174702
09:11 1.122024

Передзимове прибирання. Скільки на нього готові витратити краяни

Життя 199

Незабаром на нас чекає непроста пора снігів і морозів. Зиму обіцяють закарпатцям складну… Як би не було, ми змушені її пережити і попереду – не тільки сумне, але й приємні моменти. У кожного, звісно, свої. Утім до зими щороку наші земляки ретельно готуються. Це і генеральне прибирання у оселі, і миття вікон, і розчистка присадибних ділянок і наведення порядку на подвір’ї перед холодами. Більшість краян усе роблять самотужки, своїми руками. Але іноді без допомоги не впоратись.

Тож скільки коштують такі роботи і скільки за них готові викласти мешканці області? Про це – у матеріалі «Карпатського об’єктива».

Помити вікна за 84 гривні

Головне для кожної ґаздині – до морозів помити вікна. А вже потім у квартирі чи будинку можна наводити лад і тоді, коли на вулиці мінусова температура. Більшість господинь на сьогодні з цим завданням впоралась. Розповідають, у скільки обійшлася чистота.

«Купила засіб за 84 гривні у одному з магазинів. Його мені вистачить іще на декілька разів. Є навіть дешевші спреї, по 45. Використовувала ще й воду з оцтом, який був удома, а також старі газети та ганчірки. У мене невеликий одноповерховий будинок. А от донька живе у квартирі. Вона брала ще й комбіновану стяжку, бо мешкає на 7 поверсі, а при цьому панічно боїться висоти. Заплатила за неї 499 гривень. Купувала в інтернет-магазині. Мікрофібру можна придбати за 35 гривень. Тобто, якщо мити вікна самій – виходить недорого. Інша справа, якщо людина хвора і мусить когось винаймати», – ділиться думками з «Карпатським об’єктивом» ужгородка Тетяна Марко.

Мукачівка Ірина Пільгович сама вікна не миє. Але цю послугу оплатив їй син.

«Я пенсіонерка, маю слабке здоров’я. Вік як-не-як поважний, мені, дякувати Богу, 71 рік. Живу у приватному будинку. На хаті 8 вікон. Я б не впоралась своїми руками, у спині щодня сильні болі. Раніше допомагала невістка, але два роки тому вона, на жаль, померла від раку. Онуки ж іще малі, а син сам не вміє виконувати таку роботу. Але він у мене – дитина золота. Попросив про послугу сусідку. За 1500 гривень вона перемила і всі вікна, і всі штори та тюлі. Навіть прибрала у кімнатах. Тепер у мене затишно і чисто», – зазначила жінка.

Варто додати, що для подібної послуги можна скористатися і клінінговими компаніями. Ціни – у кожної свої, у середньому – 45-50 гривень за квадратний метр. Утім мінімальна сума замовлень повинна бути від 1400-1500 гривень. Якщо оселя затишна і простора – обійдеться недешево. Проте чимало краян до професіоналів для прибирання не проти звернутися. Вони й чистоту довкола наведуть і вікна блищатимуть, як новенькі.

«Мінімальний тариф для виїзду бригади у нас 1499 гривень, – розповідає пані Вероніка, працівниця однієї з ужгородських клінінгових компаній. – Найчастіше наших фахівців замовляють не для сезонного миття вікон, а для прибирання після капітальних ремонтів. Можна скористатися послугами відповідних спеціалістів і для наведення ладу у офісі, кафе, магазині. У нас є відповідне обладнання. Тож усі роботи виконуються якісно та швидко. У середньому, якщо у квартирі 3-4 вікна, можна вкластися у 3-3,5 тисяч гривень. Додам, що в нас для миття вікон використовується спеціальний клінер, який універсальною щіткою очищає поверхню скла як зовні, так і зсередини, а розчини, якими користуються наші дівчата, не залишають розводів і вони в майбутньому відштовхують бруд. Тож вікна залишаються чистими довше, ніж після звичайного миття простими засобами, які продаються в магазинах».

Вивезення листя – від 1000 гривень

Якщо з закарпатськими ґаздинями та чистотою у домі усе досить просто, що як бути господарям? Адже на подвір’ї та на городі перед зимою також має бути чисто. Скільки коштують садово-польові роботи?

Передусім варто наголосити, що знайти робітників для розчистки присадибної ділянки чи поля, дуже складно. Особливо у маленьких містах. Навіть траву покосити часом нікому.

«Маю сад, та не маю сил у ньому працювати. Ледве знайшов чоловіка, який 3 сотини скосив за 1200 гривень. Обрізка дерев і винограду – 50-100 гривень за метр квадратний. Якщо ж потрібно вивезти ще й листя та гілки, можна взагалі без грошей залишитися. За бусик таких природних відходів беруть 1000-1800 гривень. Палити ж його не можна, бо штрафують. Тому дехто залишає перегнивати на полі, або робить спеціальні компостні ями. Є й такі, хто гілками топить взимку твердопаливний котел. Мені вивезли «сміття» з городу за 300 гривень, але це був знайомий конюх на підводі», – зізнається хустянин Василь Алдфелді.

За його словами, непросто знайти й людей, які розчищають ділянку від, скажімо, бадилля, або зірвуть плоди з фруктових дерев.

«Я все це робив із дружиною власними силами. На жаль, ми немолоді, а діти вже багато років проживають далеко… за кордоном. Отже нам фізичної допомоги немає від кого чекати. Благо, що хоч фінансово підтримують, бо пенсії б на продукти не вистачило. На майбутнє усім раджу обирати низькорослі сорти дерев, бо лазити по драбинах здоров’я буде не завжди. Знаю людей, яким розчищали городи й по 300, і по 500 гривень. Але це вони домовлялися з кимось напряму, без посередників. Хоча краяни плачуться, що немає роботи. та й заробити хочуть далеко не всі. Або ж ціни деруть такі, що люди неспроможні оплатити і відмовляються від послуг», – запевняє пан Василь.

Подвір’я закарпатці, як правило, до зими готують без допомоги інших. Мова йде про генеральне прибирання, «прикривання» теплостійких рослин» спеціальною плівкою та багато іншого.

«Перед настанням холодів я прибираю на зимівлю усі садові скульптури, наводжу лад у альтанці, прикриваю мангал. Також у підвал заносимо з жінкою деякі рослини, у хату – квіти. Молоді деревцята та теплостійкий виноград «одягаємо» у спеціальні «кожушки», які я придбав за кордоном. Це – такі «сарафани» із плівки з агроволокном. Вони вже декілька років служать нам і ми ними цілком задоволені. Дуже зручно і надійно! Також у мене щоосені відбувається генеральне прибирання у гаражі та на подвір’ї. Усе робимо з сином самі. Ніколи послугами інших не користувався, тому ціни не знаю», – наголошує Іван Томинець із Тячева.

Загалом роботи наприкінці осені у краян багато. Добре, коли є змога обійтися без сторонньої допомоги та неочікуваних витрат. Особливо це стосується мешканців приватного сектору, адже в них як комфорту, так і відповідних вкладень зазвичай більше.

Як би там не було, а до зими більшість закарпатців готові. Люди переконують, що оскільки їхнє фінансове становище наразі бажає кращого, намагалися вкластися у мінімальні видатки і купували для прибирання тільки необхідне. Але й це – також витрати… адже тільки комплект із совка та відра може коштувати 500-700 гривень. А якщо потрібен ще й віник – це плюс 150-200 гривень… Добре ще, що вони хоч послужити можуть далеко не один рік.

Марина АЛДОН

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах