
Закарпатці більше розлучаються, ніж одружуються і наречених шукають у Британії
Ні великої кількості шлюбів, ні бейбі-буму у нашому краї в останні роки немає. Дається взнаки війна в державі, стрес, економічна нестабільність. Усе більше пар надають перевагу цивільним стосункам і молоді жінки неохоче народжують дітей. На жаль, демографічна ситуація на Закарпатті бажає кращого.

Тож скільки молодят стали торік на рушничок щастя, скільки сімей розірвали стосунки? Скільки з’явилося на світ малюків і які імена обирали для них у колі рідних?
Про це – у матеріалі «Карпатського об’єктива».
У фаворі Анни
У 2024 році у лікарні святого Мартина у Мукачеві на світ з’явилося 1870 малюків: 942 хлопчиків та 928 дівчаток. Серед новонароджених 25 пар двійнят. У Хустській центральній лікарні торік народилось 555 дітей, з яких: 2 двійні; 297 дівчаток; 258 хлопчиків.
Хоча ситуація насправді не надто райдужна, але й не зовсім катастрофічна. Якщо за даними Хустського ДРАЦСу, у 2023 році було зареєстровано народження на території громади 743 немовлят, то торік навіть трохи більше – 751 дитини. У той же час в Хустській ОТГ померло 1425 осіб.
«Найбільш юній породіллі було 15 років, найстаршій – 44, – наголошує «Карпатському об’єктиву» начальниця відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Хустському районі Оксана Росоха. – Найбільш поширеним ім’ям, яким називали малюків було Анна. Утім обирали рідні немовлятам і доволі рідкісні імена: Даніель, Давид, Соломія, Даніелла, Арсеній, Матвій».
Варто додати, що за словами заступниці начальниці відділу ДРАЦС у Закарпатській області Лесі Улинець, донечок наші краяни найчастіше називали Вікторіями, Аннами, Антонінами, Еміліями, Аделінами, Іринами, Іларіями, Софіями, Соломіями, Євами, Єлизаветами, Таїсіями. А от синів нарікали Андріями, Арсенами, Матвіями, Даніїлами, Олегами, Олександрами, Романами та Тимофіями.
Серед рідковживаних і оригінальних імен у 2024 році краяни обирали такі: Дамір, Брендон, Емануель, Захарій, Леон, Жомбор, Маркус, Рувім, Каміль, Теодор, Карім, Ягиз (для хлопчиків) і Айріс, Версавія, Аміліна, Люсіанна, Естерсіта, Аліша, Лієль, К’яра, Абігель, Медея, Айсель, Летті, Мірабелла, Лорелай (для дівчат).
Загалом в Україні протягом 2024 року народилося 161,9 тис. дітей. На жаль, у межах держави на одного новонародженого припадає троє померлих.
Під вінець із англійцем
Під вінець наші краяни також не поспішають і цьому є декілька логічних пояснень.
«Весілля зараз проводять рідко. Якщо колись гулянки відбувалися більше ніж на 100 осіб, то нині скромно реєструють шлюб, вінчаються і йдуть у кафе з батьками та найближчими друзями на декілька годин, аби відзначити церемонію, – каже ведуча весіль із Мукачева Оксана Олійник. – При цьому дівчата обирають або зручний для себе нарядний одяг, який можна ще не раз одягнути, або вишивані сукні. Весільні наряди купують одиниці. Є таке, що взагалі на рушничок щастя, якщо хлопець є військовим, ідуть у камуфляжі. Причин зменшення кількості одружень є декілька. По-перше, молодь виїхала за кордон, по-друге, хлопці бояться мобілізації, по-третє, багато хто вже давно на війні. У той же час, багато хто з наших земляків укладає шлюби за кордоном. Знаю, що наприклад, у Чехії закарпатці і досі проводять пишні весілля».
Загалом на Закарпатті торік було зареєстровано на третину менше шлюбів, ніж у позаминулому році. Згідно з даними управління реєстрації актів цивільного стану, у 2024 році було створено 3528 закарпатських родин проти 5065 у 2023-му.
Як повідомила Леся Улинець, до 2022 року у області реєструвалося більше 9 тисяч шлюбів на рік. У той же час популярною у нас залишається послуга «Шлюб за добу». Торік було укладено близько 700 таких шлюбів, хоча раніше міжнародних родин створювалося у рази більше, бо така опція дуже підходила іноземцям, які до нас наразі приїжджають набагато рідше. Лідерами щодо кількості укладених шлюбів у області є Ужгород і Мукачево, далі йдуть – Тячівщина, Хустщина та Рахівщина.
Проте у Хусті, як наголошує Оксана Росоха, торік взяли шлюб усього 272 пари.
«Статистика у нас доволі невесела, – наголошує вона. – Скажімо, у 2021 році ми зареєстрували 641 одруження, у 2022-му – 514, у 2023 – 343, а торік – вже тільки 272. Із року в рік у шлюб вступає все менше і менше пар. Навпаки ж кількість розлучень постійно зростає. Наприклад, у 2021 році ДРАЦСом було розірвано стосунки 35 пар і 239 судом, у 2022-му – 46 і 258, а в 2024-му – 402. Як бачимо, з року в рік кількість тих, розлучається стає все більшою, а тих, хто поєднує долі, меншою. Між іншим, наймолодшою нареченою у нашому місті торік була 16-річна хустянка».
Цікаво, що в області протягом 2024 року згідно з рішенням суду було зареєстровано більше 2 з половиною тисяч розлучень. І така тенденція зберігається практично щорічно вже давно. А от за заявою у ДРАЦСІ (коли немає дітей до 18 років), якщо у 2023 році було розірвано більше 300 шлюбів, то зараз більше 400.
На жаль, і наречених дівчата шукати собі мають менше можливостей, ніж раніше. Хоч дуже популярними серед молоді зараз є знайомства через інтернет, та не завжди води призводять до створення родини. А от на вулицях закарпатських міст молодих хлопців небагато, а якщо мова йде про стосунки на відстані, то навіть побачитися у пар в умовах війни не завжди є можливість.
Проте якщо у 2023 році, зокрема, у Хусті не було зареєстровано жодного шлюбу з іноземцями, то вже у минулому таких було аж три – із громадянами Великої Британії і Польщі. А от до повномасштабного вторгнення закарпатки найчастіше одружувалися з німцями, угорцями, чехами, словаками, румунами та американцями. Були навіть випадки, коли наші землячки створювали родини з турками, китайцями та індусами.
Як би там не було, а Закарпаття попри труднощі живе, долає труднощі, створює родини і більшість краян вірить, що незабаром ситуація покращиться і у всіх усе буде добре.
Марина АЛДОН

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.
Підписатися