173832
15:05 10.112024

Скільки коштують на Закарпатті осінні вітаміни

Життя 784

Восени триває збір урожаю, тож здавалося б, дарів природи багато і ціни повинні бути хоча б відносно низькими. Так, принаймні, було завжди… Але не в цьому році. Зараз як на ринках, так і в магазинах цінники на деякі овочі і фрукти просто шокують. І мова – не тільки про картоплю, яка в цьому сезоні стала «золотою», бо за неї просять у середньому 30 гривень. Місцями – навіть дорожче. Рекордними, на жаль, є цінники й на інших потрібних вітамінних продуктах. «Карпатський об’єктив» дізнавався вартість найбільш затребуваних у області овочів та фруктів.

Цариня – полуниця

Запастися влітку цією смачною ягодою встигли не всі. Вона наскільки рано з’явилася на ринках, настільки швидко зникла з продажу, як сезонний продукт. Найдешевше її продавали по 25 гривень, але більшість сезону вартість трималася у межах 60-80 гривень. Тому й не дивно, що чекаючи подешевшання, у морозильні камери «запакувати» смачні натуральні смаколики встигли далеко не всі краяни.

Зараз на ринку у Виноградові за кілограм реманентної ягоди просять 150 гривень. Кажуть, торгують полуницею у всій області, але недовго, бо через похолодання вона вже відходить.

«У мене декілька сортів ягід. Маю й осінні також. Росте й мене навіть така полуниця, що плодоносить взимку. Але не у відкритому ґрунті, а в кімнаті, у горщиках. Її небагато, вона тільки для власних потреб, тобто для родини. Зараз же збираємо останні урожаї. Маємо й теплиці, але в них полуниця дозріватиме тільки навесні. На жаль, зараз дорожчає все: як посадковий матеріал, так і добрива, але найбільше хвилює світло… Як тарифи, так і ймовірні відключення, якими нас лякають. Ця полуниця поки що солодка, ароматна і дуже смачна. Звісно, не настільки як влітку, але вітамінів у ній не менше», – ділиться думками з «Карпатським об’єктивом» продавчиня, яка називається Валерією.

У супермаркетах вартість полуниці вражає ще більше. 250 грамів коштує 60 гривень. Це – 240 за кілограм. У невеличких магазинчиках можна знайти закордонну – по 199 гривень. Кажуть, що через декілька тижнів буде ще дорожчою.

Яблука

ТОП-1 серед фруктів, які є практично на кожному закарпатському столі це – яблука. Про їхню користь постійно говорять як лікарі, так і дієтологи. Та й продукт є помірно доступним для всіх, адже в нашому кліматі яблуні добре плодоносять і швидко ростуть… Але в цьому році яблука дорожчі за картоплю… Пояснюють краяни ситуацію низькою врожайністю. На ринках Ужгорода за кілограм просять 30-40 гривень. По 20 можна знайти домашні яблука досить низької якості… і то не всюди.

«У мене дуже хороші яблука різних сортів, – каже продавчиня, яка називається Ілоною. Запевняє, що вона з Берегівщини. – На жаль, урожай бажав би кращого. Погодні умови були зовсім несприятливими. Деякі плоди згнили прямо на деревах, деякі ще незрілі зірвав вітер. Хоч сад у нас чималий, але в цьому році маємо одні збитки. Із «падениць» зробила варення, джем, а кращі продаю. Дещо залишила собі на зиму їсти, дещо висушила. Благо, що маю сушарку. Компоти не варю вже давно, у нас їх ніхто не хоче пити».

Варто нагадати, що у цьому році перші яблука на Закарпатті продавали по 20-25 гривень. Краяни сподівалися, що восени вони вартуватимуть в межах 15 гривень, але дива не сталося. Вартість популярних фруктів у магазинах та супермаркетах теж висока: від 32 гривень. Найдорожче продають «Канзі» із Нідерландів – по 139 гривень за кілограм.

Виноград

Місцевого винограду на ринках уже практично немає. Привозний у цьому сезоні також «позолочений»: 120-180 гривень за кілограм. Є, щоправда, широкий вибір: від італійського до індійського.

«У мене продукція турецька. Виноград солодкий, смачний. Місцевим у цьому році навіть не торгувала, – каже пані Олена з Мукачева. – Товар беру на гуртівні, сама не вирощую. На жаль, вартість чимала».

У магазинах виноград коштує в середньому 130 гривень. Найдешевше можна купити синій із Молдови – по 84 гривні. А от популярний «Кишмиш» можна знайти й по 113 гривень.

Овочі

Помідори цієї осені також недешеві. Їх продають по 25-60 гривень. У Хусті на ринку ними постійно торгує пані Ірина.

«По-перше, сезон помідорів закінчується. Місцевої продукції вже дуже мало. Багато хто з краян уже навіть городи та сади почистив від бадилля… По-друге, дорожчає пальне, логістика, добрива, насіння. Крім того, погодні умови для дозрівання у нашому краї у цьому році ми мали не надто сприятливі. Літо було занадто посушливим та спекотним. Восени різко похолодало. Це позначилося на городині. Багато виробників втратили продукцію через хвороби рослин. На зиму, думаю, і по 120 гривень кілограм томатів буде», – наголошує вона.

Болгарський перець можна купити за 25-40 гривень. Він гарний, смачний, але, на жаль, недешевий. Огірки у середньому також коштують 50 гривень за кілограм.

«Уся продукція привозна. Наші запаси давно скінчились, – каже пані Галина. – Продукція в мене або з інших куточків України, або турецька. Влітку теж овочі були дорогими. Покупці нарікали, що їжа стає не по кишені. Для маринування, наприклад, я збувала огірки так само по 50 гривень. У декого навіть по 60 були. Домашні великі продавали жінки по 25-30».

Капусту можна купити по 35-40 гривень, молоду – по 50 гривень за кілограм. Зазвичай це – місцева агроплудція з Хустщини (колишня Іршавщина) та Берегівщини (колишня Виноградівщина). Саме у цих куточках області її вирощують найбільше.

«У нас тепличне господарство, – зізнається пан Іван з Берегівщини. – Робота там кипить протягом цілого року. Хіба що на різдвяні свята трохи відпочиваємо. Трудимося всі, навіть мої літні батьки та 10 і 12-річні сини. Вартість продукції, на жаль, справді доволі недешева, бо на ній позначилося подорожчання всього. Як не прикро, але в державі війна… стан економіки бажає кращого… Тож і реалії маємо невтішні, і тарифи та ціни на все постійно підвищуються. Для фермера це дуже важко, адже вирощене власними руками добро…. у поті чола… потім непросто збути. Хоча розумію і нарікання покупців, бо прибутки у більшості не збільшились і людям стало жити набагато важче. Та й купувати останнім часом почали ту ж капусту не мішками, як колись, а кілограмами, або по декілька голівок взагалі».

Моркву наразі продають по 30, кабачки – по 25-35, дині – по 20, цибулю по 19-25, а часник – по 180 гривень за кілограм. Загалом вартість продуктів чимала. Вітаміни закарпатцям цієї осені обходяться недешево. А попереду зима… і якими будуть ціни… страшно подумати.

Марина АЛДОН

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах