17099
14:41 8.102016

Пізнє материнство. За і проти

Життя 6741

4g2s27Який вік жінки, на вашу думку, найбільш підходящий для народження дитини? На думку вчених-генетиків та медиків, до 35 років. Але життя непередбачуване і не завжди гарантує жінці, що вона матиме можливість народити у 20, 25 чи 35. Якщо вам, наприклад, 39 років і ви мрієте про дитину, то що ж робити? Медики кажуть, насамперед не панікувати. Кожен жіночий організм унікальний, кількість яйцеклітин хоча й обмежена, але з розвитком медицини та науки є можливість продовжити репродуктивний вік жінки.

Є різниця між першою, другою та третьою вагітністю у зрілому віці. Уперше стати мамою й народити здорову дитину цілком реально і в 40–45 років. Друга вагітність у зрілому віці, порівняно, наприклад, з першою, але в юності, переноситься важче, та материнство приносить більше щастя, бо «зріла мама» смакує кожну хвилину свого нового стану. Усе залежить від того, який спосіб життя вона вела й веде, чи стресова в неї робота і взагалі чи з оптимізмом дивиться в майбутнє, адже потрібно не лише народити, а й виховати та поставити дитину на ноги. Чоловік при цьому може стати батьком і в 60–70 років. Здоров’я його дітей теж залежатиме від попереднього стилю життя татка.

Марина – «молода мама» в 39 років. Життя складалося так, що поряд не було хорошого, надійного чоловіка. Робота бухгалтером на великому підприємстві, звіти, баланси і стрес заважали їй стати мамою. Але сталося так, що вона завагітніла, хоча вже й не мріяла про це. Після походу до дільничного лікаря хотілося плакати. Та розповіла їй, які ризики чатують на дитину жінки в такому віці. Погана екологія, неправильне харчування та не дуже спортивний спосіб життя – усе це теоретично може погано вплинути на маля, його внутрішньоутробний розвиток, є загроза, що плід з’явиться на світ недоношеним, з відхиленнями. Але Марина вирішила народжувати. І не пожалкувала: хоча заміж не вийшла, але має здорового синочка. «Материнство дає такий стимул, такий заряд енергії, – каже жінка, – що ти вже не відчуваєш свій вік, ти просто радієш дитині, вчиш її, виховуєш і вчишся з нею сама. Якби я народила у 20, це була б інша історія, інша мама. Не думаю, що краща. Так, молодша, але не краща».

Оксані 41 рік, і вона теж «молода мама», але вже третьої дитини. На запитання, коли було легше, з першою вагітністю чи тепер, відповідає з посмішкою: «Звичайно, з першою! Нічні підйоми не такі страшні, і відновлення після пологів проходить швидше, але зараз мені допомагають досвід і впевненість у собі. Я знаю, що для моєї дитини є правильним та корисним, менше дослухаюся до порад бабусь, бо й сама можу навчити будь-кого».

Суспільство не надто привітно ставиться до 40-річних мам. Їх вважають мало не божевільними, хоча в західному світі це вже давно перестало дивувати. Узяти хоча би бебі-бум у Голлівуді з Монікою Белуччі, яка народила першу дитину в 40, а другу – в 45 років. Таких прикладів багато. Є навіть дослідження американських демографів, які говорять, що жінка, яка стає мамою після 40, живе на 14–17% довше, ніж її однолітки. Французи мають навіть крилату фразу: «Хочеш залишатися довго молодою і гарною – народи пізню дитину».

Часто жінка не може мати дітей через стан здоров’я. У таких випадках потрібно звертатися до державних чи приватних клінік, які займаються репродуктивним здоров’ям. Сюди належить і модне нині сурогатне материнство. Ставитися до нього можна по-різному, але це вибір пацієнтки, вибір кожної окремо взятої родини. Сурогатною мамою може стати будь-яка жінка, умовою є наявність власних дітей. В Україні законом послуги сурогатної мами не заборонені, але існують певні морально-етичні правила, зокрема нерозголошення, крім того, у сурогатної мами, згідно з договором, немає можливості передумати й залишити дитину собі.

Також дуже поширеним є штучне запліднення. Ця процедура досить коштовна й не завжди гарантує вагітність. Ставлення, наприклад, церкви до такого зачаття маленької людини негативне, адже жінці вводять декілька запліднених яйцеклітин, аби гарантувати, що хоча б одна така зигота заплідниться, а інші просто видаляють. Церковники ж переконані, що дитина вже є живою істотою з моменту першого поділу яйцеклітини.

Народжувати у 20 чи в 40 – немає різниці, головне не вік, а психологічне та фізичне здоров’я мами. Жінка повинна бути готовою до появи на світ малюка, і якщо це сталося в зрілому віці й таке бажання виникло саме зараз, то ми не повинні засуджувати за це. Часто пізні діти виростають більш розвиненими та здібними, бо в старшому віці мама розуміє, що саме вони – це найважливіший її «проект», який не зрівняється ні з кар’єрними амбіціями, ні з матеріальними благами. Пізнє материнство не поступається у своїй красі перед раннім чи традиційним, головне, щоб воно приносило щастя.

Богдан КУЛЬЧИЦЬКИЙ

telega
Підписуйся на наш телеграм канал!

Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.

Підписатися
Слідкуйте за нами у соцмережах
Новини
В Україні за останній період почастішали випадки реєстрації захворювання свиней на африканську чуму
15:40
Перший сніг на дорогах – поради для водіїв
15:03
Жіночий форум на Закарпатті об’єднав жінок-лідерок, щоб привернути увагу до їхньої ролі у відновленні України
14:18
До уваги жителів Ужгорода, голів ОСББ, керівників домоуправлінь та підприємців!
13:10
На Закарпатті 4 осіб збиралися перепливати повноводну Тису. Відео
13:04
На Воловеччині чоловік катував товариша, а на Тячівщині хотів заколоти знайомого вилами
20:36
У Хустському районі внаслідок зіткнення легковика та автобуса одна людина загинула та ще одна травмувалась
20:23
На Мукачівщині вогнеборці ліквідували пожежу в житловому будинку
20:11
На Закарпатті дві великі прийомні родини отримали нове житло
19:59
Академічний естрадно-духовий оркестр запрошує закарпатців на концерт
19:21
Всі новини