротавірусу.
Для ротавірусної інфекції характерним є гострий початок: різке підвищення температури тіла, нудота, біль і бурчання в животі, блювання, сильний пронос, водянисто-пінисті випорожнення яскраво-жовтого кольору. Також, може з’являтись нежить, почервоніння в горлі, біль при ковтанні. Для підтвердження діагнозу необхідно провести лабораторні дослідження, найбільш доступним є виявлення антигену ротавірусу у зразках калу методом імуноферментного аналізу.
Захворювання дуже заразне, відноситься до “хвороб брудних рук”. Джерелом ротавірусів є хвора людина. Передача відбувається контактно-побутовим шляхом (при контакті з поверхнями чи предметами, що могли бути забруднені фекаліями – іграшки, меблі, одяг, підлога) або при вживанні в їжу інфікованих ротавірусом продуктів харчування. У фекаліях хворого ротавірус зберігаєтся до появи симптомів і до 10 днів після їх зникнення, а на поверхнях і предметах — кілька тижнів.
Ротавірус становить небезпеку для всіх, хто контактує з хворим. Однак найбільш схильні до зараження люди з ослабленим імунітетом, ті, хто страждає хронічними захворюваннями і ті, що нещодавно перенесли якесь захворювання. Для таких людей ротавірус може обернутися серйозним ускладненням у вигляді хронічного захворювання або сильним зневодненням організму. Для дітей вікового періоду до 3 років ротавірус представляє найбільшу небезпеку, оскільки може спричинити за собою формування таких наслідків, як токсикоз, дегідратація різного ступеня, поява судом на тлі гіпертермії та інші неприємності.
Основну небезпеку являє собою зневоднення організму, що відбувається внаслідок частих блювоти та проносу.
Симптоми ротавірусної інфекції можуть бути дуже схожі на ознаки інших інфекційних захворювань (сальмонельозу та холери). При появі перших ознак захворювання, особливо у маленьких дітей, слід негайно звернутися до лікаря!
Зазвичай симптоми ротавірусної інфекції проходять за 5–6 днів, незважаючи на це ще протягом двох тижнів хворий вважається заразним.
Щодо профілактики ротавірусної інфекції, то для того, щоб вберегти дитину від зустрічі з ротавірусом, потрібно часто мити руки, особливо після прогулянки, після відвідування туалету та перед їжею.
Необхідно дотримуватися правил обробки їжі і води. Овочі та фрукти необхідно ретельно мити, а під час епідемічного періоду рекомендується обдавати їх окропом. Для пиття та приготування їжі варто використовувати тільки кип’ячену воду. Особливу увагу потрібно приділяти якості молочної продукції: не можна вживати продукти сумнівного походження та із закінченим терміном придатності.
Якщо ротавірус вже виявлений, то люди, які доглядають за хворими, повинні після миття рук обробляти їх антисептиком. Забрудненні іграшки та поверхні мити з милом, а обробка 70% розчином етилового спирту інактивує ротавірус та попереджає передачу захворювання.
Ефективний шлях профілактики – вакцинація. Вакцинуватися потрібно у віці від 6 до 32 тижнів від народження. Вакцина вводиться через рот двічі, з інтервалом не менше місяця.
Пам’ятайте, що своєчасне звернення до лікаря та дотримання рекомендацій допоможуть швидко подолати ротавірусну інфекцію та уникнути ускладнень.
Інформує Держпродспоживслужба Закарпаття

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.
Підписатися