173393
17:02 29.102024

У хустянки вдома живе сова Ліда

Життя 1994

У наших краян удома багато екзотичних тварин та птахів. Хтось утримує шиншил, а хтось змій. Є любителі папуг, ворон і навіть лебедів. А в хустянки Емілії Мороз удома живе сова сипуха. Це розповсюджений у Карпатах вид, але випустити на волю свою птаху господиня не може.

Сова бачить не тільки вночі

Сові п’ять років. Звати її Ліда. Останні два роки птаха живе в Емілії. Раніше мала іншу родину, але так склалося, що перші господарі виїхали за кордон.

«Війна внесла корективи в життя багатьох. У нас є родичі по лінії покійного батька з Херсонщини. Вони змушені були втікати від обстрілів і зупинилися в нас. Приїхали разом із совою. Свого часу купили її дітям. До Ліди я швидко звикла, вона дуже розумна. Сову справді любили. Але сім’я вирішила надовго тут не затримуватися, а поїхати до Німеччини. Ліду з собою брати не хотіли й запитали, чи могла б вона залишитися в мене. Якби я не погодилась, їй би шукали інший притулок. Тож я пристала на пропозицію і не шкодую», – розповіла «Карпатському об’єктиву» закарпатка.

Насправді сипуха – це хижак. Якщо мати не навчить пташенят здобувати собі їжу в природних умовах, вони не зможуть вижити. Тому перед Емілією Мороз питання про те, аби випустити Ліду десь у лісі, не поставало взагалі.

«На волю їй не можна, бо вона не вміє полювати, – запевняє дівчина. – Такі сови харчуються різними безхребетними, мишами, жабами, вужами, пацюками. Є чудовими мисливцями, неймовірно активні темної пори. У Ліди ідеальний зір. Причому не тільки в темряві, але й при денному світлі. Неправда, що всі сови вдень лише сплять».

За словами Емілії Мороз, сова може харчуватися не тільки м’ясом, її Ліда полюбляє також овочі та фрукти.

«Звичайно, мишей сові я не ловлю. Але вона залюбки смакує курячим філе. Також даю їй м’ясо індички, перепілки, кролика, із субпродуктів – серця та печінку. Ліда не відмовляється і від кабачків та помідорів, ласує виноградом. Любить вишні, абрикоси, сливи, банани, свіжу зелень, наприклад кульбаби й подорожника. У неї в мисці завжди є свіжа вода. Гуляємо ви виключно з повідком, адже я боюся, щоб вона не полетіла від мене. Утім на свіжому повітрі буваємо щодня. Птаху, який живе в неволі, потрібно відчувати єдність з природою. Добре, що наш будинок на околиці міста і в нас є сад, він наче справжній ліс», – запевняє Емілія.

Розрізняє своїх і чужих

Хоча в Ліди є вольєр, вона літає по будинку господині. Емілія навіть влаштовує для своєї підопічної розважальні програми.

«Я купила через інтернет усілякі іграшки. Маємо, наприклад, штучну мишку, і сова залюбки полює на неї. Є також різні кільця, м’ячики, змійки. Коли Ліда сердита, не в настрої, то може шипіти, як кішка. До речі, кота Гришу не любить. Часом нападає на нього і дзьобає. Я десь читала, що сова може навіть убити і з’їсти кота, але моя просто показує йому свою зверхність. Характерною ознакою невдоволення сипухи є також клацання дзьобом. Загалом Ліда дуже грайлива та активна, але вона з характером», – наголошує хустянка.

За словами власниці, сова може не тільки літати, а й ходити по будинку. Ліда дуже допитлива і досліджує все, що бачить.

«Сова дуже розумна. Недарма її вважають символом мудрості. Вона впізнає людей за обличчям та голосом, не наближається до чужих, а от у своїх може їсти з рук. Норов у Ліди дуже незалежний, але мене вона полюбила одразу. Загалом сови – миролюбні птахи, спокійні. Моя перната обожнює проводити зі мною час на кухні, коли я щось готую. Їй подобається, коли я гладжу її, від почухування може навіть заснути. Літає безшумно. Але є неймовірно «говіркою», видає дуже багато різних звуків, залежно від емоцій, які відчуває», – розповідає дівчина.

Сов Емілія не вважає домашніми птахами, тому радить не позбавляти їх волі.

«Це не качка і не курка. Її місце – у лісі. Сама б я собі ніколи не завела сипуху. Знаю, що є люди, які їх розводять саме для домашнього утримання. Але це неправильно. З одного боку, я дуже люблю Ліду, але з іншого – мені сумно, що нам доводиться гуляти з мотузкою на лапці. Звісно, їй хочеться на волю», – каже дівчина.

Утримувати сову, як переконує Емілія Мороз, не складно, але важливо подбати про правильний раціон її харчування.

«Сипуха може жити в неволі 20–50 років. Але при цьому треба добре вивчити її особливості та смаки. Треба також мати вольєр, адже в птаха повинна бути своя територія, своє гніздечко, де можна заховатися від усіх. Варто врахувати, що якщо у вас є хом’яки чи інші домашні гризуни, сова може їх з’їсти. Для неї це цілком природно. А ще треба бути готовим до постійних подряпин на тілі. Кігтиками сипуха може ненавмисно пошкодити шкіру, коли сідає на руку. І рани бувають доволі глибокими. Меблі сова також може зіпсувати. А ще будь-який птах повинен мати територію для польотів, тому необхідно випускати сову літати. Бажано, аби будинок був великим і просторим. Постійно перебувати у вольєрі сипуха не може», – стверджує закарпатка.

Як розповідає дівчина, сова постійно вимагає до себе уваги.

«Якщо Ліді сумно, вона буде галасувати, як індичка. Кричати може голосно і довго. Особливо це неприємно, якщо «концерт» починається вночі. Раніше під час польотів вона залюбки «паркувалася» на шторах, тому ми познімали їх, замінивши ролетами. Цікаво, що сови, як і собаки, періодично линяють. Пір’я за кілька років у помешканні може назбиратися на цілу подушку, тому в кімнатах треба весь час прибирати. А ще моя Ліда дуже любить купатися. У неї є спеціальний тазик для водних процедур», – каже вона.

На утримання сови потрібні чималі кошти, але Ліда, за словами своєї власниці, може трохи заробити на себе й сама.

«Ліда в мене не експлуатується для фотосесій. Я через інтернет продаю її пір’я. Те, що випадає під час линьки. Його купують ті, хто виготовляє різні талісмани, наприклад ловці снів. Беруть також як обереги, бо вважається, що перо сови охороняє від усіляких бід, зла та впливу темних сил», – запевняє дівчина.

Свою Ліду Емілія дуже любить. Зізнається, що ніколи не думала, що зможе так сильно прив’язатися не до собаки чи кота, а до птаха. Та й сама сова всюди в будинку супроводжує свою господиню. Значить, ці двоє таки знайшли одна одну.

Марина АЛДОН

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах