У Мукачеві відкрилася виставка картин Петра Фелдеші та його внучки Евеліни
31 жовтня в Угорському домі ім. Мігая Мункачі відкрилася чергова грандіозна експозиція. Це ретроспективна виставка художника Петра Фелдеші, який цьогоріч відзначає 80-ліття, а також дебют його 20-річної внучки Евеліни, яка представила ряд своїх картин. Експозиція отримала влучну назву «100 (80+20) – Буде вечір, буде ранок» як посилання на безперервність та оновлення життя.
З часу відкриття Угорського дому в Мукачеві це вже 33-тя виставка, організована в стінах закладу, зазначив під час відкриття експозиції директор Йосип Торпої. Він висловив радість з приводу того, що в нинішніх складних умовах тут надається простір для численних заходів, зокрема мистецьких, на яких відвідувачів ознайомлюють з роботами визнаних закарпатських художників. Крім того, такі події дають людям можливість зустрітися, поспілкуватися, поповнити свої сили для подолання труднощів і викликів повсякденного життя.
Консул Угорщини в Ужгороді Ференц Пап подякував керівництву Угорського дому за його діяльність, зокрема за те, що тут представляють дивовижний та унікальний мистецький світ Закарпаття. Дипломат зазначив, що Генеральне консульство Угорщини в Ужгороді завжди підтримувало презентацію творчості місцевих майстрів пензля і продовжує надавати для цього простір у своїх стінах. Наразі там, наприклад, можна побачити картини художника з Мукачева Аттіли Копріви. «Сьогодні ми ознайомимося з роботами живописця, графіка Петра Фелдеші, якому цього року виповнюється 80. Хоча зараз, на жаль, триває війна, ми можемо разом спостерігати магію мистецтва. Картини є носіями не лише кольорів і форм, але й емоцій та історій. Кожне зображення відкриває нам новий світ, даючи можливість побачити реальність з іншої точки зору. Пройдімо ж цю дивовижну подорож разом!» – додав консул.
Графік і педагог, народний художник України Андрій Чебикін відзначив винятковий художній стиль та неповторний світогляд Петра Фелдеші. А відтак розповів, що їхня дружба з митцем давня, тому він близько знайомий з творчістю Фелдеші, яка вирізняється своєю унікальністю.
На сильний філософський характер і віру Петра Фелдеші звернув увагу голова Закарпатської організації Національної спілки художників України Борис Кузьма. За його словами, роботи митця демонструють його любов та прихильність до рідного краю.
Мистецтвознавець, художник, доцент Закарпатської академії мистецтв Аттіла Коприва, аналізуючи матеріал виставки, підкреслив, що Петро Фелдеші прагнув перейняти у своїх педагогів в Ужгородському училищі прикладного мистецтва – Міклоша Медвецького, Ернеста Контратовича, Антона Шепи – основи закарпатської школи живопису, а згодом культивував їх на винятково високому рівні. Крім того, виробив специфічний акварельний стиль, за яким ми одразу впізнаємо його роботи. «Його малювання й композиторські здібності, які він представляє в образотворчому мистецтві та монументальному живописі, свідчать про вміння працювати в багатьох стилях і напрямах водночас. У цього митця дуже високий професійний рівень», – наголосив Аттіла Коприва.
Після вітальних промов своїми думками поділився й сам Петро Фелдеші. Він подякував усім присутнім і зазначив, що назва виставки обрана не випадково, вона підкреслює, що є початок, а в онучці – продовження. За його словами, про прив’язаність до рідного міста свідчить і те, що в разі закінчення земного життя на чужині, він хотів би повернутися додому в праху, бо для нього Мукачево – найкрасивіше місто у світі, а Закарпаття – найгарніший край на землі. Це підтверджують також його картини, адже де б він не створював їх, під своїм іменем на них завжди зазначає: Мукачево, Закарпаття.
Атмосферу заходу підкреслив виступ струнного ансамблю під керівництвом Сергія Добоша.
Заслужений художник України Петро Фелдеші все життя присвятив мистецтву. Його творчий шлях розпочався в мальовничому Закарпатті, і з роками його роботи здобули визнання не лише в Україні, а й за кордоном. Нинішня виставка картин триватиме до кінця листопада.
lexi/Kárpátalja hetilap
Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.
Підписатися