Фінішував благодійний забіг «Ми з тобою однієї крові»
Чотири дні, близько 400 кілометрів, чотири ультрабігуни, олімпійці, сотні учасників, ентузіазм, величезна організаційна робота, багато спонсорів, багато пожертв і чиста дитяча радість – так можна коротко підсумувати цьогорічний благодійний забіг Фонду «Ми з тобою однієї крові», який розпочався 4 вересня із села Баллосеґ, області Бач Кішкун, Угорщина. До чотириденного забігу можна було долучитися на кількох локаціях у міру своїх сил.
Починаючи із Баллосеґа, для бігунів першою зупинкою став дитячий будинок у місті Кечкемет, куди доставили подарунки, а далі були Мартфю і Тисатенє. 5 вересня вирушили з Терексентміклоша, опівдні дісталися Карцагу, а увечері – Надьгедєша. У п’ятницю в обід дісталися вже Ніредьгази, далі – Нірселеш, де з подарунками відвідали дитячий будинок ім. святого Миколая. Після цього через Петнегаза і Ґемже у суботу вранці дісталися Дзвінкового, де перетнули угорсько-український кордон, і по обіді досягли Великої Доброні, де до учасників долучилися місцеві люди та мешканці ратівського будинку соціального захисту дітей. О 14 годині забіг фінішував у дитячому Будинку милосердя «Добрий самаритянин». Значну допомогу отримали від дипломатичних представництв Угорщини в Ужгороді та Берегові.
– Це десятий благодійний забіг Фонду «Ми з тобою однієї крові». Ми вже неодноразово були у цьому дитячому будинку, а також у ратівецькому. Цього року ми вирушили з Баллосеґа чотири дні тому. Ми подолали 378 кілометрів до сьогоднішнього фінішу. По дорозі до нас долучилися сотні людей. Ми також по дорозі відвідали два дитячі будинки в Угорщині. У Кечкемет, зокрема, завезли ролики для дітей з обмеженими можливостями, – повідомила засновниця Фонду «Ми з тобою однієї крові», ініціаторка забігу Ангела Ґуі.
За її словами, вони завжди заздалегідь запитують, кому що потрібно. Вони люблять дарувати те, що дійсно необхідно дітям.
– Вихователі попросили ролики, і Пейтер Боронкаї, паралімпійський чемпіон світу та Європи, провів там незвичний урок фізкультури. Через два дні ми під час забігу відвідали ще один дитячий будинок, де до нас також приєдналося багато людей. Цей заклад попросив намети та спальні мішки. Вчора ми передали подарунки, а нині дітей вже повезли на велосипедну екскурсію з ночівлею. У таких випадках я завжди рада, бо ми бачимо, люди просять те, що буде корисно, і дітям дуже сподобається, – наголосила Ангела Ґуі.
Після фінішу у Великій Доброні на подвір’ї дитячого будинку відбулася коротка церемонія, де присутніх привітала керівниця закладу Андрея Катко. Серед гостей були і відомі спортсмени, зокрема, чемпіонка Олімпіади, світу та Європи Тамара Чипеш, її донька, бронзова призерка Олімпійських ігор Ноемі Пупп, чемпіонка Європи, срібна призерка Олімпійських ігор, чемпіонка світу та Європи Дорка Гажо.
– Дякуємо Всевишньому, що фінішували. З Ангелою ми бігаємо з 2017 року. Кілька старших дівчаток регулярно займаються бігом, і маленьким це теж подобається. Ми багато бігаємо, але ніколи ще не бігали з такою кількістю дітей на вулицях Великої Доброні, – зазначила Андрея Катко, подякувавши всім, хто допомагає закладу. – Маємо 105 вихованців. З Божої ласки можемо їх прийняти, надати їм можливість бути дітьми і жити нормальним життям. 67 дітей наразі відвідують 9 різних навчальних закладів, – додала директорка, а потім діти заспівали на привітання пісню Nélküled.
Відтак до присутніх звернулася Ангела Ґуі.
– Ми вдома у вас, дітки. Вперше я побувала тут у 2017 році, і з тих пір ми з друзями-волонтерами навідуємося регулярно, коли є можливість. Протягом років я бачу, що цей дитячий будинок чудово розвивається, але зовнішні обставини з кожним роком стають дедалі важчими. Мабуть, найбільший біль – це не коли чогось немає, а коли не можемо ні на кого розраховувати. За останні роки ми вже кілька разів бігали на Закарпаття, у Велику Добронь, Ратівці. Ми вирушили і почали з Баллосеґа, прибігли сюди, щоб зміцнити вас у вашій вірі, що ви завжди можете розраховувати на Фонд «Ми з тобою однієї крові» за будь-яких обставин, так само, як можете розраховувати на угорців, Угорщину, – наголосила Ангела Ґуі. – Ми принесли вам спортивне взуття, можливо, це не новина, оскільки щороку ми отримуємо таблицю Excel із розмірами взуття. Окрім взуття, ми також зазвичай привозимо враження, літні та зимові спортивні табори, але тепер ми привезли ще й олімпійську команду. Серед нас олімпійська чемпіонка, чемпіонка світу та Європи Тамара Чипеш, яка привезла не лише доньку, а й членів команди, я знаю, що ви дуже вболівали за них під час Олімпіади.
Мешканці дитячого будинку підготували сюрприз: кожен олімпієць отримав медовий пряник «золоту медаль», а ультрамарафонці отримали символічне «срібло», яке цінне тим, що дівчата виготовили їх власноруч.
Був і особливий гість, який певну відстань дистанції подолав частково бігом, частково на велосипеді. Це Лайош Шомоді, мер Баллосеґа, який привіз шкільне приладдя, зібране місцевими дітьми.
– Ми довго готувалися до поїздки сюди, і наші школярі підготували малюнки та приємні повідомлення на сердечках.
За подарунки прозвучала пісня у виконанні талановитої вихованки дитячого будинку Аннимарії Аді.
Своєю присутністю, незважаючи на віддалену службу, вшанував подію і перший заступник Посла Угорщини в Україні Йожеф Бугайла, котрий, як відомо, і раніше надавав всебічну підтримку в міру своїх можливостей.
– Коли Ангела повідомила, що знову буде така подія на Закарпатті, я відчув, що обов’язково маю взяти участь, навіть якщо мені доведеться приїхати з Києва, тому що вони тут роблять набагато більше. Я біг двічі, один раз коротшу дистанцію на Верецькому перевалі, а другий раз у 2019 році – близько 6 кілометрів із фінішем у Ратівцях.
Побачивши тут дітей та ентузіазм, з яким керують цим фондом, вважаю, що всі повинні його підтримати. Це варте всього. Ратівський і великодоброньський заклади отримують необхідну підтримку з боку Угорщини, щоб функціонувати в цей трагічний воєнний період. Сподіваємося, що рано чи пізно війна закінчиться, і тоді ми матимемо ще більше простору для маневрів, більші можливості для двох закладів, – наголосив дипломат.
Після урочистої частини відбулося дитяче свято за участі олімпійців. Тамара Чипеш підтримує фонд протягом багатьох років. Вона вже давно планувала приїхати на Закарпаття, але на заваді стали спочатку епідемія коронавірусу, потім війна тощо.
– Тепер нарешті вдалося. У мене теж є маленька донечка, я дуже люблю дітей і люблю дарувати щось молоді, адже вони мені також багато дають. Такий досвід дуже важливий у житті людини. Багато дітей потрапляють сюди з дуже складних умов. Перш за все, я хочу донести до молоді, що ми однакові і, як говорить назва фонду, ми – однієї крові. Людина може зробити максимум. Кожен має знайти свій шлях і те, за що йому варто боротися. Сподіваюся, що я зможу передати це через спорт і через особисту зустріч, це стане враженням, яке вони зможуть нести далі, так само, як я ту любов, яку отримую від них зараз, – наголосила спортсменка.
«Мережа будинків народних традицій – Закарпаття» організувала для дітей п’ять різних майстер-класів на заході. Зокрема було бісероплетіння, валяння, плетіння, виготовлення ляльок, а на спортивному майданчику відбулися різноманітні змагання. Для 125 мешканців великодоброньського та ратівецького дитячих будинків також підготували попкорн, цукрову вату, мильні пухирці, атракціони тощо. А після вечері, хто ще мав силу – долучився до дискотеки.
Керівниця ратівецького Будинку соціального захисту дітей ім. святого Михайла Марія Біров прибула з мешканцями трьох будинків сімейного типу, які там функціонують. Каже, що доброньські діти приїздять до них частіше, а вони рідше. Діти люблять бігати, радо долучилися до події.
– Важко підібрати слова, щоби описати нинішній день. Так добре, що про нас не забувають у цій ситуації, в якій ми зараз перебуваємо в Україні. Приємно відчувати, що є люди, які про нас думають, є люди, які нам співчувають, це дорожче всього. А те, що бігуни, Ангела повертаються до нас з любов’ю, щось особливе, – чудовий подарунок для нас.
Вікторія Рего/Rehó Viktória/Kárpátalja hetilap
Підпишись на наш телеграм канал де кожна новина виводиться відразу після публікації. Будь першим у курсі подій.
Підписатися