171441
14:52 24.092024

ЄС змінив правила перетину кордону. Що треба знати закарпатцям?

Життя 808

Уже цієї осені, із 10 листопада, на території Європейського Союзу має запрацювати нова IT-система EES (Entry/Exit System). Тобто незабаром правила на в’їзд до країн ЄС для нас зміняться. Відтепер замість штампів у паспорті на наших краян чекає сканування обличчя та відбитків пальців.

Для чого зміни?

Як повідомляється на сайті Урядового порталу, нова система автоматично фіксуватиме в’їзд та виїзд усіх іноземців до країн Шенгенської зони. Це стосуватиметься усіх негромадян ЄС, зокрема й українців.

Зазначається, що новації впроваджуються з декількох причин. Головною з них називають спрощення процедури перетину кордону. Крім того, автори нововведень впевнені, що система сприятиме посиленню безпеки за допомогою біометричних документів та запобігатиме використанню фальшивих документів. Також це має допомогти у протидії нелегальній міграції.

Як проходитиме перетин кордону?

Наголошується, що система EES одноразово фіксуватиме біометричні дані людей (відбитки пальців та фото обличчя), що перетинають кордон, та зберігатиме їх три роки. Тобто штампи в паспорті вже не будуть потрібні. Весь процес реєстрації відбуватиметься автоматично через термінали самообслуговування.

Тож коли людина їхатиме за кордон, прикордонники насамперед братимуть біометричні дані. Якщо людина відмовиться надавати такі дані, їй відмовлять у перетині кордону. Далі при кожному наступному перетині кордону потрібно буде тільки сканувати свій паспорт у терміналі самообслуговування.

В уряді також наголосили, що нові правила перетину кордону не означають скасування безвізового режиму.

Де діятиме система?

Система EES діятиме в усіх країнах ЄС, крім Кіпру та Ірландії, де залишиться традиційна процедура проставлення штампів.

Також система застосовуватиметься в чотирьох державах Шенгенської зони, що не входять до ЄС: Ісландії, Ліхтенштейні, Норвегії та Швейцарії.

Як перевірити, чи не заборонено виїзд із держави?

Під час воєнного стану під заборону на виїзд із України потрапляють переважно чоловіки віком від 18 до 60 років. Хоча й серед них є винятки. Наприклад, непридатність до військової служби, наявність трьох і більше неповнолітніх дітей, догляд за особами чи дитиною з інвалідністю тощо.

У той же час однією з причин заборони на виїзд із країни може бути й ряд чинників, скажімо, заборгованість зі сплати аліментів, рішення суду про заборону виїзду за кордон, порушення кримінальної справи або відбування покарання, володіння особою інформацією, яка є державною таємницею.

Перевірити, чи не заборонено виїзд із України можна декількома способами. Для цього можна звернутися Державної податкової служби, Державної міграційної служби, Міністерства юстиції, суду та інших уповноважених державних органів із відповідним запитом.

Найбільш надійний із способів – подати письмове звернення до Головного центру обробки спеціальної інформації Державної прикордонної служби України. Крім того, можна дізнатися, чи не відмовлено у виїзді і онлайн через мобільний застосунок Опендатабот, який можна завантажити на телефон.

Кого точно не випустять із країни?

Існує декілька категорій громадян, яким мають право тимчасово обмежити виїзд за кордон. Хто ж це?

  • українці, які знають державну таємницю (їм повідомляють про термін дії обмеження) ;
  • українці, які засуджені за вчинення кримінального правопорушення;
  • українці, які перебувають під адміністративним наглядом Національної поліції;
  • українці, до яких застосований запобіжний захід до закінчення кримінального провадження;
  • українці, які ухиляються від виконання зобов’язань, які поклав на них суд.

Варто також пам’ятати про те, що під час воєнного стану особи, які підлягають призову на військову службу, не зможуть виїхати із держави.

Марина АЛДОН

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах