Угорський дім Мукачева провів минулий рік художньою виставкою та винною дегустацією
30 грудня Угорський дім ім. Мігая Мункачі завершив цикл своїх заходів масштабною виставкою живопису та графіки, на якій були представлені роботи 22 художників, а також дегустацією вин. Минулого року заклад організував понад півсотні подій і надалі служить поставленій цілі – стати духовним і культурним центром угорців міста над Латорицею та його околиць.
Оцінюючи минулий рік, менеджерка Угорського дому Аніта Пфайфер нагадала, що, незважаючи на воєнні умови, у закладі майже щотижня організовувалися різні заходи. Крім мистецьких виставок, презентацій фільмів і книг, літературних зустрічей, відбулися й театральні вистави, а також урочистості з нагоди національних свят. За словами менеджерки, вони намагаються зацікавити різні вікові групи.
Наприклад, найменші мали можливість долучитися до лялькових вистав, школярі – до мовних таборів, танцювальних майстер-класів, знайомства з народними казками. Різноманітності заходів посприяли плідні стосунки з місцевими та зарубіжними організаціями, зокрема, дипломатичними установами Угорщини в краї, Товариством угорської культури Закарпаття (КМКС), Закарпатським обласним угорським драматичним театром, Товариством угорців Мукачева, ГО «Караван культури – Закарпаття», редколегією літературного часопису «Разом» (Együtt), мистецькими об’єднаннями. Серед закордонних партнерів слід відзначити Музей Мігая Мункачі міста Бейкешчаба та співпрацю з Художнім музеєм Будапешта. Ці відносини залишаються перспективними і на 2025 рік. Аніта Пфайфер повідомила, що і в новому році вони готують чимало яскравих і змістовних заходів, а також започатковуються нові проєкти для підтримки молодих талантів, плекання національних традицій та популяризації сучасного мистецтва.
Директор Угорського дому ім. Мігая Мункачі Йосип Торпої нагадав про роботу творчих майстерень та будинків-музеїв, заснованих за підтримки угорського уряду. Серед них зокрема музей Анни Горват у Берегові, майстерні у Верхній Грабівниці та Заброді, парк скульптур у Чинадієві, будинок-музей Адальберта Ерделі в Мукачеві. Протягом 2024 року в цих закладах відбулося чимало цікавих та змістовних заходів. За словами директора, це свідчить про те, що закарпатська угорська громада живе і її представники хочуть і надалі розвиватися на батьківщині, зберігаючи культуру та традиції.
Захід продовжився дегустацією вин виноробні Варга із села Бене. Керівник винарні Іштван Варга розповів про виклики, з якими доводиться стикатися нашим виноградарям через зміни клімату. У зв’язку зі зміною клімату традиційні сорти краю знову вийшли на перший план, оскільки вони краще витримують тривалі посухи. Водночас за останні півтора десятиліття підкарпатське виноробство зазнало значного розвитку: про це свідчать відзнаки, здобуті на різноманітних винних конкурсах у Карпатському басейні, зазначив Іштван Варга.
Родзинкою заходу стало відкриття виставки образотворчого мистецтва, організоване Об’єднанням мистецтва та культури «Карпати».
На експозиції представили роботи двадцяти двох художників, серед яких багато натюрмортів, пейзажів, графіки, реалістичних та абстрактних робіт.
Роботи художників оцінили зокрема голова Закарпатської організації національної спілки художників України Борис Кузьма, а також живописець, мистецтвознавець, доцент кафедри образотворчого та декоративно-прикладного мистецтва Закарпатської академії мистецтв Аттіла Коприва.
Урочисту атмосферу заходу підкреслила гра саксофоніста Олексія Мархачева.
Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.
Підписатися