174599
09:20 29.112024

В Ужгороді презентували мультимедійне «Королевське Євангеліє»

Життя 955

28 листопада, в Ужгородському замку презентували унікальний проєкт – мультимедійну книгу. Унікальність полягає в поєднанні цифрових технологій з реальним форматом книги. Віднині охочі зможуть переглянути і доторкнутися до понад 30 сторінок пам’ятки 1401 року – «Королевського Євангелія». Цей проєкт став результатом співпраці музею та української компанії 3D.com.lab.

Директорка музею Ольга Шумовська розповіла, що поштовхом для втілення цього проєкту стали результати опитування серед відвідувачів закладу, котрі серед побажань вказали саме появу мультимедійних елементів в експозиції. Тож вирішили із коштів музею виділити 139 тис. грн для реалізації відповідного проєкту. 

– В музеї є багато стародруків, і саме завдяки цьому проєкту, ми вам їх покажемо. Відвідувачі можуть доторкнутися до історії, не тільки через текст, а й через новітні технології, що надають можливість побачити та почути те, що було б неможливо з іншими засобами. Інтерактивна книга у музеї – це приклад того, як можна зберегти й актуалізувати культурну спадщину, використовуючи інноваційні методи. Проєкт стане важливим кроком у популяризації історії та мистецтва серед молоді, а також відкриває нові можливості для освітніх програм і наукових досліджень, – зауважила директорка музею Ольга Шумовська.

Від імені голови Закарпатської ОВА музейників привітав директор Департаменту культури Євген Тищук. Він нагадав присутнім, що «Королевське Євангеліє» – це один із найкращих артефактів, який знаходиться у музеї, а також наголосив, що це не перший проєкт, спрямований на популяризацію пам’ятки. Зокрема, у 2015 році за сприяння облдержадміністрації було видано факсимільне «Королівське Євангеліє» з максимальним відтворенням особливостей рукопису. 

– Чим цікава електронна версія книги? Ну як мінімум тим, що дітям-школярам буде неймовірно цікаво полистати такий сучасний стародрук під час екскурсії. Бо дивитися на книгу через вітрину – це одне, а доторкнутися до неї – це зовсім інше, – зауважив  Євген Тищук.

Своєю чергою засновник компанії «3DCOMLAB» Михайло Шишкін розповів, що розробляли мультимедійну книгу близько року. Свого роду, це смартбук – універсальне тло, на якому може бути відтворений будь-який адаптований музейний контент. Сама книга не рветься, а ще вона мобільна, її легко можна переносити. Це п’ятий проєкт компанії в Україні. Подібним чином відтворені Острозька Біблія, Суботівське Євангеліє в музеї в Чигирині, «Червона книга України» в обласному Краєзнавчому музеї Кропивницького.

Обладнання встановили в каплиці музею на другому поверсі й мультимедійна версія пам’ятки буде доступна для відвідувачів весь час.

Довідка

Рукопис «Королевське Євангеліє» переписаний Станіславом Граматиком у 1401 році у замку Нялаб на території сучасного Королева.

Ця найдавніша рукописна книга Закарпаття, написана на папері, і з елементами скоропису, є цінним джерелом історії, унікальною памʼяткою українського письменства.

Розміри книги 27 х 21 см, кількість аркушів – 176. Поєднує кілька стилів та чотири види шрифтів. Текст прикрашений кольоровими ініціалами, мініатюрами та заставками.

Христина БІКЛЯН

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах